Reklama

Zdravá strava ano, fanatismus ne!

Strava na cestě ke zdraví zřetelně pomáhá, avšak ani ona se nesmí stát pro nás dogmatem. Časté úvahy typu: To smím a tohle ne, poněvadž je to nezdravé a tělo oslabující, jsou známkou ještě jisté nezralosti člověka v chápání výživy.

Vegetariánství i makrobiotika jsou velmi dobré a lidskému tělu prospěšné stravovací směry, které při znovunavracení zdraví výrazně pomáhají. Jenomže zároveň stýkají i určitá nebezpečenství pro zdraví, neboť do jisté míry svazují svobodného lidského ducha a tím disharmonizují život jimi se řídící osoby, v níž má vše nádherně, uvolněně souznít.

Každý člověk postupně, skrze nezapomenutelné vzlety i hodně bolestivé pády, nachází svou jedinečnou hranici rovnováhy, svou správnou míru, kdy činí dobro a současně konáním tohoto dobra neztrácí štěstí své, nesvazuje se do jemu zatím duchovně neodpovídajících představ jiných lidí.

Velká přísnost na sebe nejen ve stravování, nadměrný asketismus se někdy odráží v nepřiměřené náročnosti, s níž dotyčný nahlíží na druhé lidi. Extrémní snaha o dobro v jeho jednání se může přeměnit v skryté ubližování a svazování jeho blízkých či příznivců. Přísloví, že podle sebe soudím tebe, platí dodnes. Nepotlačujte, milujte. Druhé, ale i sebe.

Zdroj: Láska - cesta ke zdraví i k Bohu

Reklama

Reklama

Komentáře

Jirka (So, 16. 11. 2002 - 15:11)
Pisatele nebo pisatelku článku bych chtěl ubezpečit, že nikdo z nás makrobiotiků ani vegetariánů žádnou nouzí -to jest ochuzením jídelníčku o rakovinotvorné potraviny- netrpí. Na celou problematiku výživy mají oba tábory jen poněkud odlišné náhledy. Dále bych si dovolil polemizovat s výrazy fanatismus a dogmatismus, jichž bylo ve spojení s makrobiotikou a vegetariánstvím použito. To, co je nazýváno fanatismem a dogmatismem, je ve skutečnosti dodržování božího řádu, abych použil vaší terminologie. Ohánět se láskou k Bohu a cpát se vepřovým nebo hovězím mně připadá poněkud pokrytecké. Dále bych si dovolil upozornit, že skutečný Bůh nám dal jen omezený počet druhů potravin, což lidstvu postačovalo po tisíce let. Pisatel si patrně popletl Boha s potravinářským průmyslem. Pravdou je, že při srovnání nabídek obou subjektů, vychází z celé záležitosti Bůh jako naprostý břídil. Pokud se dostatečně orientujeme v problematice onemocnění, která vznikají v souvislosti s konzumací určitého druhu potravin, zjistíme, že potravinářský průmysl je ve skutečnosti Ďábel. Amen! jp
Jirka (So, 16. 11. 2002 - 14:11)
Já bych maso také nevynechával. Hlavně to hovězí, protože pokud by to udělal každý, mohla by Česká republika stratit světové prvenství v počtu onemocnění rakovinou tlustého střeva. A to by nás pak možná ani nechtěla Evropská unie.
Báro, velmi Vás lituji. To budete mít ošklivé stáří, jestli se opravdu řídíte stravovacími zásadami, které jste uvedla. jp
Bára (Pá, 21. 6. 2002 - 12:06)
Jezte všechno v množství, které Vám vyhovuje a budete zdrávi. Vůbec nevynechávejte maso, které poskytuje o mnohem víc živin, než jenom rostlinné složky potravy. ty také jezte. Pohanku, knedlíky,... pokud nejsou sladké tak jenom jako přílohu k masu. A když chcete držet nějakou dietu nebo ji musí e držet. Tak běžte k lékaři, podle výsledků krevních odběrů a dalších vyšetření.
Lenka (So, 22. 7. 2006 - 12:07)
Ano, původní nabídka potravin se skutečně velmi lišila od současné nabídky potravinářského průmyslu. Nicméně i před jeho vznikem byla strava lidí JINÁ než současně propaguje makrobiotika. Zejména regionálně specifická. Nechápu, proč je tedy makrobiotika tak "jednotná" co se týče povolených potravin a významně orientovaná na východní produkty a zakazuje naše domácí rostliny (např. bylinky coby koření nebo domácí ovoce - nemyslím že bychom se měli cpát banány, ale takové oregáno nebo maliny jsou součástí naší divoké flóry a lidi se jimi živili když zdaleka nevěděli co jsou to kuřecí prsa z Xaverova :o). V tom vidím významné nesrovnalosti.
Peta (St, 18. 10. 2006 - 13:10)
Lenko, prostudujte si to poradne a chodte na kurzy makrobiotiky. Nevim, kdo vam poradil, ze domaci koreni a domaci maliny ne. Kdyz si je sama natrhate a vhodne zkombinujete, tak proc ne ? Ty tabulky jsou podle me orientacni, nemuzou tam napsat vsechny potraviny na svete, to by snad byla obsahla cela kniha. Pokud ale uz budete zkusenejsi, budete vedet co ano a co ne. To je muj osobni nazor, sama jsme zacatecnik a nevidela jsem nikde napsano, nesmite jist maliny, nekorente oreganem. Jen vim, ze s bilinkami opatrne, to je jasne, nelze kazdy den to same. Bilinky jsou drogy a proto s nimi opatrne. Bohuzel literatura je hodne rozebrana a to take o necem svedci. Hodne lidi to asi zajima a to je dobre.
Návštěvník (St, 18. 10. 2006 - 14:10)
Prispevek Jirky je presny. Klobouk dolu
saba (St, 18. 10. 2006 - 14:10)
Houby s makem.Krome Bary, ktera tady vypada jako jediny rozumne uvazujici clovek, jste vsichni sfanatizovani a zmanipulovani makrobiotickou pseudofilosofii. Klidne si tam ty sve jingy a jangy pozirejte a teste se jak jste strasne zdravi.To ja jsem taky, a nemam potrebu to denne troubit do sveta.A taky nemusim ztracet cas chozenim na nejake propitomele kurzy o tom, co mam jist. To me naucila priroda, jako kazdeho jineho zivocicha..
Peta (St, 18. 10. 2006 - 16:10)
Promin Sabo, ale kdyz nekdo pise tak, jako Lenka a bohuzel asi neni na takove vysi, jako ty, tak to asi na nejakej kurzik je, nebo ne ? A prispevek Bary je ponekud scestny, kdyz nam radi bezet k doktorum a nechat si udelat krevni testy. Ten pan doktor mi jako podle vysledku krevnich testu poradi co mam jist ?
Peta (St, 18. 10. 2006 - 16:10)
A omlouvam se, bylinky, samozrejme, v mem predchozim prispevku.
Návštěvník (St, 18. 10. 2006 - 18:10)
to Saba: Nech si ty nenavistny kecy laskave. Co mame jist nas naucili rodice,nebo sis jako mimco varila na co mas chut? Misto odsuzovani a trpaneho nadavani se zamysli sama nad sebou. Hvezdo.
Jenda (St, 18. 10. 2006 - 19:10)
Spis jde o to, ze lidi co se nechaj o tehle vecech presvedcit se najednou tak divne zfanatizujou. Chces zrat jen nejake vychodni buhvico nebo pouze zeleninu, tak si to zer a mne to nezajima. Neee ale, to je najednou predvedcovani o tom jak by tak mel jist kazdej, jak je clovek pomalu svatej kdyz zere jen brokolici a ten kdo se naji gulase je prakticky satan.
Zerte si co chcete a nechte ostatni na pokoji.
dana (St, 18. 10. 2006 - 20:10)
Pokud zabijis, neni to tvoje vec, uz si to konecne uvedom. Jinak jiste, jsou vegani, kteri svoji filosofii tvrde prosazuji. To je spatne. Taky predtim vetsinou jedli maso. JA take, proto nikoho neodsuzuju. Ale nikdo mi nebude rikat, ze to co ji je jeho vec, kdyz zere zivyho tvora.
Jenda (St, 18. 10. 2006 - 20:10)
Dano jdi k sipku s novodobou politickou korektnosti. Zer si co chces ale navybaluj na mne tyhle pseudomoralisticky blaboly, clovek zral masou uz od doby lovcu mamutu tak nejanci.
dana (St, 18. 10. 2006 - 22:10)
to je fakt, od doby ledove. A predtim? To tak nebylo! A to je o dost delsi obdobi...
A to, ze clovek zral maso predtim, pro mne neni argument, sorry. Clovek tez hezkou dobu propagoval otroctvi, znasilnoval zeny apod. Za dob otroctvi se lide na odlisny nazor divaly tez jako ty. To co delame dlouho, neznamena, ze delame dobre.
Lovec Mamutů (St, 18. 10. 2006 - 22:10)
To Jenda:
Jenomže lovci mamutů si tu svou skromnou dávku masa museli kurevsky tvrdě zasloužit a častokrát je to stálo život. Zvíře pak spotřebovali až do mrtě. Maso byla výsada, ne denní záležitost a lidé měli k jídlu a živejm tvorům zatraceně velkou úctu. Tenkrát byla spotřeba masa tak malá, že dopad na přírodní prostředí byl neznatelnej. Dneska když člověk kolem sebe vidí ty přežraný, oplácaný, pupkatý zalitce, tak je mu z toho blbě....
Lovec Mamutů (St, 18. 10. 2006 - 23:10)
Hele Danuš ty jsi taky dobrá guma :-) Tenkrát lidé neměli na výběr. Nejedli maso s potěšení. Museli jíst maso, aby přežili. A takovej život v přírodě je poměrně náročnej sportovní výkon. Tenkrát lidé přišli na to, že nejvíce energie z tehdy dostupných potravin je z masa. No a ten kdo měl nejvíce energie měl největší šanci na přežití. A jen tak mimochodem, přes zimu zelenina normálně neroste a v tý době konzervy ani skleníky neexistovaly...:-)
Jenda (Čt, 19. 10. 2006 - 01:10)
Dano, no s clovekem, ktery je schopen dat to, ze si k obedu vezmu veproknedlo do stejne roviny s otroctvim, nebo znasilnovanim zen nema cenu polemizovat. Mej se hezky a trosku mene fanatizmu, ano?!
Papa
dana (Čt, 19. 10. 2006 - 02:10)
ach jo, koukni se, co je to fanatizmus, do slovniku, jo?
a proc by se to nedalo srovnat? zvirata na jidlo jsou zavrena a nakonec zabita, je to snad rozdil??? Prestan se neustale povysovat, protoze jsi Clovek. Trochu zmensi ego, jinak tez nema s tebou cenu polemizovat.
pro lovce mamutu: dik za gumu, ty na tom taky nejsi nejlip...kdyz pises takovy laicky argumenty. Nemeli konzervy...a jak to delaly ostatni bylozravci ci plodozravci, hm? Tez nemeli konzervy, ani silaz, pochybuji ze by vsichni upadly do zimniho spanku.:)) Premyslej nez neco napises. Ale to co jsi napsal predtim, se mi libi. Fakt.
Mr. Green (Čt, 19. 10. 2006 - 03:10)
Ac placete nad tvory k jidlu sporadanymi, nikdo se jiz nezastane nebohych bonsaju, jejichz koreny a vetevky jsou nelidsky prostrihavany po cela dlouha leta a jest jim timto pusobeno nesmirne utrpeni!
Saba (Čt, 19. 10. 2006 - 14:10)
No, jeste, ze se tady vyskytne i par NORMALNICH lidi, jako je Jenda a Lovec mamutu.Pod jejich prispevky se podepisuji.
Návštěvník (Čt, 19. 10. 2006 - 14:10)
Zde

Vás upozorňujeme, že jednoznačně normálnější je vegetariánská filosofie,
založená na ohledech k ostatním tvorům, než filosfoie karnivorská, založená
na

barbarském mučení a vraždění tvorů, nám často velmi podobných. Opět nelze

nalézti polovičaté řešení - normální je nezabíjet, normální je nevraždit;
zabití a vražda jsou úchylky!
Tam (Čt, 19. 10. 2006 - 16:10)
"tvoru nam casto velmi podobnych", jako treba kure?
Jenda (Čt, 19. 10. 2006 - 16:10)
Tam: Nesmej se, kdyby si treba takova dana udelala slepici na paprice, jednalo by se primo o kanibalismus!
dana (Čt, 19. 10. 2006 - 18:10)
kde neni soucit, neni pomoci.
doufam, ze to jednou pochopite, az budete potrebovat soucit vy sami.
hezky den
Návštěvník (Čt, 19. 10. 2006 - 18:10)
Spis nez o soucit se starej o to aby ti neharasilo v hlave jako doposud.
Peta (Pá, 20. 10. 2006 - 10:10)
Dano, tady asi plytvas svymi slovy, bohuzel to nepada na urodnou pudu. Ja bych teda nedokazala zabit ani kure, ani kravu, ani veprika, nejsem stoprocentni vegetarian, ale masu se vyhybam, nekupuji, nezpracovavam. Nechapu ten masovy prumysl, kde chudaci zvirata trpi. Meli by delat exkurze do takovych zarizeni a pak na jatka, to by lidi razem prestali maso kupovat. Svoje pejsky a kocicky take nejedi. Tvor jako tvor. Je to jedno, jestli clovek nebo zvire. V mnohem jsme ve srovnani se zviraty na opravdu nizsi urovni. Viz valky, politika, niceni planety...
krejčová (Pá, 20. 10. 2006 - 16:10)
krejčová - ahoj, já dělám v tomto masném průmyslu, sice jsem maso jedla dost, ale ted už dva měsíce na něj nemám chut, dám si pouze tunáka, tresku a málokdy krůtí a kuřecí prsa.
Prostě mě maso nebere. Někdy to pěkně zavoní, když si kolegyně ohřívají klobásky, párečky atd.. Ale nedám si.
Z okna vidím když přivážej dobytek na porážku. Těch krav mi je dost líto, bučej a už vědí, že jdou na porážku...Docela hrozný pohled.
Nedávno jsem byla i ve výrobě něco vyřizovat a chut mě přešla okamžitě, jo dělám tam už pár let, a zatím jsem se neodvážila za ty roky se jít podívat na jatka, to bych asi nepřežila.
Takže se ze mě pomalu stává taková vegetariánka, a zatím mě to vyhovuje, jinak jím všechno.
Takže zatím zůstávám na rybách. Jo a také mě klesla váha a celula. se ztratila, i když to nebyl záměr toho, že vynechám maso.
Franto (Út, 28. 11. 2006 - 08:11)
Jednou sem zahledl jak se dela konzerva.
Na panev se da mrtva krava nebo byk a usmazi se to.Hrozne to smrdi.Nacpej to tam a uzavzou.Asi tak.To je vse.
děda Lebeda (Út, 15. 5. 2007 - 19:05)
sám chytrák tady, je mi z vás na blití
kopretina (Ne, 1. 7. 2007 - 14:07)
Péťo, naprosto s tebou souhlasím. Nemám nic proti tomu, aby lidé jedli maso, ale způsob, jakým tuto "potravinu" získáváme, je přinejmenším nechutný.. Tak když nemůžu vydržet bez masa, vezmu luk a šíp (obrazně řečeno), a vlastními silami ulovím tolik, kolik potřebuji. Kdyby se to tak dělalo, tedy přirozeným výběrem, hned by se ukázalo, kdo bez masa opravdu nemůže žít! Samozřejmě je přirozené, že člověk, jakožto všežravec jí maso, ale to, jak odporně se zachází s dobytkem apod.... Zkuste se nad tím každý zamyslet.: Předstate si, že existují stvoření inteligentnější než my, a chovají nás jako potravu zavřené v jakýchsi chlívech, dopují nás antibiotiky, rozmnožují,... a považují nás za věci... Hlavně se nažrat! Je to odporné, ale málokdo se nad tím zamyslí. Lidé jsou sobecká, bezohledná stvoření, zahleděná do sebe... Bohužel, svět už je takový. A proto to na Zemi vypadá, tak jak to vypadá...
1 (Ne, 1. 7. 2007 - 14:07)
Zastřelit prase,koně,psa,králíka a nažrat se jako sviňa.MASO!!!!
Návštěvník (Ne, 1. 7. 2007 - 14:07)
nejlepsi je kundi maso mnam
1 (Ne, 1. 7. 2007 - 15:07)
taková hadí hlavička nadívaná žabí žlučí,kurňa já mám hlad.
1 (Ne, 1. 7. 2007 - 15:07)
taková hadí hlavička nadívaná žabí žlučí,kurňa já mám hlad.
1 (Ne, 1. 7. 2007 - 15:07)
takouvou hadí hlavičku nadívanou žabí žlučí,to je mňamka!
1 (Ne, 1. 7. 2007 - 15:07)
maso
2 (Po, 2. 7. 2007 - 14:07)
To by ses moc nenajed!:D
Reklama