Reklama

Jaké vlastnosti mají chutě?

Existuje šest základních chutí: sladká, slaná, kyselá, pálivá, hořká a trpká. Tradiční indická medicína ajurvéda přisuzuje každé této chuti důležité vlastnosti. Nadužívání určité chuti je znamením tělesné nerovnováhy a může být provázeno vznikem určitého onemocnění.

SLADKÁ CHUŤ
Zdroj: obiloviny, ovoce, zelenina, mléko, sezamová semena, mandle, datle, fíky, lékořice, kostival a fenykl
Nikoliv však extrémní sladkosti vyráběné z jednoduchých cukrů - ty by do zdravé výživy neměly patřit!!

Vlastnosti: uzemňuje, vyživuje všechny tělesné tkáně, omlazuje, obsahuje živly země a vody, její energie je ochlazující, mokrá a těžká. Je nejvhodnější chutí pro mysl a poruchy nervů. Na fyzické úrovni zabezpečuje výstavbu a obnovu buněk. Na duševní úrovni dává spokojenost, mír a harmonii. Je nepostradatelná pro život. Nejdůležitější je pro děti a pro lidi typu pitta (oheň).

Nadužívání způsobuje: obezitu, cukrovku, narušené a oslabené trávení, zvracení, únavu, výskyt parazitů, onemocnění horních cest dýchacích.

SLANÁ CHUŤ
Zdroj: mořská či kamenná sůl, mořské řasy

Reklama

Vlastnosti: Očišťuje tělo, cévy a změkčuje tělesné orgány. V malých dávkách podporuje chuť k jídlu a má projímavé účinky. Obsahuje živly vody a ohně, její energie je zahřívající a těžká. Je též vyživující a přispívá k růstu těla. V malém množství má schopnost zdůraznit jiné chuti obsaženy v jídle. Správně osolené jídlo by nemělo nikdy chutnat slaně. Působí expanzivně na mysl, která se pod jejím vlivem stává smělou až agresivní a otevřenou kontaktu s okolním světem a zážitkům. Sůl též zvyšuje sexuální touhy. Mnozí jogíni její konzumaci snižují. Sůl je důležitá zejména pro lidi typu váta (vzduch), které uzemňuje a ohřívá.

Nadužívání způsobuje: zvracení, zadržování vody v těle, kožní vyrážky, plešatost, předčasnou tvorbu vrásek a urychlené stárnutí, krvácivost, vysoký krevní tlak, impotenci.

KYSELÁ CHUŤ
Zdroj: kyselé ovoce, kysané mléko, kysaná zelenina, miso, šípky

Vlastnosti: Občerstvuje, očišťuje, zlepšuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání a podporuje trávení. Obsahuje živly země a ohně, její energie je zahřívající a těžká. Je podobně jako slaná chuť chutí vnějších smyslových zážitků. Na citové úrovni vyvolává pocity porovnání, žárlivosti, závisti a frustrace. Tato chuť je vhodná pro lidi typu váta (vzduch).

Nadužívání způsobuje: závratě, předčasné stárnutí, pálení a svědění.

PÁLIVÁ CHUŤ
Zdroj: pálivé koření - bazalka, pepř, skořice, hřebíček, česnek, cibule, šalvěj, papriky, zázvor, ředkvičky

Vlastnosti: Dodává tělu oheň, podporuje chuť k jídlu a čistotu dutiny ústní. Obsahuje živly ohně a vzduchu, její energie je zahřívající, lehká a vysušující. Má za následek vysušování tělesných tekutin (tuk, mateřské mléko, sperma) a hubnutí. Podporuje pocení a vykašlávání. Je užitečná při problémech s parazity. Zintenzivňuje ostatní chuti. Znásobuje intenzitu zážitků, stimuluje a jako taková je návyková (u člověka typu ohně - pitta může být návyk velmi ničivý). Podporuje koncentraci a uvolňuje inspiraci. Medicinálně se může použít na zlepšení trávení a odstranění toxicity, zejména z krve. Nejlépe se hodí pro lidi typu kapha (voda).

Nadužívání způsobuje: sucho v ústech, žízeň, pálení žáhy, bolest, horečku, vysychání sexuálních tekutin a hubenost.

HOŘKÁ CHUŤ
Zdroj: hořké léčivé byliny- kořen pampelišky lékařské, routa vonná, myší chvost obecný. Echinacea a aloe vera, salát a zelená listová zelenina

Vlastnosti: Očišťující, vysušující, léčivá, introvertní. Obsahuje živly vzduchu a éteru, její enrgie je ochlazující, lehká a suchá. Potlačuje sexuální touhu. Odstraňuje toxicitu především z trávicího traktu. Léčí kožní onemocnění, snižuje horečku. Je nepřítelecm virů, mikrobů a jakýchkoliv parazitů. Na citové úrovni vyvolává pocity nespokojenosti a trpkosti. Je vhodná pro tělesný typ kapha (voda) a pitta (oheň).

Nadužívání způsobuje: bolesti hlavy, neohybnost, vyhublost, střevní koliku a snížení sexuální touhy.

TRPKÁ CHUŤ
Zdroj: luštěniny, syrová jablka, byliny - jitrocel, medvědice lékařská a malinové listy

Vlastnosti: Očišťuje, vysouší a léčí. Obsahuje živly vzduchu a země, její energie je ochlazující, lehká a suchá. Je introvertní a stahující. Zastavuje krvácení, průjmy, podporuje scelování a léčení ran. Na citové úrovni způsobuje stáhnutí do nitra, nejistotu ve styku s okolím, pocity strachu a úzkosti. Je vhodná pro typy kapha (voda) a pitta (oheň).

Nadužívání způsobuje: bolesti hlavy, vyhublost, žízeň, zácpu a sníženou sexuální touhu.

Pro léčení je vhodné shrnout že sladká, hořká a trpká chuť vnášejí do organismu chladivou energii a budou se proto hodit pro léčení poruch způsobených nadměrným ohněm (např. horečka, vysoký tlak). Slaná, pálivá a kyselá chuť mají ohřívající energii a budou se proto hodit na léčení poruch vzduchu a vody (např. nadýmání, otoky.)

Zdroj: Zora Doval - Ajurvéda

Reklama

Komentáře

Vladimír Volma (Út, 28. 8. 2007 - 10:08)
VAROVÁNÍ! Jsou zde uvedeny chybné charakteristicky základních chutí. Bude to další tragédie, až se někdo vážněji nemocný začne zde uvedenými informacemi řídit. Např. až se někdo zimomřivý a studený začne ohřívat, dynamizovat a zvyšovat si komunikační pohotovost přisolováním. Skončí jako hodně studená mrtvola. Přeji mnoho zdaru!
Návštěvník (Út, 28. 8. 2007 - 11:08)
Co to tu meleš za blbosti?
Vladimír Volma (Po, 26. 5. 2008 - 20:05)
Sladká a pálivá (štiplavá, pikantní) zahřívají - vnášejí do organismu yang. Naproti tomu slaná, kyselá a hořká ochlazují - vnášejí do organismu yin. Namísto popleteného článku, psaného podle ještě popletenějších makrobiotických příruček, radím studovat exaktní dietetiku a dietologii podle tradiční čínské medicíny.
karel (Út, 22. 9. 2009 - 23:09)
Jsem "prosťáček z vesnice" takže mne trochu mate zde uvedené dělení "chutí" jen pro upřesnění bych uvedl že z fyziologického hlediska se chutě dělí trochu jinak. Toto dělení vychází z povahy chemoreceptorů v jazyku a původně se uváděly čtyři chutě (a jejich receptory) - hořká, sladká, slaná a kyselá (pálivá a trpká nejsou chutě, pálivost je způsobena drážděním volných nervových zakončení, trpkost celkovým působením na tkáně). Přesto se nově uvádí chuť UMAMI (receptory kys. glutamové a jejich solí), nejnovější studie hovoří také o receptorech pro "tučnou" chuť a receptorech pro vápníkové kationy.
Vladimír Volma (Ne, 13. 3. 2011 - 15:03)
Jsem "prosťáček z vesnice"...Chuť je informace o tom, zda máme konkrétní potravinu jíst, či nikoliv. Zmíněné informaci je však třeba správně porozumět. Toto porozumění je předáváno z generace na generaci od počátku lidského rodu. S proměnami životních podmínek se však průběžně měnilo i toto porozumění chutím. Je celkem jedno, jak chuti vznikají a co umožňuje jejich vnímání, avšak není jedno, co potraviny určitých chutí způsobují v organismu. Že je pálivá chuť vnímána jinak než ostatní chuti, o tom se přesvědčil každý, kdo snědl feferonku a následný den při stolici vnímal pálení konečníku. Tam se chuťové receptory zajisté nenacházejí, co by tam hledaly. Vědecká zjištění o chutích jsou tedy možná pozoruhodná, ale pro praktický život bezcenná. Pokud například budeme vědět, že hořká chuť vede energii směrem dolů, pročež urychluje pohyb střev a vyvolává průjem, příp. uvolňje zácpu, bude to pro nás cenná a praktická informace. Podobně si jistě rádi zapamatujeme, že kyselá chuť vede energii zvnějšku dovnitř, pročež zpomaluje pohyb střev, a tím zastavuje a léčí průjmy. Při zácpě hořké, při průjmu kyselé, to je ukázka správného porozumění chutím potravin, jež se kdysi předávalo mezi generacemi. (Hořká a kyselá chuť mají chladnou potenci jin. Směr dolů a směr zvnějšku dovnitř jsou podle taoistické filosofie rovněž charakterizovány jako projevy jin.)
Reklama