Voda a nápoje jako nosiči minerálních látek

Čistá voda, pokud ji budeme chápat jako tu, která "padá z nebes nekontaminovaných exhaláty", neobsahuje prakticky žádné minerální (anorganické) ani jiné (organické) látky. Velmi podobné složení má voda čerpaná z některých hlubinných vrtů nebo ta, která vytéká z přírodního pramene, jako například Evian.

Na tomto místě však není prostor pro diskusi o složení vody v jezerech či velkoplošných povrchových zdrojích pitné vody. Jde o to, zda je nutné, aby nápoj, který konzumujeme, obsahoval rozpuštěné minerální látky. Odpověď je-nemusí. Podmínka ale je, aby je obsahovala potrava. Pokud je správně sestavena, můžete pít třeba destilovanou vodu. Myslím to spíše teoreticky, abych zdůraznil, že nepotřebujete nápoj, který by složením připomínal speciální roztok, obsahující všechny známé minerální látky, nebo podobný tomu, který se používá v nemocnicích v podobě infuzí.


Co nápoj obsahovat nemusí (není-li určen pro aktivní sportovce), je sodík (chemická značka Na, respektive jeho iont, označený Na+). Důvodem je jeho všudypřítomnost v potravinách, nadbytek ve většině potravin a především nevhodný zvyk nadměrného solení. Nápoje určené k základní náhradě tekutin by tedy měly obsahovat co nejméně sodíku, s jedinou výjimkou, kterou jsou sportovci. Bohužel jsou to právě minerální vody, které ho často obsahují významně mnoho, podobně jako vápníku. Z hlediska obsahu sodíku jsou některé minerální vody (obsahující nad 1000 mg všech iontů na 1 litr) nevhodné ke kompletní náhradě tekutin. Považuji za únosné, když minerálka, kterou byste se rozhodli pít jako jediný nápoj, obsahuje asi 100 mg sodíku na 1 litr. Tomuto požadavku vyhovuje například Matonni, ještě více Magnesia (ta je navíc bohatým cíleným zdrojem hořčíku), dále Ondrášovka (ta zase obsahuje významné množství vápníku, ovšem s pochybným významem pro kosti) a také Excelsior, Aquilla a Anna Aqua. Na hranici únosnosti je v tomto ohledu Korunní, kdežto již nevhodně bohatá je Hanácká kyselka (ta ovšem obsahuje vyvážený poměr sodíku s vápníkem a hořčíkem a jako jediná přírodní minerální voda významné množství velmi důležitého jódu), bohužel nevyhovuje Poděbradka. V případě této minerální vody je to zvláštní, protože je to minerálka podávaná v lázních, určených kardiakům, totiž v Poděbradech. Všechny stolní vody jsou co do obsahu sodíku, chloridů a v podstatě všech ostatních iontů naprosto v pořádku, protože celkové množství minerálních látek je minimální, a tudíž nevýznamné.


Některé z nich dokonce nemají daleko k destilované vodě zavrhované odborníky. Nejvíce se svým složením blíží destilované vodě "ultralehká" stolní voda Evian. Minimální obsah minerálů mají stolní vody Toma a Dobrá voda. Také v pitné vodě z kohoutku není sodík téměř obsažen.


Draslík a chloridy přijímáte (jste-li zdraví a nepotřebujete těchto minerálních látek mimořádné množství) ve stravě v podobě ovoce, zeleniny, ořechů a sušených mléčných výrobků. Teoreticky by to mělo stačit. Jejich bohatými zdroji jsou však také ovocné šťávy a džusy. Někdy se uvádí, že hodně draslíku je v limonádách. Není to pravda. Naopak velmi mnoho je ho v sušených mléčných výrobcích, v kakaovém prášku a v čokoládě. Na draslík je bohatá vegetariánská strava. O chloridy se starat nemusíte, máte jich dost v jakékoliv běžné stravě. Minerálky a stolní vody většinou obsahují malé, nepříliš významné množství chloridů. Výjimkou jsou ty, které obsahují hodně sodíku.


Samostatnou kapitolou je hořčík čili magnesium (chemická značka Mg, respektive jeho iont označovaný Mg2+), ve stravě často nedostatkový. Jeho skvělým zdrojem je zmíněná Magnesia. Tu doporučuji komukoliv, včetně dětí.


Co se týče vápníku čili kalcia (chemicky Ca, respektive jeho iont označovaný Ca2+), mohou jeho dobrým zdrojem být dokonce i lehké minerálky, stejně jako některé stolní vody. Bohužel jen tabulkově. Voda, která obsahuje významné množství vápníku, je totiž tzv. tvrdá (čím více vápníku, tím tvrdší). Proti použití tvrdé vody se někteří kolegové ohrazují, zásadním způsobem se proti nim staví dr. Bragg ve své publikaci "Šokující pravda o vodě". Tento autor považuje anorganické minerály, především a právě vápník, za příčinu řady potíží včetně kornatění cév. Nemám důvod tvrdit, že nemá pravdu. Nicméně občasná konzumace minerálek bohatých na vápník, jako jsou Ondrášovka, Hanácká kyselka a lehká minerálka Perrier, nikomu neuškodí, s výjimkou osob, trpících ledvinovými kameny. V žádném případě bych být vámi nespoléhal na konzumaci "vápenatých" vod jako významného zdroje vápníku, byť podle vyjádření odborníků jeho nedostatkem údajně vážně trpí celá česká populace. Řekl bych, že vápník lze využít pouze v jeho organické formě, a to znamená jeho přítomnost ve stravě, případně v tzv. funkčních potravinách, kterými mohou být třeba ovocné džusy, obohacené glukonátem nebo laktátem vápenatým. Pokud jde o mléčné výrobky jako zdroj vápníku, je jejich význam přeceňován.


Co se týče ostatních prvků, především však tzv. stopových, doporučuji sledovat etikety na minerálkách (na stolních vodách jejich obsah nenajdete, on totiž není významný). Sledujte především obsah jódu a selenu, zinku, mědi a manganu. Ty jsou velmi důležité. Železo se většinou z komerčně vyráběných minerálních vod (pracně) odstraňuje. V této formě je dokonce škodlivé.


Zdroj: Petr Fořt - Sport a správná výživa, nakladatelství Ikar

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (42)

 • Obrázek uživatele dana
  dana (anonym)

  Ahoj teď jsem četla článek o vodě redukované vodíkem a chtěla bych se zeptat na vaše zkušenosti? A i na bližší informace, budu moc ráda předem děkuji.

  Dub 18, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Vodík tvoří se vzduchem třaskavou směs, tak bacha na explozi. Jak známo, s vodíkem experimentoval již Jára Cimrman. Plnil s ním poštovní obálky, aby byly lehčí a platil nižší poštovné. Většina dopisů však nedorazila k adresátům, protože se na poště pod prudkým úderem poštovního razítka vzňaly.

  Dub 18, 2014
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Dobrý den, já mám výbornou zkušenost s užíváním při průběhu těhotenství, bylo mi zpočátku neustále špatně a známá mi doporučila uživat právě vodu redukovanou vodíkem. Úžívala jsem jí dvakrát denně vždy před jídlem a zbytek těhotenství mi už bylo dobře, užívám jí dodnes.

  Dub 22, 2014
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Ahoj a jak často bych měla užívat vodu redukovanou vodíkem? A za jak dlouho jste pozorovala zlepšení? A viděla jste i zlepšení v jiných partiích?

  Dub 25, 2014
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Ahoj já ji piji dvakrát denně a to vždy před jídlem. Já jsem pozorovala větší zlepšení přibližně po týdnu. No tak pozoruji na sobě to že nejsem unavená a ne nemocná to jsem byvala často.

  Dub 27, 2014
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  ahojky a kde bych si mohla vodu redukovanou vodíkem zaoupit? Ještě jsem o ní nikdy neslyšela, ale pokud by mě zbavila neustálé unavy a problémy se spánkem, byla bych nejšťastnější žena na světě. A jak hodně do předu před jídlem by se měla vypít? A přes koho jste se k ní vůbec dostala?

  Kvě 18, 2014
 • Obrázek uživatele silva
  silva (anonym)

  Nazdárek docela by mě zajímalo, co si mám pod tím představit voda redukovaná vodíkem? To slýším poprvé, mohl by jste mi to tu někdo blíže vysvětit? Jaké to má účinky a co vše to pro mě znaméná? A jak často se to užívá? Pomáhá to při těhotenství? A jak? Dcera je právě ve čtvrtém měsíci a také na tom kolikrát není nejlíp. A pokud by jí toto mohlo pomoci bylo by to skvělé!

  Kvě 23, 2014
 • Obrázek uživatele Gabina
  Gabina (anonym)

  Dobrý den, vodu redukovanou vodíkem jsem začala pít ve 4. měsíci těhotenství, pila jsem ráno a večer. Celou dobu těhotenství jsem se cítila dobře, odezněly počáteční nevolnosti a pocit vyčerpání. Porod proběhl rychle a bez komplikací, miminko je zdravé a i má sestra je těhotná a užívá jí!

  Kvě 27, 2014
 • Obrázek uživatele Alena2
  Alena2 (anonym)

  Já jsem "vodu zredukovanou vodíkem" neužívala, celou dobu těhotenství jsem se cítila dobře. Porod proběhl rychle a bez komplikací, miminko je zdravé.

  Kvě 28, 2014
 • Obrázek uživatele Maja
  Maja (anonym)

  ahoj a přes koho jste nerazila na vodu redukovanou vodíkem? Já bych jí velice ráda také vyzkoušela, na jakých stránkách bych si ji mohla objednat?

  Kvě 28, 2014
 • Obrázek uživatele Romča
  Romča (anonym)

  dobrý den, musím se k Vám přidat také mámze se be radost od té doby co piji vodu redukovanou vodíkem, nikdy jsem si nemyslela, že by mi něco mohlo tolik pomoci,moje teta se do toho pustila se mnou, když si přečetla jeden bod kde psali o dlouhověkosti a říkala, že to na sobě bude pozorovat a sama uznala, že se se po ránu cítí plná života.

  Kvě 29, 2014
 • Obrázek uživatele Zappa
  Zappa (anonym)

  Dvě věci jsou ve vesmíru všudypřítomné: vodík a lidská blbost.

  Kvě 29, 2014
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahojky moc ráda bych začala něco pro sebe dělat, ale nevím čím bych měla začít? Slyšela jsem něco o vodě redukované dusíkem, máte s tím někdo zkušenosti?

  Čer 21, 2014
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Ahoj mám cukrovku 1. stupně. Bývala jsem často nervózní, klepaly se mi ruce, potila jsem se. Chtěla bych mít pevnější vůli, ale s dietou se pořád trápím. Po dvou měsících pití vodíkové vody jsem na 1/3 inzulínu, nepotím se, neklepu se. Za což jsem moc vděčná.

  Čer 22, 2014
 • Obrázek uživatele Báruš
  Báruš (anonym)

  Nazdárek jsem právě ve 4 měsíci těhotenství a nevolnosti jsou strašné, máte něco vyzkoušené po čem je Vám lépe? Co Vám pomahá? Budu ráda za jakoukoliv radu či pomoc.

  Čer 29, 2014
 • Obrázek uživatele Monča
  Monča (anonym)

  Ahoj jsem ve třetím měsíci těhotenství a začala jsem užívat vodu redukovanou vodíkem a hned jsem se cítila daleko lépe a dobře se mi i vstávalo a už jsem ani neměla nevolnosti, tak silné jako před tím. A jsem moc ráda, že jsem to vyzkoušela a dala jsem na doporučení své známé, která to také užívala velice dlouho a užívá.

  Čer 30, 2014
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Ahojky právě jsem narazila na internetu na stránku, kde mají jako hlavní produkt vodu redukovanou vodíkem, což mě velice zaujalo, jelikož jsem před tím nikdy neviděla. A četla jsem zkušenosti s tímto spojené a velice zajímavé věci jsem se dozvěděla. Přemýšlím nad tím, že bych jí začala také užívat, jak často jí užíváte? Po kolika dnech bych mohla vidět výsledky?

  Čer 30, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  ahojky narazila jsem na internetu na stránky www.wasserlangeleben.de/cz.html a jsem zvědavá na vaše zkušenosti s vodou redukovanou vodíkem? Budu vděčná za každou zkušenost, jelikož mám už dlouhou dobu zdravotní problémy, jsem z toho na prášky a nevím už co dělat! A pokud by mi toto pomohlo k zlepšení, byla by to nádhera a zázrak!

  Čer 30, 2014
 • Obrázek uživatele nela
  nela (anonym)

  Dobrý den našla jsem úžasný přípravek, který by měla určitě znát každá maminka při těhotenství a to vodu redukovanou vodíkem, tolik mi pomohla od nevolnosti a cítila jsem se celkově živější!! Dostala jsem na tuto vodu doporučení od mé známé, která měla silné nevolnosti a říkala, že se to po pár dnech, co to úžívala, nedalo srovnat.

  Črv 01, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Ahojky znáte www.wasserlangeleben.cz ? Moc by mě zajímali vaše zkušenosti, jelikož jsem četla spoustu zajímavých zkušeností ,na co všechno to už pomohlo a vůbec jsem tomu nemohla uvěřit! Jelikož mám zravotní komplikace a pomohlo by mi to, tak to beru všemi deseti a budu zase plná elánu.

  Črv 01, 2014
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Ahojky taky mám poslední dobou dosti podobné zdravotní problémy :-/ Za jak dlouho jste záčínala na sobě pozorovat, že Vám pomahá voda redukovaná vodíkem? Já jsem se s tím ještě nikdy nesetkala a moc ráda bych to vyzkoušela, pokud by mi to mohlo pomoci. Jsem ochotná vyzkoušet cokoliv, pokud mi to pomůže.

  Črv 18, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dealerky, co jste "právě narazily na vodu redukovanou vodíkem", běžte do řiti se svou reklamou. Nejlepší je voda redukovaná héliem. To znají všichni potápěči.

  Črv 18, 2014
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  ahoj já vodu s vodíkem užívala v těhotenství a pomohlo mi to i babička jí začala užívat. Vodu s heliem nemám zkušenosti, to bude asi tím, že jsem se nepotápěla. Ale určitě bych to ráda vyzkoušela, až to půjde.

  Črv 19, 2014
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Ahoj také ji užívám a jsem s ní spokojená, zatím neznám nikoho,kdo by s ní nebyl spokojen a doufám, že to tak zůstane i nadále.

  Črv 24, 2014
 • Obrázek uživatele Emilka
  Emilka (anonym)

  ahojky a o čem se teď bavíte? Oté vodě redukované vodíkem? O tom jsem ještě zatím nikde neslyšela? A na co to všechno je? A jak to vlastně vůbec funguje? A jak často se to užívá? Já mám velice často zažívací potíže, mohlo by to i na to pomoci? Už se s tím trápím dlouho a tak jsem se rozhodla se zeptat, alespoň v pár diskuzí.

  Črv 25, 2014
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  ahojky ano o vodě redukované vodíkem. Já jsem o tom taky nikdy před tím ještě neslyšela. Ale od té dobby, co jsem ji začala užívat jsem s tím velice spokojená. Citím se doleko lépe. Užívám to dvakrát denně a to vždy půlhodiny před snídaní a před večeří. Podívejte se na stránky, tam se dozvíte toho daleko více.

  Črv 26, 2014
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Ahoj také ji už dlouho užívám a nemohu si jí víc vynachválit, od té doby, co jí beru dvakrát denně, tak zmizeli bolesti hlavy a pociťuji na sobě víc energie!

  Srp 16, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Věř a víra tvá tě uzdraví. (Pozn. i bez vodíku)

  Srp 17, 2014
 • Obrázek uživatele Havel
  Havel (anonym)

  ahoj se ženou jsme se snažili přes 4 roky o dítě, problém byl z mé strany. Oba se ženou jsme velice pracovně vytížení a pravidelnou vyváženou stravu přes pracovní týden bylo hodně těžké dodržovat. Oba jsme kouřili a byli jsme obézní. Máme za sebou pár pokusů o oplodnění a neúspěšně. Na radu lékaře jsme oba začali pít vodu s vodíkem, snažíme se lépe o sebe starat. A půl roku na to, manželka otěhotněla, nikdo jsme tomu nevěřili.

  Srp 18, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  ahoj se ženou jsme se...Jenomže to není tou vodou, ale tím zhubnutím. Každý lékař vám řekne, že obézní ženy mají potíže otěhotnět. Osobně nevěřím, že by nějaký lékař doporučoval pít vodu s vodíkem. Zavání mi to tím, že se tu opět nějaký dealer snaží dělat reklamu.

  Srp 18, 2014
 • Obrázek uživatele renata
  renata (anonym)

  Nazdárek objevila jsem zajímavé stránky www.wasserlangeleben.de/cz.html už jste někdo o nich slyšel? Jsou tu velice zajímavé zkušenosti!

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele Jox
  Jox (anonym)

  Tak už tu byla pí voda, diamantová voda, mrtvá voda, živá voda, harmonizovaná voda... Kolik způsobů ještě šarlatáni a příživníci najdou, aby za drahý peníz vnutili v podstatě bezcennou tekutinu důvěřivým troubům? :-DDD

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele úúúúúúúúúúúúúúúúú
  úúúúúúúúúúúúúúúúú (anonym)

  Tak už tu byla pí voda,...Ještě sluneční a měsíční, to ještě chybělo. No, ale sakra, teď se toho někdo chytí. Že já blbec jsem si to nenechala pro sebe a nenechala si to patentovat!

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Já mám nejradši tzv. malou vodu - vodku.

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele Jox
  Jox (anonym)

  Ještě sluneční a...Tak to máš smolíka, Sluneční (modrá) voda je další potenciální hit na alternativním nebi. Kdyby ji alespoň, blbouni, barvili anilínkama :-DDD

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú
  úúúúúúúúúúúúúúú... (anonym)

  Tak to máš smolíka,...To kecáš, ne?

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele Jox
  Jox (anonym)

  To kecáš, ne?Dej si to do googlu. Voda v modré láhvi, na slunci; v některých případech ovlivněná nějakou tou čakrou... Modrá sluneční voda :-DDD

  Srp 19, 2014
 • Obrázek uživatele Danča
  Danča (anonym)

  Ahoj mám už delší dobu problémy s bolestí hlavy, co si myslíte, že by mi na to mohlo pomoci? Je něco takového? Mě zatím nic na to nezabralo. Je to kolikrát tak nepříjemné, když jste v práci, nebo kdekoliv jinde. Vždy se už těším, až budu doma a budu se moci natáhnout a odpočinout si.

  Srp 25, 2014
 • Obrázek uživatele nela
  nela (anonym)

  Ahoj nikdy jsem o tom neslyšela a tak jsem se to pokoušela najít na internetu a našla jsem tyto stránky www.wasserlangeleben.de/cz.html máte je z těchto stránek? Velice ráda bych ji vyzkoušela.

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Dobrý den já mám 2 diabetici I.typu. od té doby, co užívám vodu redukovanou vodíkem, tak u mě došlo ke zlepšení hodnot glykémie i glykovaného hemoglobinu, používá vodu již 1 rok v dávce 2 sáčky denně. A dále mi byla snížena dávka insulinu na 1/3 původní dávky, kterou užívám mnoho let. Jsem za tomoc ráda,že jsem do toho vložila důvěru. Doufám, že si to na těchto hodnotách dlouho udržím.

  Zář 23, 2014
 • Obrázek uživatele renča
  renča (anonym)

  ahoj já mám stejný problém yslíte si, že by mi to mohlo pomoci? Za poslední dobu mám příliš vysoké hodnoty a museli jsme přidávat dávku insulínu. Pokud by se mi vrátili hodnoty zpět byla bych velice šťastná.

  Zář 24, 2014
 • Obrázek uživatele dobešová
  dobešová (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár věcí chtěla bych pro sebe něco začít dělat. Jelikož začínám mít veliké problémy s šedým zákalem a slyšela jsem, že by na to mohla pomáhat voda redukovanou vodíkem

  Zář 27, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama