Reklama

Energeticky nevyrovnaný moderní způsob stravování

Základem makrobiotiky je snaha o rovnováhu a harmonii. Potraviny, které se dnes ve velké míře konzumují, jsou však podle makrobiotiků extrémně jangové nebo jinové a uvádějí naše organismy do akutní či chronické nerovnováhy. Nejhorší situace pro naše zdraví nastává, pokud dlouhodobě preferujeme jídla jedné skupiny. Další ne příliš přznivou situací je, když jdeme z extrému do extrému. Například když po jangovém masu si dáme jinový zákusek.

1. Potraviny příliš j a n g

Mnoho potravin, které dnes lidé pravidelně konzumují, je více jang, než doporučuje standardní makrobiotický režim. Jsou to zejména:
 

  • vejce maso (hovězí, vepřové, skopové a drůbež )
  • sýry (především sýry tvrdé, slané)
  • sůl (sůl se často používá jako konzervační prostředek, aby se nekazilo maso a další živočišné potraviny. Např. šunka, slanina, párky a další jsou často konzervovány tak, že se sůl přidává až po skončení tepelné přípravy. Když se nepoužije sůl, jsou přidávány chemické přípravky, které mají zabránit zkažení. Ty zase mají protichůdný účinek - jsou příliš jin. Když často konzumujeme solí konzervované produkty, máme tendenci přijímat mnoho soli.)


    2. Potraviny příliš j i n

    Následuje výčet potravin, které se všechny běžně pravidelně konzumují a jsou přitom více jin, než doporučuje standardní makrobiotický režim:
     
  • chemické produkty (aditiva, spreje, hnojiva, drogy, léky atd.) cukr
  • čokoláda med, javorový sirup a další jednoduché cukry, cukerín a další umělé sladidla
  • slazené nápoje a další průmyslově připravené nápoje
  • tropické a subtropické plody (pomeranče, grepy, banány, ananasy, mango, papaya atd.)
  • tropické a subtropické zeleniny (brambory, rajská jablíčka, baklažány, avokádo a další)
  • zeleniny, které mají kyselinotvorný efekt (špenát, chřest, řepa cukrovka, tykvičky, zelený pepř a další)
  • ocet (uměle průmyslově připravený)
  • mléčné výrobky (průmyslové připravené a chemicky ošetřené jako: mléko, máslo, sýry, tvaroh, tavené sýry, krémové sýry, jogurt atd.)
  • výrobky z bílé mouky nebo z rafinovaných (hlazených či loupaných) obilovin
  • ostrá koření a přísady (kečupy, hořčice, pepř, paprika atd.) alkohol
    káva a čaje prodávané v normálních obchodech
    aromatické byliny, které mají dráždivý nebo povzbuzující účinek (například máta nebo máta peprná).

     Výživa obsahuje v současné době většinou potraviny obou kategorií. Jestliže jíme potraviny jedné skupiny, jsme automaticky přitahováni k potravinám skupiny druhé. Každý člověk automaticky vyrovnává jin a jang (nastoluje rovnováhu jin a jang). Ve většině připadů je tato rovnováha udržována intuitivně, bez zvláštní pozornosti, aniž si to uvědomujeme. Nicméně extrémní potraviny výše uvedené se harmonizují (uvádějí do rovnováhy) velice obtížně. Když jste během dvaceti, deseti nebo třiceti let jedli potraviny obou těchto skupin, pak je vaše kondice buď abnormálně jang nebo abnormálně jin. Obecně pak výživa tohoto typu navozuje stav chronické nerovnováhy, která je velice chaotická.

     Obecně platí, že potraviny těchto dvou skupin překyselují vnitřní prostředí, hlavně krev. Mezi potravinami, které tvoří součást standardního makrobiotického režimu a jsou rovnovážné směrem ke středu, jsou některé, jež vytvářejí zásadité tělesné prostředí. Ve svém celku pak nastoluje a udržuje výživa takovéhoto typu slabě zásaditou kvalitu krve.


    Zdroj: Makrobiotika a přírodní léčení - Michio Kushi

Reklama
Reklama

Komentáře

jipe (Pá, 10. 1. 2003 - 21:01)
Je správné, že k tomuto článku nejsou žádné komentáře. Ty by totiž byly naprosto zbytečné. jp
Reklama