Ovoce zvyšující hladinu testosteronu

Potřebujete zvýšit svoji hladinu testosteronu? Zkuste konzumovat těchto 5 druhů ovoce.

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů a je nejdůležitějším mužským hormonem. Může se zdát, že jeho produkci v těle není možné nijak ovlivnit. Opak je však pravdou, pomoci totiž mohou například některé druhy ovoce.
Vybrali jsme 5 druhů ovoce, které umí zvýšit produkci nejdůležitějšího mužského hormonu přirozeně. Nemělo by se to přehánět s velmi sladkým ovocem, které má vysoký obsah fruktózy, přetěžuje funkci jater a hladinu testosteronu tak může dokonce snížit. Níže uvedené plody však mají obsah fruktózy nižší a při střídmé konzumaci přetěžování jater určitě nehrozí.

Červené hroznové víno

Hrozny obsahují látky zvané polyfenoly, z nichž minimálně jeden člověku velmi prosívá. Jedná se o polyfenom zvaný resveratrol. Bylo zjištěno, že resveratrol má stimulační účinek na hladinu testosteronu a také podporuje produkci spermií.

Granátové jablko
Granátové jablko by mělo u mužů patřit k nejoblíbenějšímu druhu ovoce. Dle výzkumů se u zdravých jedinců zvýšila hladina testosteronu při pravidelné konzumaci granátových jablek až o 24 %. Zároveň pomáhá zabraňovat tvorbě enzymu aromatázy, který má na svědomí přeměnu testosteronu na estrogen. Aby toho nebylo málo, nesmíme opomenout také pozitivní vliv tohoto exotického ovoce na kardiovaskulární systém a erekci.

Citrusové plody
Citrusy patří k nejzdravějším ovocným plodům. Pozor ale na některé z nich, které mají vysoký podíl fruktózy (zejména pomeranč). Prospěšnost citrusových plodů spočívá hned v několika jejich vlastnostech. Za prvé, plody jsou bohaté na vitamin C, který zásadně snižuje stresový hormon kortizol. Kortizol a testosteron nejdou spolu moc dobře dohromady a už i malý pokles kortizolu dokáže uchovat optimální hladinu testosteronu. Za druhé, citrusové plody jsou silně anti-estrogenní. Důvodem je zejména sloučenina jménem „limonene“, která je velmi účinná na potlačení enzymu

Mangostan                                                                                                                                                                                                                                                 Mangostan je exotické ovoce, které u nás není příliš známé, a tudíž je hůře dostupné. Pokud na něj ale narazíte, ochutnejte. Chemici na University of Illinois Chicago zjistili, že některé látky v mangostanu mají extrémně silné anti-estrogenní účinky. Ve skutečnosti jejich studie ukazují, že některé z těchto sloučenin (gama-mangostin a garcinone D) snížily hladinu estrogenu ještě výrazněji, než látka jménem Letrozole, což je synteticky upravená látka, která blokuje tvorbu estrogenu a je hojně používána profesionálními kulturisty.

Avokádo                                                                                                                                                                                                                                                      Absolutně nejlepší potravinou pro tvorbu testosteronu je avokádo. Toto ovoce je plné přírodního cholesterolu, který je velmi důležitý při produkci pohlavních hormonů a také úzce souvisí se zvyšováním hladiny testosteronu. Avokádo je bohaté na vitamíny rozpustné v tucích, které jsou potřebné pro tvorbu testosteronu, jako jsou vitamíny K2 a A.

Autor: David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z Primulus

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama