Reklama

Co jedí na vánoce vegetariáni

Rozhodně ne maso. Pokud si chtěji udělat řízky či karbanátky, vyrobí si je ze sýru, speciálních náhražek masa jako je seitam, tofu, robi, klaso, sójové maso či z různých druhů zeleniny, luštěnin, obilovin či dokonce ořechů. Na ukázku vám přinášíme pár receptů.

Celerové karbanátky
Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 1 větší celer - 3 lžíce mouky - 2 vejce 1 - cibule - zelená petrželka - špetka soli a kmínu.
Příprava: Větší hlávku celerového kořene oškrábeme, opereme a na bramborovém struhadle sestrouháme. Pak přidáme rozstrouhanou nebo jemně rozsekanou cibuli, zelenou petrželku, tlučený kmín, špetku soli, žloutky, mouku a z bílků tuhý sníh. Těsto lžící klademe na plochou pánev a po obou stranách na oleji nebo másle opékáme. Podáváme a bramborovou kaší, salátem a pod.

Fazolovo-sójové karbanátky

Přísady: konzerva červených fazolí sójová drť cibule vejce houska (může nahradit strouhanka) hl. mouka nebo strouhanka dle potřeby česnek, majoránka, sůl, pepř, paprika....
Příprava: sójovou drť připravíme podle návodu, fazole, cibuli a housku umeleme, smícháme se sójou a zbytkem ingrediencí, konzistenci upravíme moukou nebo strouhankou. Smažíme na rostlinném (nejlépe olivovém) oleji. Zkuste si dát část těsta nastranu a to smíchejte s rýží - získáte tak náplň do paprik. Ani masožrouti nepoznají že se nejedná o maso.

Houbové karbanátky

Reklama

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 4 deka másla - malá cibulka - plný talíř čerstvých hub (hříbků a pod.) - 1/4 l strouhanky - 1/8 l smetany - 2 vejce - špetka soli a pepře - strouhanka na obalená a olej nebo máslo na smažení.
Příprava: Na pánev dáme máslo a drobně rozkrájenou cibulku. Očištěné houby kvapně opereme, pak rozkrájíme a dáme na zrůžovělou cibulku chvíli dusit. K dušeným houbám přidáme strouhanku, sůl, pepř, smetanu a vejce (můžeme přidat na špičku malého nože tlučeného kmínu). Těsto necháme na míse půl hodiny odpočinouti a pak lžící z něho vykrajované bochánečky obalujeme zlehka ve strouhance a opékáme.

Kapustové řízky

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 1 kapusta - zelená petrželka - česnek - kapánkové těsto - strouhanka na obalení - omastek na osmažení.
Příprava: Oprané kapustové listy vaříme 10 minut. Pak vodu z nich slijeme (do polévky), listy necháme okapat, Pak vezmeme jeden list, posypeme rozkrájenou zelenou petrželkou, položíme naň asi 5 tenkých plátků česneku. Pokryjeme takto upravený list druhým listem, zase posypeme petrželkou, poklademe česnekem, přikryjeme třetím listem kapusty. Takto upravené tři listy omočíme v kapánkovém, osoleném těstě (jak se upravuje, viz "Kapání") vložíme do strouhanky, aby obě strany byly obaleny a do horkého omastku dáme smažiti. Jsou velmi chutné tyto řízky k bramborové kaši.

Kotlety sýrové

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 3/4 l mléka - 4 deka másla - 6 lžic mouky - 2 žloutky - 5 deka parmezánského sýra - 5 deka ementálského sýra - plnou lžíci rozkrájené zelené petrželky vejce a strouhanku na obalení - omastek na smažená.
Příprava: Do horkého mléka vmícháme s uškvařeným máslem rozmíchanou mouku, za stálého míchání necháme na ohni zhoustnouti, pak odstavíme s ohně a do prochladlé omáčky zamícháme ustrouhaný parmezánský sýr, žloutky, zelenou petrželku, drobně rozsekaný ementálský sýr; z hmoty lžicí vykrajované kousky obalíme v rozmíchaném vejci, pak strouhance a na omeletníkové pánvi na oleji nebo másle po obou stranách opékáme. Kdyby těstíčko bylo řídké, přidáme trochu strouhanky. Upečené kotlety podáváme s hlávkovým nebo některým zeleninovým salátem.

Kotlety z vlašských ořechů

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 12 deka umletých, vlašských ořechů - 12 deka strouhanky nebo chleba - 3 deka omastku - 1 lžíce sekané cibule - 2 vejce - 1 lžička citronové šťávy - 1 lžíce mouky - 1/4 l mléka - sůl - koření.
Příprava: Cibuli smažíme na omastku, nenecháme ji však zhnědnout, jen zrůžovět, přidáme mouku, pak mléko a mícháme, až směs zhoustne. Přimícháme ořechy, 1 vejce, sůl a koření a necháme směs vychladnouti. Vytvoříme kotlety, obalíme ve vejci a strouhance a usmažíme do zlatova. Můžeme podávati s cibulovou omáčkou Béchamel (1 cibuli a kousek celeru usekáme a smažíme 10 minut na 6 dkg omastku, přidáme lžíci mouky nebo více, 1/41 mléka, 1 bobkový list, nové koření a vaříme na mírném ohni 15 min., načež omáčku procedíme).

Pšeničné karbanátky

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 1 litr mléka - 1/2 l pšeničné tluče (šrotu) - 1 malá cibulka - 1-2 vejce - 5 zrnek pepře - sůl - 3 lžíce strouhanky - olej nebo máslo na smažení.
Příprava: Do horkého mléka nebo vody vsypeme rozemletou pšenici (pšeničnou tluč) a necháme 1/4 hod. vařit. Pak ji dáme na mísu prochladnout, přidáme ustrouhanou cibulku, tluč. pepř, špetku soli, jedno nebo 2 vejce a strouhanku. Z umíchaného těsta vykrajujeme lžící malé bochánky, které na omeletníkové pánvi na oleji po obou stranách opékáme. Podáváme je k bramborovému salátu, kedlubnovému zelí, bramborové kaši, nebo hlávkovému zelí a pod. Jsou velmi dobré.

Řízky z rajských jablíček.

Přísady: Přípravy pro 4 osoby: 1 vejce - 30 deka rajských jablíček - špetka soli - půl lžičky rozkrájené zelené petrželky - mouka a strouhanka na obalení - omastek na smaženi.
Příprava: Zralá, tvrdá rajská jablíčka opereme, otřeme, na půl cm silná kolečka nakrájíme, obalíme v mouce, pak ve vejci smíchaném se špetkou soli a drobně rozkrájenou zelenou petrželkou, posléze ve strouhance. Řízky po obou stranách v omeletové pánvi opečeme. Místo špetky soli můžeme dát do vajíčka půl ustrouhané cibulky.

Autor receptů: Vilma Hoschlová - Přímá
www.veg.cz

Reklama

Komentáře

jana (Čt, 20. 12. 2001 - 15:12)
Velmi pekny clanek. Diky.
Vegetariánské … (Čt, 20. 12. 2001 - 00:12)
Ahoj,

rádi bychom přidali zajímavý článek o vánočních stravovacích zvycích našich předků, který vyšel
v knize Lidová výživa od Mudr. Kaizla z roku 1944. Našli jsem část zabývající se právě štědrovečerní večeří v podobě asi na počátku minulého století, tak ji přepisuji tak, jak byla napsána:

"...V rodinách, kterým se vedlo poněkud lépe, mívali hrachovou polévku, jahelník (z polovice rýže a polovice jahel), jablkový závin a muziku, t. j. uvařené křížaly (usušená jablka), sušené hrušky a švestky. Jinde mívali spařené peciválky, které se připravovali tak, že se upekly menší vdolky, plněné mákem, vhodily se pak do horkého kozího mléka (někdy jen vody), nechal se přejít var, scedily se a podávaly se polité škvařeným máslem a medem nebo sirupem. Na Štědrý den se nesměl jíst česnek, lidé by po něm byli zlí, ale měl se dát kohoutovi, aby se nedal. Po večeři se často pívala čokoláda, kterou dávali toho dne obchodníci jako výslužku svým zákazníkům. Večeřet se začlo, když se objevila na nebi první hvězdička. Celý ráz večeře byl ovšem slavnostnější než jindy. Stůl byl pokryt i v chudých rodinách bílým ubrusem, pod něj se dávala taška s penězi, aby se peníze držely. Před každým dítětem byla rozsvícena třínožka nebo sloupek (komu dřív dohořela, ten dřív umře). Kromě toho na prkýnku byly rozsvíceny svíčky za zemřelé členy rodiny. Na stole byly i rozkvetlé "barborky", chléb vánočka, jablka a ořechy. Všechno muselo být připraveno, hospodyně nesměla vstávat od stolu, aby slepice nezanášely. Počet stolovníků měl být sudý; byl-li lichý, přidal se jeden talíř, na který se kladlo také jídlo, a to se pak někomu darovalo. I koza měla svůj talíř, na který se od každého jídla dávalo potřech soustech - koza ostatně měla postavení váženého člena rodiny - běda, kdyby ji hospodyně zdvořile nepozdravila! - je tedy přirozené, že byla účastna i této slavnosti. Polévka se dávala každému na talíř, jahelník se odkrojil teprve na pekáči nožem (pokud není odkrojen není náš) a pak se společně jedl s jednoho konce lžícemi. Závin se pak jedl zase z talířů. Na nádobí se muselo dávat pozor - kdo něco na Štědrý den rozbije, do roka umře. Po večeři se jedla jablka, která se nejdříve rozkrojila, aby se vidělo, kdo má hvězdu a kdo kříž. Komu se ukáže kříž, ten do roka umře. Pak se louskaly ořechy. Každý každému podal kousek ze svého ořechu. Kdo totiž zabloudí a vzpomene si, s kým jedl ořech u štědrovečerní večeře, rozomene se, kde je. Pro dobytek se odložily tři ořechy, tři soustíčka vánočky a chleba. Vše se na kamnech usušilo, a když dobytek měl mláďata, dalo se jim to do prvního pití. Po večeři se nádobí odneslo a umylo(někde je však toho dne nemyli), ale pekáče se zbytky jídla a skořápky se jen zabalily do ubrusu a odložily na vedlejší stůl.
Vánoční stromeček tenkrát ještě nebyl a ostatně i vánoční dary se omezovaly obyčejně jen na jablka, ořechy a vánočku. Zato pak začala řada čarovných pokusů, jež měly odkrýti tajemství přístího roku."

Za redakci Veg.cz
Martin
Gabka (Pá, 22. 3. 2002 - 22:03)
Na Vánoce sedíme u jednoho stolu s rodiči a prarodiči mého manžela. První rok, kdy jsme s nimi trávili Vánoce, mysleli, že i když nejíme maso, tak na večeři si dáme kapra. Kapr přece není maso. Je to ryba...
Udělali jsme si k salátu sójové maso v sýrovém těstíčku.
Sójové maso "big steak" uvaříme ve vodě s bobkovým listem, 2 kuličkami nového koření, 6 kuličkami celého pepře, 1 kostkou karpatského bujonu (neobsahuje nic živočišného) a dochutíme vegetou. Uvařené, vychladlé a jemně vymačkané posypeme z grilovacím kořením (nebo kari kořením, jak kdo má rád) a obalíme ve směsi s vajíčka a strouhaného tvrdého sýru. Osmažíme a podáváme; i k bramborám či k bramborové kaši.
Loni se už nikdo nad našim talířem nedivil, co že to jíme, když jsou Vánoce a to je přece klasicky kapr.
Pokud náš recept vyzkoušíte, přejeme Vám dobrou chuť.
domdee (So, 25. 11. 2006 - 10:11)
njn já budu jíst jenom bramborový salát jo a užjite si vánoce!!!:-)
kochanski (So, 14. 4. 2007 - 01:04)
Díky moc za super recepty. Já každoročně dávám smažený celer s bram. salátem, ale už to začínala být nuda:D
lucka (Po, 24. 12. 2007 - 20:12)
Dík za super recept , hned jsem ji ho dnes udělala a mňam mňam
Adel (Po, 24. 12. 2007 - 21:12)
Ja si davam bramborovy salat a k tomu klasicky obalene Robi maso, ktere miluju na vsechny zpusoby, takze MNAM! :)
Návštěvník (Po, 24. 12. 2007 - 21:12)
fuj to jsou blafy co zerete...
salinas (Po, 24. 12. 2007 - 23:12)
Dcera je vegetariánka a na večeři měla smažený květák s "mokrým" bramborovým salátem (brambory + cibule+ sladkokyselá zálivka).
Návštěvník (Út, 25. 12. 2007 - 00:12)
Kubu
Návštěvník (Út, 25. 12. 2007 - 18:12)
FUJ !!
lůca (St, 26. 12. 2007 - 00:12)
smažený sýr + bramborový salát
:-) (St, 27. 2. 2008 - 14:02)
mňam
zuzu (Ne, 4. 1. 2009 - 14:01)
Skvělá štědrovečerní večeře je uzené tofu s bramborovým salátem pro Ty, kteří nemají rádi smažené jako já :)
Ája (Po, 28. 12. 2009 - 17:12)
Dovolila bych si upozornit, reagující,co se nepěkně vyjadřují k tomuto článku, ať si raději hlasují někde jinde, kde jsou na ty jejich reakce zvědaví. Uvědomte si, že co chutná jiným nemusí chutnat vám, kdybyste masožrouti věděli co je kolikrát v uzeninách a jak to vypadá na jatkách dívali byste se na to asi jinak, ale je to každého věc co do svého těla dává.
Článek chválím a děkuji za recepty.
Na vegetariány… (Po, 28. 12. 2009 - 17:12)
jako na sektu. Zvlášť v Čechách je jich minimum. Tak kolem 2%, v Německu asi 6%.
Bohužel jsou velmi netolerantní, diskuze s nimi je prakticky nemožná. Já zas nejím žádné přílohy, jenom maso se zeleninou. A taky to nikomu necpu pod nos.
Zkuste budovat svalovou hmotu bez bílkovinné stravy. Ti vegetariáni jsou takoví celí neduživí. Mám kolegyni v zaměstnání, stále se vyvyšuje, že je vegetariánka, ale vypadá nezdravě a věčně chodí k lékařům všech možných specializací.
Eva (Čt, 7. 1. 2010 - 10:01)
jako na sektu. Zvlášť v...Chudák kolegyně vegetariánka. Asi to pojala od základů špatně (to lidé dělají - místo kusu svíčkové si dají knedlík, který nemá žádnou výživovou hodnotu, ale to pro nikoho z nás). Jinak mě přijdou netolerantní "masožrouti" - já se v období, kdy jsem ještě maso jedla, nesetkala s vegetariánem, který by moji stravu jakkoli komentoval. Dnes se setkávám s dost nepříjemnými poznámkami právě od těch, co biftečky a řízečky jedí - přitom mě by nenapadlo nikomu do jídla mluvit. Informací má dnes každý dost o všem - o vitamínech, o bílkovinách, o jatkách atd. A podívejte se mimochodem na koně nebo býka - z masa tolik svalíků na sobě nemají, že? A srna, králík, rychlí to tvorové - taky nic moc masité stravy - každý jsme jiný, a jestli se Vaše kolegyně vyvyšuje, nemůže za to určitě vegetariánství - prostě je taková. Hezký den
Granvin (Čt, 7. 1. 2010 - 16:01)
jako na sektu. Zvlášť v...A v čem se pojem bílkovinná strava neslučuje s vegetariánským jídelníčkem?
Slyšel jste už o luštěninách, tofu, tempeh, robi, šmakoun, ořechách a semínkách, o mořských řasách a o tom, že v podstatě každá potravina je zdrojem bílkovin jen v různém množství?
vegetariánka (So, 29. 12. 2012 - 13:12)
Já jím o Vánocích kapra, vždyť toho my vegatariáni můžem, to není maso, to je ryba.
! (So, 29. 12. 2012 - 21:12)
Tenhle podfuk, že ryba není maso, vymysleli nenažraní mniši, aby se mohli přežírat i v době půstu.
a co (So, 29. 12. 2012 - 21:12)
Já jím o Vánocích kapra,...je teda ryba, když není maso- ovoce, zelenina, řasa?
opravdová vege… (Ne, 30. 12. 2012 - 00:12)
Já jím o Vánocích kapra,...prosím nenazývej se vegetariánkou... nejsi jí.
kjfvpiug (Po, 9. 12. 2013 - 15:12)
prosím nenazývej se...Tohle nikdy nepochopím...:D Bože..některý lidi jsou vážně blbý
Majkl (Po, 9. 12. 2013 - 16:12)
Já jím o Vánocích kapra,...Je to jedno, jak se kdo nazývá. Já taky nejím maso teplokrevných živočichů, studenokrevných ano. I takových lidí jsou spousty. Speciální termín na to není. Ale vegetariáni to samozřejmě nejsou...
Milos (Út, 17. 12. 2013 - 19:12)
Je to jedno, jak se kdo...Dovolil bych si oponovat, vy budete asi pescetarián ;)

Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Alternativn%C3%AD_sm%C4%9Bry_stravov%C3%A1n%C3%AD
Milos (Út, 17. 12. 2013 - 19:12)
Dovolil bych si oponovat, vy...Dam sem radeji zkracenou URL:
http://goo.gl/VL8YAB
! (St, 18. 12. 2013 - 08:12)
Doporučuji shlédnou film "Vražda Ing. Čerta". Vladimír Menšík tam sežral i nohy od stolu.
Ali (Po, 3. 2. 2014 - 16:02)
Tohle nikdy nepochopím...:D...To je tvůj názor, ale vegetariáni blbí nejsou;) Taky jsem vegetariánka a zanám hodně vegetariánů.... A potvrdit můžu, že blbí nejsou;)
Petr (Po, 3. 2. 2014 - 19:02)
Můj kolega byl vegetariánem 10 let a nakonec toho musel nechat pro celkové tělesné vyčerpání a mnohočetné zdravotní problémy. Nyní je úplně zdráv.
. (Út, 4. 2. 2014 - 08:02)
Můj kolega byl vegetariánem...Já jsem vegetariánem 17 let. A jsem zdravější, než když jsem vegetariánkou nebyla. A další efekt je ten, že vypadám mnohem mladší, než moji vrstevníci a jsem daleko vitálnější. Pokud je strava nevyvážená, jistě, tělo strádat bude. Pokud vegetarián jí pestrou stravu a ví co, tak mohu jedině doporučit.
treba (Čt, 6. 2. 2014 - 20:02)
obiraji vanocni strom
Retardér (Čt, 20. 8. 2015 - 16:08)
Na Vánoce sedíme u jednoho...Kapr je také maso,je to ze zvířete.
Retardér (Čt, 20. 8. 2015 - 16:08)
jako na sektu. Zvlášť v...Opravdu jste tak vypatlaná že nevíte,že bílkoviny nejsou jen v mase a produktech živočišného původu?
Reklama