Reklama

O škodlivosti některých mléčných výrobků

Mléčné výrobky se doporučují konzumovat ve větší míře než je zdravé. V malém množství je potřebujeme v případě, že nejsou zbytečně chemicky upravovány.

Umělé upravování zbavuje potraviny, např. ořechy nebo obilí, esenciálních mastných kyselin a živin a objevilo se dlouho před vznikem prvního McDonald´s. Již v 50.letech se mléko upravovalo (homogenizace) způsobem, kdy se již smetana neodstraňovala a doba trvanlivosti se prodloužila, ale mléko se stalo méně stravitelným. Odborníci na výživu, kteří trvají na tom, že mléčné produkty nejsou pro nás vhodné, mají pravdu, pokud mluví o komerčně vyráběném mléku a mléčných produktech dnešních dnů. Ačkoliv mléko obsahuje cenné živiny, má se pít v malém množství a v určité roční době. Přednostně to má být plnotučné, nehomogenizované a dokonce nepasterizované mléko, nikdy studené a bez pozůstatků růstových hormonů a antibiotik, kterými se krávy přikrmují. Je pravdou, že některá etnika nejsou vybavena enzymy trávícími mléko. Pravdou je též to, že mléko velmi zatěžuje trávicí trakt.

Obyvatelé zemí s dlouholetou tradicí zemědělství, např. ve Švýcarsku a Indii, pijí studené mléko výjimečně. Mléko se dodává na stůl přímo dojené od krávy, syrové, nehomogenizované a teplé. V průmyslových západních zemích se pije mléko z krav přikrmovaných růstovými hormony a antibiotiky pro zvýšení výnosu, krmených pesticidy. Mléko se dále pasterizuje za účelem zničení bakterií, které přežily dávky antibiotik a nakonec se homogenizuje, což zabrání oddělování smetany. Při homogenizaci, která odstraňuje přírodní enzymy, se mléko vhání za extrémně vysokého tlaku přes tenký filtr a stává se tak nestravitelným. Podle Annemarie Colbin, zakladatelky Natural Gourmet Cooking School, existuje přímá souvislost mezi zvyšujícím se výskytem snižování pružnosti cév a homogenizací (termín ?homogenizace? téměř vždy nabýval negativního označení v umění, literatuře nebo návrhářství, tak proč pouze u mléka se považuje za správnou věc?).

Ve Spojených státech se laktózová intolerance spolu s cholesterolem a obezitou začala zvyšovat v 50. - 60. letech s masovým rozšířením homogenizace. Pasterizace, tepelný proces ničící bakterie chrání před nemocemi a přestože mění přirozený stav mléka, nejde o tak špatný proces jako v případě homogenizace. V mnoha státech můžete nehomogenizované a dokonce nepasterizované mléko koupit, ale předtím byste si měli zjistit stav  a hygienické podmínky takové farmy. Nehomogenizované mléko lze dostat v obchodech se zdravou výživou. Zákon  nařizující homogenizaci neexistuje. Pokud koupíte homogenizované mléko, okořeňte je a podávejte teplé nebo horké. Tradiční národy dosud před spaním pijí mléko oslazené medem nebo okořeněné zázvorem, kardamomem, skořicí, hořčičnými semínky, kajenským pepřem, což pomáhá snížit tendenci mléka k vytváření hlenu.

Mléko se nehodí příliš do kombinace s jiným jídlem, způsobuje tak zažívací obtíže a tvorbu hlenu, výrazně podpořenou chlazením. Vyloženě nevhodné jsou mléčné ovocné koktejly. Koření v mléce napomáhá uvolnění zahleněných kanálků a zvlhčením brání vysušování v zimě. U svých pacientů používám raději  bylinky, které zamezují tvorbě hlenu. Horké léto patří k nejvhodnějšímu období pití mléka pro jeho ochlazující účinky. Avšak z mléka ochlazujícího tělo se vyráběné produkty jako sýry, jogurt nebo kefír mění v látky, které  organizmus zahřívají.

Reklama

V obecné rovině se snažte pít mléko jen teplé, samostatně a v malém množství, přednost dávejte vždy mléku nehomogenizovanému, bio tvarohu a tvarohovým sýrům jako rikota, žervé, kozím výrobkům, vyhněte se pravidlené konzumaci těžce stravitelného jogurtu, tvrdým a plísňovým sýrům a na jaře omezte celkově mléčné výrobky.

MUDr. David Frej

Reklama

Komentáře

Bára (Pá, 24. 4. 2009 - 09:04)
Nevím, ale myslím, že autor článku by si měl něco přečíst o technologii potravin. Homogenizace umožňuje snížení obsahu tuku, ale zanechá mléku stejné senzorické vlastnosti jaké by mělo při vyšší tučnosti. V současné době, kdy kolem 50% lidi v rozvinutých zemí trpí nadváhou a o něco méně obezitou, tak si myslím, že snížení tučnosti výrobků je celkem na místě.
hidd (Út, 12. 5. 2009 - 18:05)
homogenizace rozbíjí řetězce mléčných bílkovin a to je špatně - proč ? vygoogli si to !!
Petr (St, 13. 5. 2009 - 07:05)
Co to tady plácáte za nesmysly o homogenizaci? Je to mechanický proces, který nemůže mít na složení mléčných bílkovin vůbec žádný vliv.
Pavel (Ne, 14. 6. 2009 - 16:06)
No Báro, to si vážně myslíš, že pokud někdo sníží obsah tuku v mléku "homogenizováním", že ten přebytečný tuk vyveze do některé z rozvinutých zemi?? Docela jsem se zasmál...
Pokud si tady někdo mysli, že homogenizované mléko je ještě pořád mléko, tak si udělejte jednoduchý domácí pokus: kupte si litr homogenizovaného mléka, otevřete ho a nechte ho pěkně v teple. Za dva dny by se mělo zkysnout a pak za další dny by se z něho měla stát kyška a tvaroh... NIC takového se nikdy z homogenizovaného mléka nestane, a tudíž je velkým klamem zpracovatelského průmyslu, že této bílé tekutině říkají mléko.
John (Ne, 21. 6. 2009 - 13:06)
Tento článek bych považoval za dobrý vtip...
Papouch (Ne, 21. 6. 2009 - 23:06)
autor clanku by si mel doplnit znalosti ohledne vyskytu intolerance laktozy - je dana geneticky, takze ji nelze ovlivnit homogenizaci

vetsi vyskyt castecne souvisi i s imigraci etnik, u kterych je vetsi vyskyt
CSc. (Ne, 21. 6. 2009 - 23:06)
Mohl ten vůl dostudovat jinak než na stranickou průkazku?
mamut (Po, 22. 6. 2009 - 09:06)
Spíše bych se věnoval složení některých výrobků, které se za mléčné vydávají. Nedávno jsem si přečetl složení jednoho takového a docela mi naskočila husí kůže. Jen tak pro zajímavost: oxid titaničitý, modifikovaný škrob, emulgátory, umělé sladidlo, rostlinné tuky.... Měl to být jogurt. Docela mne přešla chuť. Samy o sobě jsou tyto látky celkem neškodné. Ale vydávat škrobovou hmotu obarvenou titanovou bělobou za jogurt - to je síla. Dnes se z důvodu trvanlivosti zlikvidují živé kultury laktobacilů, které tvoří základní součást zakysaných výrobků a člověk pak dostane mrtvý produkt s měsíční nebo i delší trvanlivostí. S nostalgií vzpomínám na dovolené v Bulharsku nebo Chorvatsku, kde byl k snídani k mání vynikající jogurt - opravdu přírodní produkt. Nebo na naše "předrevoluční" výrobky. Faktem je, že nevydržely měsíc, ale byly opravdu poctivě dělané a chutné.
dare (Út, 14. 7. 2009 - 09:07)
Lituju lidi co věří tak neuvěřitelné kravině, že dospělý savec potřebuje ke svému zdraví pít mléko jiného savce. A to nemluvím o pasterizaci a homogenizaci.
eve (Út, 14. 7. 2009 - 09:07)
dare, souhlas! :)
Laco Toušek (St, 1. 2. 2012 - 11:02)
Božínku, kdo takové bláboly mohl napsat?
Petr (Út, 4. 9. 2012 - 11:09)
Božínku, kdo takové...Jezte a pijte si co chcete. Přečtěte si při tom předem složení a možná se budete divit. Opravdu si myslíte, že to co dostanete v krabici s trvanlivostí cca rok je mléko?
Popovídejte si o tom s někým kdo takové produkty vyrábí a pak teprve piště. Můžete i zkusit dát homogenizované pasterované mléko z krabice třeba teleti. Uvidíte jak dlouho vám vydrží :-D Pokud nechte aby vám to tele umřelo tak tento pokus raději nezkoušejte. Řeči o tom jak je mléko závadné jsou úsměvné. Tisíce let ho lidé pijí a žijí.
Eva (Po, 6. 7. 2015 - 08:07)
Můžete mi prosím vysvětlit, jak jste přišel na to, že mléko ochlazuje a jogurt zahřívá. Doposud jsem slyšela jen opačný názor. Děkuji
Obojí (Po, 6. 7. 2015 - 14:07)
je stejná blbost vymyšlená nějakým léčitelem.
pepa (St, 6. 4. 2016 - 05:04)
Lituju lidi co věří tak...Proc pak je to blbost? Clovek jako jediny tvor dela spoustu veci.
Jistě, (St, 6. 4. 2016 - 13:04)
člověk jako jediný tvor dělá spoustu věcí a tato blbost není zdaleka jediná.
Lili (Pá, 8. 4. 2016 - 17:04)
Asi 80% lidí je na to, co je prodáváno průmyslem jako mléko alergická, či má jeho nesnášenlivost.
Bohužel dnes jsou bílé jedy mléko, bílá mouka, cukr.
H (Pá, 8. 4. 2016 - 20:04)
Asi 80% lidí je na to, co je...Bílá mouka nikomu kdysi dávno nevadila a cukr také ne. Jen velmi bohatí měli potíže. Bílá mouka neškodí nijak zvláště, pokud se nejí stále. A celozrnná nebo tmavá nepomůže. Dříve jedli lidi běžně maximálně dva krajíce chleba-pečiva denně. Dnes se tím lidi cpou jak neurvalí. A cukr? Ten je všude, všichni to vědí a stejně navíc pijí sladké limo, pivo, cokoli. Mně nevadí nic, protože vše jím velmi opatrně. Když si dám kousek pečiva, je to ten den jediný kousek. Cukr jím pouze ve sladkostech, nepřidávám ho ani do potí, kávy, čaje...Jen pokud chci mlsat, sním např. čokoládu. Jednou za delší čas. Zato v tmavém pečivu je cukru hodně, stačí číst..Jezte jako naši předkové a budete mít lepší názor.
Reklama