Reklama

Mýty a fakta o másle

Je máslo zdravé či nezdravé? Hodí se na smažení? Můžete ho uchovávat v mrazáku? Na tyto i další otázky dostanete odpověď v našem článku.

1) Máslo obsahuje nasycené tuky a ty jsou nezdravé.
MÝTUS
Mnoho let se tvrdilo, že nasycené tuky obsažené v živočišných tucích a tedy i v másle jsou špatné pro naše zdraví. Považovaly se za hlavní příčinu onemocnění srdce, obezity, cukrovky. Nedávný rozsáhlý výzkum však zjistil, že šlo o velké zjednodušení. Otázka „dobrých“ a „špatných“ tuků je daleko složitější.  Jako vždy platí i v tomto případě „všeho s mírou“.

2) Máslo se hodí ke všemu.
PRAVDA
Samozřejmě záleží na chuti každého z nás, ale pravdou je, že máslo použijeme k přípravě slaných i sladkých pokrmů. Za téměř nepostradatelné lze máslo považovat při přípravě ryb, cukroví i některých dezertů.

3) Máslo lze uchovávat v mrazáku.
PRAVDA ALE POZOR!
Máslo můžeme bez potíží zmrazit. I šéfkuchaři tvrdí, že na výsledku to nikdo nepozná. Mléčný tuk je velmi stabilní, takže při správném skladování v mrazu vydrží třeba i rok. Potíž však nastává, pokud zmrazíme už jednou (či vícekrát) zmrazené a zase rozmrazené máslo. Takový to postup se především podle cukrářů odrazí na výsledné chuti. Jako čerstvé zkrátka máslo z mražáku chutnat nebude.

4) Na smažení je nejlepší máslo.
MÝTUS
Běžná másla obsahují zbytky vody (povoleno je až 16 %). Právě mléčné bílkoviny tvoří při vyšších teplotách různé látky, které nepříznivě ovlivňují naše zdraví. Pokud chcete na másle smažit, pořiďte si nebo sami připravte tzv. přepuštěné máslo - ghí máslo.

Reklama

5) Máslo je nutriční zlato.
PRAVDA
Máslo patří mezí přírodní energeticky bohaté potraviny. Právě díky vysokému energetickému obsahu nasytí a pokryje energetickou potřebu organismu i poměrně malým množstvím. Najdeme v něm celou řadu významných vitamínů rozpustných v tucích především A, D, E a K.

Jen másla od lokálních výrobců mohou být skutečně čerstvá
Až si půjdete koupit své máslo, myslete na to, že jen regionální potraviny mohou být skutečně čerstvé. U potravin, které k nám putovaly přes půl světa, je velmi pravděpodobné, že byly zmraženéí. Proč nekupovat máslo z mléka od českých farmářů? Tady si můžete být jisti, že máslo, stejně jako naprostá většina výrobků, neobsahují žádné zbytečné přísady typu barviv a konzervantů. Nejvíce zdraví prospěšných látek pak lze nalézt v másle od farmářů, jejichž kravičky mají možnost pást se volně na trávě - grass fed butter/ghí.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Ivo (Út, 29. 1. 2019 - 11:01)
Dávám přednost českému máslu , ale polská nebo německá másla jsou prakticky k nerozeznání chuťově od těch našich , potom se na trhu objevuje taky belgické máslo které je již úplně jiné s přídavky rostlinných tuků a toto mi nechutná , připadá mi chuťově spíše jako nějaká Rama nebo něco podobného.
Potíž je v tom že bývá zabaleno v obalu který je k nerozeznání od těch skutečných másel.Bylo by dobré kdyby prodejci měli za povinnost lépe značit zboží.
Před vánocemi jsem si koupil v Tescu kvalitní polské máslo a protože nám chutnalo tak jsme na druhý chtěli zakoupit další , ovšem jsme podrobně nestudovali obal který byl identický s kvalitním máslem a domů jsme si přinesli něco co nyní používáme pouze jako tuk na pečení , jedná se o nějaké belgické máslo. Asi jsou spotřebitelé kteří vyhledávají zrovna tohle máslo , nicméně kdyby to bylo v obchodě řádně označeno byli by všichni spokojenější a já zbytečně nevyhodil peníze za něco co používáme jako takovou Heru která je jinak za deset korun.
Reklama