Reklama

Kari pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou

Zázračnou sílu koření kari odhalila nová studie italských a amerických vědců. Zvláště pro osoby postižené Alzheimerovou chorobou může mít žlutě barvící směs koření zásadní význam.

Ostré pokrmy s kari totiž pomáhají uchovat postižený mozek funkční a držet tak Alzheimerovu chorobu na uzdě. Ve skutečnosti je však zázračným lékem látka kurkumin obsažená v kari.

Experti si všimli účinků koření kari na základě lékařských záznamů z Indie, největšího vývozce kari. Zdejší obyvatelstvo bývá totiž postiženo Alzheimerovou chorobou jen výjimečně.

Kurkumin je součástí mnoha koření. Italští a američtí odborníci tuto látku podrobili analýze a zjistili, že účinné jsou v kurkuminu oleje. Ty totiž v lidském mozku dokáží stimulovat správnou produkci a funkci příslušných enzymů. Mozkové buňky chrání před nástupem a později rozvojem neurodegenerativních chorob. V kurkuminu je účinnou látkou enzym hemoxygenáza (HO-1), likvidující v mozku všechny volné radikály, které jsou molekulami napadajícími buňky a poškozujícími jejich strukturu a funkci. Střet s radikálem mnohdy buňky ani nepřežijí a odumírají. S věkem těchto poškození přibývá a pokud k nim dochází příliš často, rozvíjí se zle pověstná Alzheimerova choroba.

Vědci z univerzity v italské Katánii a Lékařského centra z New Yorku tvrdí, že větší koncentrace požitého kurkuminu pomáhá chránit mozkové buňky před volnými radikály a tím udržuje mozek ve zdraví a zpomaluje nebo zastavuje rozvoj Alzheimerovy choroby.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Návštěvník (St, 16. 7. 2008 - 00:07)
Miluju kari,ale jen žlutou a nazelenalou odrůdu.
Reklama