Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Volba materiálu pro nádobí je obvzlášť důležitá

Byly proto založeny pokusné série, aby bylo možné jeho posouzení. Za tímto účelem se destilovaná voda vařila 20 minut ve zlatu, železe, cínu, mědi, hliníku, skle, porcelánu, emailu a kamenném nádobí. JakmiIe takto preparovaná voda zchladla na 17 stupňů, nechala se v ní vyklíčit pšeničná zrna. Po ukončení pokusu byla u rostlin změřena délka listů a kořenů a byly tak stanoveny vlivy růst podporující i brzdící.

Z pozorování křivky vyplývá, že daleko nejlepší nádoby na vaření by byly ze zlata. Člověk se rozpomene na pohádky, kde jídlo konzumované ze zlatých talířů je prezentováno jako zvláštní milost dobrotivých mocností.

Další pokusy však ukázaly, že dokonce už i zamíchání pozlacenou lžící vyvolává podobné účinky. Toto zadostiučinění se ještě zvýší, jestliže pokusy ukážou, že po zlaté lžíci následuje v tomto žebříčku lžíce dřevěná, jejíž materiál rostl ve slunečním světle.

Že hliník dopadl v uvedené pokusné sérii nejhůře, také není překvapivé. Tento takzvaný kov byl přeci získán z jílové zeminy v elektrické peci. Tento proces je však nesmírně násilný a jílová zemina je nucena do jevové podoby, s níž nemá nic společného, totiž ke zdánlivému kovu. Ve skutečnosti není hliník žádným kovem, nýbrž zeminou - z hlediska funkce. Jak přírodně působí hliněná nádoba (kamenina, porcelán) oproti umělému hliníku!

Úplné pořadí materiálů od nejvhodnějšího po nejhorší je: zlato, kamen, porcelán, email, sklo, měď, cín, železo, hliník.

Rudolf Hauschka - Člověk a výživa

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    A co nerez? To zahrnujete pod "železo" anebo na kterém místě žebříčku podle vás stojí? Zdravím Jana

    Lis 05, 2004
  • Obrázek uživatele Dagmar Darmovzalová
    Dagmar Darmovzalová (anonym)

    Zajímalo by mě jak dopadly materiály: chirurgická ocel 18/10 (z ní máme doma nádobí Zepter) a dále pálená keramika. Můžu brát keramiku jako kámen nebo porcelán a ocel jako železo. Ráda bych znala odpověď. Děkuji

    Dub 30, 2001
  • Obrázek uživatele Tomáš
    Tomáš (anonym)

    Tyto materiály nebyly testovány, ale myslím, že to můžete brát přibližně tak, jak navrhujete.

    Kvě 03, 2001
  • Obrázek uživatele Pavel
    Pavel (anonym)

    Na tuhle stránku jsem se podíval náhodou, z nudy. Ale tvrzení, že hliník není kov, ale zemina mě opravdu velmi zaujala. Já chemii teprve začínám brát ve škole, ale několik málo prvků už znám. Například pevný relativně měkký kovový prvek Alluminium, hliník (chem. značka Al) S jílem ani zeminou (směsí mnoha prvků a sloučenin) podle mého názoru nemá vůbec nic společného. Pokud ano, prosím vyvraťte mi to (e-mail: pavelsimerda"centrum.cz)

    Kvě 09, 2001
  • Obrázek uživatele Tomáš
    Tomáš (anonym)

    Kov hliník, jak ho známe a používáme, se vyrábí složitým procesem z bauxitu (směsi mnoha prvků a sloučenin - oxidů hliníku, železa, silikátů).Toto měl autor na mysli. Hornina bauxit je mimo jiné ochrannou vrstvou půdy v deštných pralesích.

    Čer 02, 2001
  • Obrázek uživatele Radka
    Radka (anonym)

    Zrovna na klíčení semínek nádobí nepoužívám. Jde mi především o životnost, váhu a jestli se k němu jídlo nepřipaluje. Titan je co jsem slyšela v tomto jeden z nejlepších, byla mi darována pánev právě z titanu od značky https://bonio.cz/ a nenašla jsem žádnou vyloženě negativní věc na tomto materiálu

    Dub 16, 2021
  • Obrázek uživatele !
    ! (anonym)

    Kuriózní způsob "testování" nádobí. Není v něm přesně definováno téměř nic. Jedná se spíše o reklamní zakázkový "odborný" článek.

    Dub 17, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama