Reklama

Hořčiny vám dodají energii

Hořčiny napomáhají zažívání tím, že podporují distribuci žaludeční šťávy, čímž podněcují zažívání proteinů, uhlohydrátů a tuku. S jejich pomocí se zlepšuje krevní obraz a ulehčuje se příjem rozpustných vitaminů z potravy. Hořčiny pomáhají obnovit acidobazální rovnováhu, když se cítíme vyhořelí a apatičtí.
Bohužel hořčiny stále víc mizí z našich potravin (kvůli vyrovnání chuti).

Ale na selském trhu, u zahradníka a v biopotravinách najdete ještě charakteristické dodavatele hořčin: artyčoky, rukolu, čekanku, endivie, růžičkovou kapustu, cikorku, pampelišku a žlutý grapefruit(Pozor, při užívání antibiotik se raději grapefruitů zřekněte!).

Objevte znovu skvělou hořkou chuť, vaše chuťové nervy si na to postupně zvyknou!

Salátové zálivky můžete například připravovat z čerstvě vymačkané pomerančové šťávy nebo se strouhaným jablkem, sladké dobře harmonizuje s hořkým.

Hořčiny působí reflexně na vnímání chuti: jen když je ochutnáme, uvedou se do chodu žádané procesy v těle.
Proto nemá smysl je užívat jako hotové produkty v tabletách.(nebo je nutno tablety rozkousat - pozn.redakce)

Reklama

Některé čajové byliny mohou nabídnout užitečné hořčiny:
Vypijte šálek před každým jídlem.
Nechte si namíchat po 10 gz čekanky, zeměžluče, jablečníku obecného a vachty trojlisté do 150 g čajové směsi na posílení obranyschopnosti.
Směs z andělíky, řebříčku, pampelišky, ovsa, šalvěje, puškvorce, lichořeřišnice nebo potočnice můžete vmíchat po 20 g do 150 g čajové směsi, protože není tak hořká, zato ale aromatická.

 

Zdroj: Aruna M. Siewertová - Rostlinná antibiotika - Tajné zbraně přírody, nakladatelství Noxi

Reklama

Komentáře

Reklama