Reklama

Hořčiny podporují trávení i hubnutí, z jídelníčků však mizí.

Hořčiny se téměř vytrácí z potravin. Přitom jsou dobré na trávení, psychiku, ale i hubnutí. Čím víc hořkou chuť odmítáme, tím víc jí potřebujeme.

Mnoho z nás si na hořké chutě ještě stále nezvykla, a to i kvůli tomu, že je potravinářský průmysl neustále omezuje a z původně hořkých potravin mizí. V našem jídelníčku by ale hořčiny chybět neměly, jelikož jsou pro naše tělo neuvěřitelně přínosné. Pozitivně působí na žaludek, trávení a jejich výrazná chuť navíc snižuje touhu po sladkém, což určitě ocení ti, kteří mají nějaké to kilo nahoře!

Hořčiny ovlivňují nejenom tělo, ale i psychiku

Trpké potraviny dokáží zázraky – jejich chuť vysušuje, odvádí vlhko a zároveň ochlazuje. Díky tomu dokáží snížit například horečku, odstranit otoky a umí pomoci od nepříjemných vyrážek. Na hořčiny můžete vsadit i při hubnutí, jelikož mají velmi málo kalorií, podporují odbourávání tuků a vyvolávají pocit sytosti. Ale především zahání chutě na sladké. Svoji důležitou úlohu mají i na psychiku – dokáží ztlumit agresivitu a pomáhají se cítit soustředěněji.

Z potravin ovšem postupně mizí

Reklama

Na přítomnost hořkých potravin reagují střeva jinak než na sladké ovoce a zeleninu a mnohem rychleji vylučují nestrávené zbytky. Proto by se měly některé druhy zeleniny, jako jsou například artyčoky, štěrbák nebo olivy objevit na talíři každý den, především ve chvíli, kdy chcete skutečně zhubnout. V zimních měsících pak můžete přidat kapustu a polníček. Dalšími zdroji hořkých chutí jsou mandle, ořechy, hlávkový a římský salát, brokolice nebo i jehněčí maso a kozí sýr. Mezi ovocem najdeme hořkost opravdu velmi výjimečně, a to pouze v grapefruitu, pomeranči a pomelu.

Bohužel potravinářský průmysl tyto chutě omezuje z důvodu vyváženosti chutí. Dokonce i z původně hořce chutnající zeleniny jako je čekanka, rukola nebo hlávkové zelí, byla z velké části vyšlechtěna zelenina, která již téměř hořká není. Přitom by hořčiny neměly chybět v žádném jídelníčku, jelikož spouští tok trávicích šťáv v ústech, žaludku, slinivce a játrech. Proto je dobré hořčiny, které z potravin postupně mizí, podpořit i jinak!

Ale jak?

Podpořit trávení a příjem hořčin můžete díky Švédským kapkám Dr. Theiss, které obsahují zdroje hořčin jako jsou andělika lékařská a hořec žlutý a zajistí vám pocit pohody po každém jídle. Nebo zkuste vsadit na další bylinky, které obsahují hořčiny, jako jsou například pampeliška, heřmánek, pelyněk, mateřídouška nebo šalvěj.

Udělejte si dobrotu bohatou na hořčiny

Zkuste se především hořčin neděsit! Na první pohled se může zdát, že se jedná o ne příliš atraktivní potraviny, ale opak je pravdou, a my vám přinášíme pár tipů, jak z nich vykouzlit skvělou večeři nebo oběd.

Steak z jehněčího s pečenými artyčoky

Čekankový salát s granátovým jablkem, pomerančem nebo hruškou

Rukolový salát s olivami, mandlemi, mozzarelou a rajčátky

Pečená červená řepa s tymiánem, rozmarýnem, ořechy a kozím sýrem

Reklama

Komentáře

Reklama