Reklama

VZP výrazně zvýšila příspěvky na bezlepkovou dietu

Dárek k Mezinárodnímu dni celiakie, který připadá na pátek 17.května: Více než na trojnásobek se za poslední čtyři roky zvýšil příspěvek, který VZP poskytuje svým klientům s celiakií. I letos jde o skokový nárůst ? příspěvek na potraviny bez lepku zvýšila VZP z loňských 3 600 korun na rovných 6 000 Kč.

Odhady odborníků hovoří o tom, že celiakií trpí v Česku až 100 tisíc lidí, přičemž ale jen asi u 20 % byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi v důsledku zánětlivého poškození střeva.

VZP svým klientům s celiakií poskytuje příspěvek na bezlepkové potraviny už od roku 2008. V letošním roce pro ně má vyhrazeno celkem 10 milionů korun.

Kromě zvýšení příspěvku z 3 600 na 6 000 Kč zvýšila VZP od letoška také věkový strop pro žadatele. Zatímco ještě loni jim nesmělo být více než devatenáct, nově VZP příspěvek poskytuje klientům až do dvaceti šesti let, jedná-li se o nezaopatřené dítě - studenta.

VZP si uvědomuje závažnost onemocnění celiakií a programem Bezlepková dieta nadstandardně pomáhá lidem, kteří se musí s touto diagnózou potýkat.

Reklama

Více o programu Bezlepková dieta na www.vzp.cz/bezlepkova-dieta.

Příznaky celiakie
Obraz celiakie u dětí a dospělých je rozdílný. U malých dětí se objevují příznaky po zavedení obilných výrobků (nejčastěji krupičky) do dětské výživy. Dítě neprospívá, má průjmy, nadýmání, trpí střídáním nálad, má větší bříško a chabé svalstvo.

Reklama

Komentáře

Reklama