Reklama

Nevolnost po nadměrné konzumaci masa

Když se něčeho nacpeme přes míru, začne se naším tělem šířit nepříjem?ný pocit plnosti a stagnace potravy. Dodatečně se může dostavit průjem, zvracení nebo dokonce mírná horečka, zejména tehdy, když tou potravinou, kterou jsme se přejedli, bylo maso.

Terapie: Při ošetření jsou nasazeny energie, které působí proti stagnaci a které jsou bohaté na enzymy, aby odstranily stagnace a redukovaly jejich ved­lejší účinky (nadýmání, nevolnost). Použijte polévku s miso (miso do ní přidej až po dovaření, abys zachoval enzymy) s dostatkem jarní cibulky a čerstvého zázvoru. Zázvor a jarní cibulku nechejte jen tak spařit, pak budou působit rozptylujícím-ostrým vlivem. Zázvor je schopen neutralizovat toxické látky v těle a vyloučit je ven. Je vždy prostředkem první pomoci při všech projevech otravy. Navíc dokáže oživit krevní oběh a odstranit závratě a nevolnost.

Houby šiitake působí detoxikačně. Přírodní rýžový ocet má rovněž detoxikační účinky. Protože je navíc hořkokyselý, odvádí jedovaté látky směrem dolů.

Ječné zrní můžeme konzumovat vařené neboje vypít v podobě čaje z pra­ženého zrní. Pražený ječmen je možno doporučit také k chroupání s tro­chou soli hlavně na cestách proti cestovní nevolnosti nebo při výrazné změně potravin.

Všechny uvedené potraviny prolamují stagnace, rozptylují stagnující čchi a detoxikují. 

Reklama

Pokud se po konzumaci masa, ryb, měkkýšů mušlí nebo vajec dostaví dávivé zvracení, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Existuje totiž reálné nebezpečí otravy jídlem!

Zdroj: Manuela Heider de Jahnsen - Čínská medicína prevence a léčení stravou

Reklama

Komentáře

! (Pá, 25. 2. 2011 - 07:02)
Lepší řešení než užívat jakési drahé pochybné preparáty je NEPŘEŽÍRAT SE.
? (Pá, 25. 2. 2011 - 10:02)
Lepší řešení než...To ví každý, ale přesto se lidé přežírají.
Hospodin (Pá, 25. 2. 2011 - 10:02)
Obžerství je hřích !

Nechť se nenasytní zblijí!
Reklama