Reklama

Zajatecká dieta

Pokud byste byli za druhé světové války zajatci v Japonsku, vaším denním přídělem potravin by byla hnědá rýže, zelenina a trocha ovoce, dieta obsahující pouze 800 kalorií denně na 70 kg tělesné váhu. Jak dalece zůstává tato dieta pozadu za minimálními doporučenými požadavky na výživu?.

Dr. Masanore Kuratsune, ředitel katedry medicíny při univerzitě v Kjúšú v Japonsku, v roce 1950 objevil, že dieta japonských zajatců by mohla být ohromující cestou vedoucí k potvrzení předcházejících studií, při nichž byly porovnávány účinky syrové a vařené stravy na zdravotní stav guinejských prasat. Tyto nahradil Kuratsune sám sebou a svou ženou a oba dva pak drželi verzi syrové diety po tři různá časová údobí: 120 dní v zimě, 81 dní na jaře a 32 dní v létě. Během celé doby paní Kuratsuneová kojila své dítě a oba dva, ona i její manžel, pokračovali ve své obvyklé práci. Těšili se dobrému zdraví.

Paní Kuratsuneová dokonce zjistila, že kojení ji tak nenamáhá, jako tomu bylo před započetím experimentu. Pak se oba dva přeorientovali na podobnou dietu, avšak veškeré potraviny byly vařené a ... na povrch vyplavaly všechny symptomy nemocí z hladu, které měly tak ničivé účinky na obyvatele japonských zajateckých táborů - edém (nahromadění tekutiny v tkáni), vitamínové úbytky a kolaps. Manželé byli nuceni se dalšího experimentování vzdát. Značně nepřiměřená, leč syrová strava, která jejich zdraví, dokonce zdraví kojící matky, udržovala ve stejném stavu, v jakém se nacházeli před jejím započetím, jim drasticky uškodila, jakmile byla vařena.

Mnoho tisíc laboratorních zvířat bylo podrobeno experimentu se stejným cílem. V Indii podával sir Robert MeCarnson opicím jejich obvyklou stravu, avšak ve vařené podobě. U všech jeho zvířat se vyvinula kolitida (vředovitý zánět tračníku) a následná pitva odhalila také žaludeční a střevní vředy.

. Ve Švýcarsku prováděl O. Stiner paralelní výzkum s guinejskými prasaty. U jeho zvířat se po přechodu na. vařenou dietu velmi rychle projevila chudokrevnost, kurděje, zduření štítné žlázy, zubní kaz a degenerace slinných žláz, a když jim bylo do jejich denní diety přidáno 10 cl pasterovaného mléka, tak i artritida. Bylo to předtím, než Francis Pottenger podal zprávu o alergiích a zděděných abnormalitách v jeho kolonii koček krmených vařeným mlékem a masem.

Reklama

. . Z těchto a mnoha dalších studií zvířat nám vyvstává jasný obraz toho, že syrová strava má schopnost udržet člověka při dobrém zdravotním stav, zatímco strava vařená může jeho zdraví poškodit.

Zdroj: Ryzí energie - Susannah, Leslie Kenton

Reklama

Komentáře

kido (St, 30. 5. 2001 - 19:05)
Myslim, ze by bylo vhodne prelozit pojem guinejske prase. Zni to jakoby slo o velkeho tvora, a zatim se jedna o pouhe morce.
eva (So, 23. 6. 2001 - 21:06)
presne tak :-)
honza (Čt, 14. 6. 2001 - 08:06)
Jsme v 21. století, ve století plném techniky - ve století, kdy víme skoro vše, jak to tu funguje... Ale zdá se, že o výživě toho nevíme mnoho, nebo a to spíše - jsme "slepí". Protože to, že syrová strava člověku prospívá absolutně nejvíce je přece jasné jak facka a vždy to tak bylo. Vždycky mě udivuje, když se tomu někdo diví a znovu objevuje. Jsem jen zvědav, kdy si to "oficiální" věda konečně přizná. Kdy si to konečně všichni přiznáme. Je totiž nad slunce jasné, že obilný šrot tělu prospívá, špagety škodí, že syrové ovoce je zdravé, vařený kompot je škodlivý, že syrová zelenina zdraví prospívá, naproti tomu vařená je zničená a zdraví škodlivá... Vždy se hořce se směji, když čtu ve "fitnes" časopisech - jezte tmavé pečivo, nejezte bílé. Vždyť je to nesmysl a lidé, kteří tohle tvrdí pravdu neznají a akorát nechtěně klamou. Jakékoliv pečivo je prostě nezdravé. Ale dost. Děkuji za tento článek a jezte prosím ovoce, zeleninu, ořechy, obiloviny a luštěniny - vše syrové a budete doslova "létat".
honza
Akne (Út, 18. 5. 2004 - 11:05)
Syrova brambora, k tomu kousek repy, hrst fazoli, kousek dyne a stovik jako zakusek. Pomaha to proti rakovine i na erekci. Jezte pratele.
Akne (Út, 18. 5. 2004 - 11:05)
Syrova brambora, k tomu kousek repy, hrst fazoli, kousek dyne a stovik jako zakusek. Pomaha to proti rakovine i na erekci. Jezte pratele.
Bara (Út, 28. 7. 2009 - 19:07)
To je zajimave, asi bychom meli byt vsichni uz davno mrtvi, ne? Zase dalsi katastroficky a demagogicky clanek...
Syrova strava je mozna zdrava, ale ne pro vsechny a rozhodne neni pro vsechny chutna.
guinea pig (So, 22. 8. 2015 - 11:08)
Který ču.rák tohle překládal??? To nevíte že guinea pig je morče, žádné prase???? Jak tohle můžete zveřejnit je mi záhadou!!!!
ano (So, 22. 8. 2015 - 11:08)
To je zajimave, asi bychom...Máš pravdu Báro. Syrová strava nejen že není pro všechny chutná, pro mnohé to ani není strava.
Reklama