Pomeranče

Pomeranče jsou výborným zdrojem vitamínu C, obsahují tiamin (vitamín B1), folát (kyselinu listovou) a pektin, který může snížit hladinu cholesterolu v krvi.Vitamin C pomáhá vytvářet kolagen, který tvoří základ zdravé pokožky. Zároveň pomáhá tělu bránit se proti bakteriálním infekcím. Jako antioxidant může zabránit škodlivému působení volných radikálů, a proto může pomoci odvrátit nebo zpomalit některé typy rakoviny.

Výživnou hodnotu mají také membrány oddělující jednotlivé dílky. Obsahují pektin, druh rozpustné dietní vlákniny obsažené ve většině ovoce, zvláště v jablkách, citronech a červeném rybízu. Vysoké hladiny pektinu mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Membrány také obsahují bioflavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti. Proto je kvůli dosažení maximálních účinků lepší jíst celé ovoce, nejenom pít pomerančovou šťávu.

Pokud nějaký recept vyžaduje použití pomerančové kůry, snažte se pokud možno použít nevoskované ovoce, jinak pomeranč alespoň důkladně umyjte, abyste odstranili veškerý vosk nebo fungicidy.

Někteří lidé jsou na citrusové ovoce alergičtí a brzy po jeho požití se u nich objeví vyrážka. Citrusové ovoce se také považuje za jednu z příčin vyvolávajících migrény u citlivých jedinců.

Mezi různé odrůdy pomerančů patří pomeranč Jaffa, mandarínka, maltézský nebo krvavý pomeranč, pomeranč s druhým vrostlým plodem bez jader a hořký sevillský pomeranč, který se používá hlavně k výrobě marmelády.

Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na zde.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nejím je,nevím proč,ale z jejich dužiny se mi zvedá žaludek,šťávu z čerstvých piju,všechny ostatní citrusy bez problémů pozřu,ještě dodám,že krvavé pomeranče sem tam zobnu,tak 7 kousků za jejich sezonu,pokud jsou řádně kyselé.

  Říj 30, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  pomeranče jsou velice hnusné a proto je nejím proč to tam dáváte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Bře 26, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  tak to je tvoje chyba!!!!!!!!!!!!!!

  Bře 26, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama