Reklama

Nutriční terapeutka: Vyvážená strava a vitamíny v boji proti virům

Podle Kateřiny Pelíškové, DiS., nutriční terapeutky Nemocnice AGEL Podhorská je žádoucí preventivně posilovat imunitní systém pomocí vyváženého jídelníčku a při již vzniklém onemocnění se stravovat stejně jako při chřipce. Základem je kvalitní pitný režim tvořený obyčejnou vodou nebo přírodními minerálkami a při propuknutí nemoci pak nastává také ideální čas pro bylinkové čaje (šalvěj, máta, meduňka, zázvor).

Během období koronaviru ale také s nástupem zimy značně ubyla doba, kterou lidé tráví venku a získávají tak potřebný vitamín D, který přirozeně nabízí sluneční záření a jehož stálým nedostatkem trpí velká část populace. Na základě doporučení praktického či odborného lékaře nebo i na vlastní žádost samoplátce provádí vyšetření hladiny vitamínu D laboratoř Nemocnice AGEL Podhorská. Kateřina Pelíšková uvedla, že nesmíme zapomínat ani na ostatní vitamíny. Vitamín C je mnohem lepší do těla dodat prostřednictvím čerstvého ovoce než džusů, které jsou mnohdy plné cukru.

Ve vyváženém jídelníčku obecně nesmí chybět ovoce a zelenina. Nejvhodnější je jejich konzumace v podobě mixovaného nápoje smoothie například se špetkou kurkumy. Přirozeně protivirový účinek mají i kapky z grapefrutiových jader, eukalyptu, hřebíčku či skořice. Stačí nakapat pár kapek do vody a vypít. Kapky rovněž poslouží jako éterický olej s dezinfekčním účinkem do aromalampy a nakapané na hadřík či papírový kapesníček nebo houbičku se dají použít k dezinfekci míst, kterých se dotýkáte. Pár jich nakapejte také na svůj kartáček na zuby, radí dále specialistka z Nemocnice AGEL Podhorská a doplňuje tím, že vyvážená strava je jen jednou částí správné životosprávy a pro posílení a udržení zdraví je neméně důležitý odpočinek, spánek, tělesná i duševní aktivita a v současné epidemiologické situaci také dodržování hygienických opatření. 

Co když ale naše cesty přece jenom zkříží nemoc či úraz a my musíme nějaký čas strávit na nemocničním lůžku?

V takové situaci si musíme kondiční procházku na čerstvém vzduchu nebo odběhnutí půlmaratonu na nějakou chvíli odpustit, ale o naši nutričně vyváženou stravu se nadále postará právě nutriční terapeut

Reklama

Stravovací provoz Nemocnice AGEL Podhorská zajišťuje celodenní stravování v průměru pro 150 hospitalizovaných pacientů interního, chirurgického i rehabilitačního oddělení a oddělení následné péče a klientů sociální služby. Na to, aby každá porce odpovídala potřebám daného pacienta či klienta, dohlíží právě nutriční terapeutka. V nemocnici je strava poskytována v souladu s dietním  systémem, který v současné době zahrnuje 22 typů diet a každá ještě může být dále modifikována dle individuálních potřeb pacienta. , popisuje svoji práci v praxi Kateřina Pelíšková. Práce nutričního terapeuta ovšem nespočívá pouze v sestavování vyváženého jídelníčku pacientů. „Jsem v kontaktu s ošetřujícími lékaři a aktivně vyhledávám a navštěvuji i samotné pacienty, kteří mají specifické nároky na nutriční hodnoty či složení stravy. Na základě konzilií následně sestavuji individuální jídelníček, dodává.  „Zajímají nás také názory samotných pacientů a klientů. Proto jsme na základě jejich námětů zařadili do jídelníčku jedenkrát týdně teplé večeře, což si velice pochvalují,“ uzavírá nutriční terapeutka.

MK

Reklama

Komentáře

PavelKa (St, 8. 12. 2021 - 11:12)
Četl jsem o možnosti získat vitamin D třením pokožky kartáčkem (ale ne s žíněmi z umělé hmoty). Píše o tom pan Ing. Jiří Janča, CSc., cituji:
Ing. J. Janča: "Co nám chybí" (kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle) vydané v r. 1992, druhé vydání. V knížce zavěceně a podle mne vysoko odborně vysvětluje, jaké účinky na lidské zdraví mají různé kovy, vitamíny, v kterých potravinách a v jakém obsahu se nachází.
K vitamínu D v závěru kapitoly uvádí, cituji:
"Nejjednodušším, i když ne ideálním, zdrojem vitaminu D je také tření pokožky, nejlépe kartáčováním. Ovšem kartáč, nebo jiný třecí prostředk (např. žínka) by neměl být z umělé hmoty."
Bohužel autor (Ing.Jiří Janča, CSc.) v r.2005 zemřel.
Zkoušel jsem se s otázkou získání vitaminu D tímto způsobem obrátit na různé pracoviště (laboratoře, VÚ a pod.), ale bohužel bez odezvy, nikdo se ani nepokusil vyzkoušet toto metodu v praxi a tím tvrzení pana Ing. Janči potvrdit, nebo vyvrátit.
Já panu Ing. Jančovi věřím, ale bohužel nemám k možnost, ani znalosti toto tvrzení vyzkoušet. Jestli je to pravda, tak je škoda, že se tato metoda nevyužívá, je levná a hodila by se v zimních měsících, kdy je slunce poskrovnu, nebo i v krajinách, kde je slunce nedostatek.
Jana (St, 29. 12. 2021 - 11:12)
Kdo chce ten se o své tělo stará i v období kdy jsou kolem nás virózy. Dopuje se různými přírodními produkty, vitamíny.
Pozor! (St, 29. 12. 2021 - 16:12)
Teď přijde reklama na ty nejlepší přírodní produkty.
Vilma (Po, 24. 1. 2022 - 13:01)
dečko beru i jako samotny vitamin, protože jsem překonala nemoc covid a dělo ho pak má nedostatek
Dělostřelec (Po, 24. 1. 2022 - 13:01)
Dělo ho má nedostatek ?
Laura (Ne, 30. 10. 2022 - 13:10)
Já teda na doplňky stravy nedám dopustit. Jsou pro tělo opravdu důležité. Samozřejmě je třeba, aby doplňky byly prostě kvalitní. Já jsem vsadila na doplňky od pangamin. Od nich kupuju vegetarisnke a veganské doplňky, hlavně Bečko a jsem s nimi teda spokojená moc.
Návštěvník (Ne, 30. 10. 2022 - 14:10)
Takže přece jenom dýlerka.
Edita (St, 14. 12. 2022 - 09:12)
Ahoj Lauro, a proč je podle tebe ten vitamín B tak důležitý? A nepřibírá se z něho? Jaký přípravek přesně kupuješ?
Návštěvník (St, 14. 12. 2022 - 10:12)
Ty máš těžkej život dýlerko. Nikdo tě nemá rád, viď.
Karol (Út, 1. 11. 2022 - 19:11)
Na pangamin jsem se dívala a mají hodně širokou nabídku. Co přesně od nich kupuješ?
Diana (Ne, 4. 12. 2022 - 21:12)
Tady ten přírodní komplex https://www.drmax.cz/pangamin-prirodni-b-komplex-tbl-120. Ten mi maximálně vyhovuje.
Reklama