Reklama

Bezpečná příprava potravin

Pokud se budete držet těchto několika jednoduchých zásad, zabráníte možným problémům, například otravě jídlem.

Vždy si umyjte ruce před manipulací s potravinami, po kašlání nebo kýchání a po použití záchodu.

Vyvarujte se kašlání nebo kýchání v blízkosti potravin.

Pro krájení syrových a vařených potravin používejte různé náčiní.

Během přípravy jídla průběžně uklízejte použité nádobí a po skončení prací omyjte pracovní plochy.

Reklama

Všechny nádoby uchovávejte uzavřené.

Správná teplota

Aby se zničily bakterie, které se mohou v syrových potravinách vyskytovat, udržujte jídlo alespoň dvě minuty při teplotě 70 °C. Důkladně ho ohřejte a podávejte horké.

Uvařené jídlo nechte stát při pokojové teplotě nejdéle dvě hodiny, jinak se v něm mohou velmi rychle rozmnožit bakterie. Ohřívejte ho maximálně jednou. Uvařené jídlo rychle ochlaďte; jakmile je studené, zakryjte je a uložte do ledničky. Ohřáté jídlo znovu nezmrazujte.

Vysoce rizikové potraviny

Vejce a drůbež jsou zvláště náchylné k infekci salmonelou, nebezpečnou bakterií, kterou můžete zničit jedině při poměrně vysokých teplotách. Aby byla salmonela ve vejcích opravdu spolehlivě zničena, měli byste je vždy upravovat při teplotě nejméně 71 °C. Při této teplotě žloutek ztuhne.

Drůbež by se zásadně neměla podávat nedovařená. Zkuste zabodnout vidličku do nejtlustší vrstvy masa -- pokud je dovařené, měla by vytékat čirá nekrvavá šťáva.


Paštiky, plísňové sýry a nedostatečně prohřáté mražené potravinyzase mohou obsahovat listerii, bakterii, která způsobuje listeriózu. Větší nebezpečí představuje především pro těhotné ženy, ale i další potenciálně rizikovější skupiny lidí. Důkladným povařením nebo ohřátím mražených potravin byste měli listerii zničit, ale pokud patříte do některé z ohrožených skupin, měli byste se vyhnout paštikám a měkkým sýrům.

Kojenci a děti do dvou let, těhotné ženy, starší lidé a lidé, kteří mají sníženou imunitu nebo jsou nemocní, by neměli jíst syrová nebo nedovařená vejce. Také by se měli vyhnout majonéze, vaječným krémům, holandské majonéze, sněhovému cukroví, zmrzlině (i ovocné), dále náky­pům, pěnám a bílkové polevě, pokud nebyly vyrobeny z pasterizovaných vajec.

Zdroj: Celý život ve formě - nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

RE (Ne, 5. 2. 2012 - 15:02)
PANI DOKTORKO, JSTE TAK CHYTRA ŽE SE MI Z TOHO DĚLA Š PATNĚ MANILULUJETE S LIDMA, JAKO OSTATNE SPRAVY, NEDA SE UŽ NIČEMU A NIKOMU VĚŘIT POUZE SOBĚ PROTOŽE KAŽDEMU SEDNE NĚCO JINEHO. A BOHUŽEL NAŠE ZDRAVOTNICVÍ JDE DO KOPRU, LIDI SE BUDOU VRACET PŘIRODNIM LEVNYM BABSKYM RADAM.A POTOM MI UKAŽTE ZDRAVE JIDLO KDYŽ PUDA JE ZAMOŘENA SRAČKAMI??? NENI NIC ZDRAVEHO A BIO POTRAVINY JSOU PROTO ABY NA NICH POŘADNE VYDĚLALI NIC JINEHO. LIDI SE ZAČINAJI ŘIDIT PODLE SEBE PROTO TOLIK REKLAM!!!!!!!!!!!!!!!!! MANIPULACE A ZASE MANIPULACE!!!!!!!!
H (Ne, 5. 2. 2012 - 16:02)
Co tě v tom článku štve? Že si mají lidi mýt ruce,nebo neohřívat dokola uvařené jídlo? Vždyt co se píše v článku, by měl znát/ a také častěji zná/ každý soudny člověk.
Že by se měli jíst poze Biopotraviny tam ani není!
zzz (Ne, 5. 2. 2012 - 23:02)
Proti mytí rukou nic. Ale... proč by si těhotná nemohla dát laskonku? Dvouleté dítě stejně běhá venku a ilízne kdeco. Je pro něj hlavním nebezpečím skutečně rýžový nákyp?
H (Ne, 5. 2. 2012 - 23:02)
Proti mytí rukou nic. Ale......No všechna jídla, která se dělají z vajec, sněhu z bílkú nejsou dostatečně tepelně zpracovaná. Laskonka je například upečená skoro ihned, v nákypu je také sníh z bílků...Je to o neuvařených vajíčkách;-)Těhotná žena by mohla v případě salmonely přijít i o dítě. A není v tom jen salmonela. Malé děti do dvou let-osobně bych to dala aspon na tři roky, jsou v případě takové nemoci velice ohrožené.
zzz (St, 8. 2. 2012 - 14:02)
laskonka se suší hodinu. Nicméně... není to trochu paranoidní? Dle stejné logiky nechť těhotné chodí pěšky. V autě, případně autobuse jsou ohrožené také. A taky považuju za ohrožující čtení takových hovězích článků. Dokonce víc než syrových vajec
Reklama