Reklama

Rajčatová šťáva prospívá krvi diabetiků

Australští výzkumníci zjistili, že každodenní pití rajčatové šťávy snižuje u osob s diabetem 2. typu tvorbu krevních sraženin. Tyto účinky ale nevykazuje antioxidant lykopen, nýbrž jiné složky rajčatové šťávy.

Výsledky nejnovější studie provedené na australské univerzitě v Newcastle naznačují, že každodenní pití rajčatové šťávy snižuje u osob s diabetem 2. typu tvorbu krevních sraženin. V rámci studie, publikované v srpnovém čísle JAMA, bylo zjištěno, že po denní dávce rajčatové šťávy, podávané po dobu tří týdnů dochází k významnému snížení agregace krevních destiček (srážení krve). Pacienti s diabetem jsou mnohem náchylnější k tvorbě krevních sraženin, což u nich přispívá ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních komplikací. Krevní sraženiny mohou vyvolat záchvat mrtvice, infarkt a další život ohrožující problémy.

Výzkumu se zúčastnilo 20 pacientů s diabetem 2. typu ve věku 43-82 let, kteří pili po dobu tří týdnů 250 ml rajčatové šťávy denně, nebo dostávali jako placebo nápoj s rajčatovou příchutí. Žádný z účastníků neměl v předchozí anamnéze problémy se srážením krve, nebral aspirin, nesteroidní protizánětlivé léky ani jiné léky ovlivňující srážlivost krve. U skupiny, která pila rajčatovou šťávu, došlo po ukončení experimentu k výraznému snížení agregace destiček, zatímco u skupiny s placebem nebyly žádné podstatné rozdíly zaznamenány. Výzkumníci z univerzity v Newcastle dosud nedokáží přesně vysvětlit, proč rajčatová šťáva snižuje agregaci destiček, ovšem obdobné výsledky byly oznámeny i jinými výzkumnými týmy.

V současné době vyvíjí nutraceutická společnost Provexis ve Velké Británii koncentrovaný rajčatový extrakt, rozpustný ve vodě, který se bude moci přidávat do nápojů a zvyšovat tak jejich zdravotní prospěšnost. Rovněž byly prováděny experimenty s extraktem, který neobsahoval antioxidant lykopen, a přesto vykazoval příznivé účinky na zdraví srdce, z čehož lze usuzovat, že na inhibici agregace krevních destiček působí jiné složky rajčat než antioxidanty.

Výskyt diabetu se od devadesátých let minulého století zvýšil o více než jednu třetinu, a to zejména v souvislosti s obezitou a stárnutím populace. V současné době je na světě více než 194 milionů lidí s diabetem. Jestliže se nebude dělat nic pro zpomalení této epidemie dosáhne, podle mezinárodní federace pro diabetes, počet diabetiků do roku 2025 více než 333 milionů osob.

Reklama

Bude-li australský výzkum potvrzen další rozsáhlou studií, může rovněž pomoci i dalším lidem se zvýšenou tendencí tvorby krevních sraženin jako jsou kuřáci a cestující na velké vzdálenosti či pacienti se srdečními chorobami.

http://www.nutraingredients.com
Autor: Ing. Olga Kopáčová; Zdroj: ÚZPI

Reklama

Komentáře

Kikina (Ne, 28. 5. 2006 - 22:05)
coroner,leky neberu proto,ze si cukrovku na uzde drzim prisnou dietou.Stejne se ale muze stat,ze i toto prestane pomahat.
Prosim poradte mi lekare-kouzelnika,ktery umi vylecit tuto nemoc do roka.Jeste jsem o tom neslysela ale pokud by to byla pravda,byla bych velice stastna.Nedovedete si predstavit,jaky je zivot bez cukru!?Myslim tim,ze neznam co je jist chleba,rohliky a jine moucne vyrobky.Brambory,ryze i testoviny,vse je pro mne tabu.Ke vsemu jim jen zeleninu a misto chleba 1 platek Dexi,nebo knekebrot.Mohla bych se nato vykaslat a brat tabletky.Ale ty maji ruzne vedlejsi ucinky.Chce to neskutecnou disciplinu a nekdy toho mam dost.Snazila jsem se cele roky ziskat nejake informace o jinych moznostech.Ptala se lekaru,hledala na netu,ale nikdo mi ani jen nenaznacil,ze by to slo lecit!Tedy vylecit presneji receno.
coroner (Pá, 26. 5. 2006 - 14:05)
Každodenní pití šťávy z rajských jablíček je hlavně jeden z rizikových faktorů, jak dostat cukrovku jakéhokoliv typu.
Zmíněné omezování srážlivosti krevních destiček, ať to způsobuje cokoliv - nápoj, potravina, potravinový doplněk, léčivo, je charakterizováno extrémní expanzivní (dilatační) energií příslušné látky.
Cukrovka je způsobena z větší části právě dilatací beta buněk slinivky břišní, které pak nejsou schopny produkovat inzulín vůbec, nebo sice produkují inzulín (někdy i v nadměrném množství), ale slabé energetické kvality, který pak není schopen "zabudovat" cukr do buněk. Cukr se pak logicky v krevním oběhu hromadí.
Bylo by dobré také zopakovat, že sazenice rajčat dali jihoameričtí Indiáni bílým dobyvatelům jako pomstu za zvěrstva páchaná na místním obyvatelstvu. Věděli totiž, že pokud jsou rajčata konzumována pravidelně, způsobují po určité době u mužů impotenci a později neplodnost.
Na to užitečné v rajčatech se můžeme klidně vyžďobnout, protože zmiňované látky nepůsobí v lidském oraganismu selektivně, ale rajče působí jako celek.
Kikina (Pá, 26. 5. 2006 - 21:05)
Doost dobry!!Mam 11 let diabetes2 a zatim neberu ani leky.Hlavne jim celorocne rajcata,nebo rajskou stavu!Takze co dodat?!Me teda indiani pomahaji:-)
coroner (Ne, 28. 5. 2006 - 17:05)
No, každý jsme trochu s ohledem na zděděnou konstituci a dlouhodobě získávanou kondici jiný. Nelze tedy paušalizovat.
Když neberete léky, tak to s tou vaší cukrovkou zase nebude asi tak zlé. Pak ani nechápu, proč ji vlastně máte už 11 let, když se dá tak do roka vyléčit. Že by za to třeba mohla zrovna ta rajčata, která máte tak rád?
coroner (Ne, 28. 5. 2006 - 17:05)
Z článku: Výzkumníci z univerzity v Newcastle dosud nedokáží přesně vysvětlit, proč rajčatová šťáva snižuje agregaci destiček, ovšem obdobné výsledky byly oznámeny i jinými výzkumnými týmy.

Nevím sice, jaké vzdělání mají vědci z Newcastlu a ostatních univerzit, protože potřebné informace si může v literatuře najít v případě zájmu i žák základní školy, ale celkem zodpovědně mohu říci, že jim patrně nic neříká pojem energetická medicína. Pak by jim byl problém bez dalšího bádání úplně jasný.

Krevní destičky představují v přírodě energeticky fenomén s převahou zhutňující, shlukující, kontraktivní - dostředivé energie. Je-li této energie (vlivem celkové nevhodné životosprávy) v lidském organismu nadměrné množství, pak může pomalu docházet i k patologickému shlukování krevních destiček.
Šťáva z rajských jablíček obsahuje energii protikladnou - odstředivou, expanzivní, která zákonitě tu kontraktivní kompenzuje - harmonizuje.
U neninformovaných diabetiků může být tato kompenzace určitým přínosem při prevenci některých diabetických komplikací. Bohužel si asi řada z nich všimla, že s vlastní cukrovkou jaksi nelze stále pohnout.
Cukrovka ovšem není někdejší Sovětský svaz, proto neplatí, že: S cukrovkou na věčné časy a nikdy jinak...
coroner (Po, 29. 5. 2006 - 13:05)
Kikino, tak ta přísná dieta je vám ke cti, protože většinou lidé raději berou léky, aby si trochu po gastronomické stránce užili, ale to se jim může časem vymstít ve formě diabetických komplikací.
Na lékaře v tomto ohledu spoléhat nelze, protože pro léčbu různých druhů diabetu jsou stanoveny určité - po právní stránce nenapadnutelné - postupy (bohužel vždy poplatné své době), které si nikdo z nich nelajzne obcházet. Sice by to šlo, ale to by museli stát pacientovi celý den za zadkem.
Z hlediska skladby jídelníčku je třeba za dvacet let hlásán přesný opak toho, co se doporučovalo dříve.
Když už jste se smířila s přísnou dietou, což je pro pacienta vždy nejhorší, neměla byste to mít s léčbou zase tak těžké.
Důležité je pouze nezařazovat do jídelníčku některé druhy potravin a nápojů, které se na neléčitelnosti cukrovky přímo podílejí. Bohužel ty bývají často právě uváděny v kuchařkách pro diabetiky.
Důležité je se naučit hodnotit každou potravinu z hlediska energie, kterou obsahuje v převaze. Dle toho pak můžete usoudit, zda je pro váš typ choroby příslušná potravina skutečně vhodná, byť vám ji doporučuje odborník. Ten totiž o energetické problematice potravin ve skutečnosti nemusí nic vědět, protože na LF se to zatím neučí. Vytrubuje tedy zase jen to, co si někde přečetl.
V případě těch energií potravin nejde o jouly nebo starší kalorie, ale to by bylo na dlouhé povídání.
Na úvod do problematiky bych vám doporučil knížku, která by měla být při troše štěstí
k sehnání: Michio Kushi - Cukr a sůl dva bílé jedy. Ta se dívá na problém cukrovky právě z hlediska energie potravin. Je škoda, že zatím nevyšel druhý díl, kterým měla být kuchařka, která právě energie potravin při jejich výběru do diabetických jídel zohledňuje.
Nic vám ovšem nebrání se přihlásit do nějakého kurzu vaření, který pravidelně pořádá např. Makrobioklub v Dobrušce (viz jejich stránky).
Kikina (Po, 29. 5. 2006 - 21:05)
coroner,dik za radu!Podivam se na jejich stranky.Souhlasim s Vami a taky se podle dia kucharky neridim!Ani podle rady doktora,protoze ten mi radi veci,ze bych davno byla na tabletach-prinejmensim.
Mam jiz druhy glukomer a ten si spolehlive ukazal,co mi skodi.Je to temer vse,co doporucuji v dia kucharkach.Cukr i sul jedy jsou a tak je nejim.Tedy sul ano velmi omezene mnozstvi.
Jeste jsem se nesetkala s nikym jako jste Vy.Kazdy se jen divi a radeji nez lecit sam sebe,tak se lidi preziraji.Glukomer je pro ne zbytecna investice?!Pry jim to zadarmo zmeri u doktora.Tak jeste jednou dik za rady.
Eliška15 (Po, 30. 4. 2007 - 15:04)
Já mám mačku která ma cukrovku 2 stupně myslíte si že jí rajčatová štáva pomůže????
Eliška15 (Po, 30. 4. 2007 - 15:04)
Prosím odpověsta...
Vasilinová Marta (Po, 22. 6. 2009 - 18:06)
Na www.cukrovkar.cz sem četla zajímavý článek o nové léčbě diabetu koho to zajímá tak si tam najeďte
Citavý Frantisek (Po, 22. 6. 2009 - 19:06)
Já užívam Januvii už nějaký měsíc a co muzu ríct je že: netékám a taky sem zhubl a nepribírám!!!!
Jeronýmová Danuše (Út, 23. 6. 2009 - 16:06)
Mně Januvia taky pomáhá udržovat váhu na optimálním stupínku. Je sice na lékařský předpis, ale bylo to bez problémů.
Igor (Po, 29. 6. 2009 - 05:06)
Januvia je na léčbu 2. typu cukrovky, takže ti co mají "jedničku" nebo si aplikují inzulín injekčně mají smůlu.
Václavka Zelená (Po, 29. 6. 2009 - 15:06)
www.diabetologiepraha4.cz, tam jsme se dozvěděli moc zajímavého když náš dědeček dostal cukrovku, teď užívá Januvii a docela dobře porspívá
Romulus (Út, 23. 8. 2011 - 08:08)
Každodenní pití šťávy z...Každodenní pití šťávy z rajských jablíček je hlavně jeden z rizikových faktorů, jak dostat cukrovku jakéhokoliv typu.

Zmíněné omezování srážlivosti krevních destiček, ať to způsobuje cokoliv - nápoj, potravina, potravinový doplněk, léčivo, je charakterizováno extrémní expanzivní (dilatační) energií příslušné látky.

Cukrovka je způsobena z větší části právě dilatací beta buněk slinivky břišní, které pak nejsou schopny produkovat inzulín vůbec, nebo sice produkují inzulín (někdy i v nadměrném množství), ale slabé energetické kvality, který pak není schopen "zabudovat" cukr do buněk. Cukr se pak logicky v krevním oběhu hromadí.

Bylo by dobré také zopakovat, že sazenice rajčat dali jihoameričtí Indiáni bílým dobyvatelům jako pomstu za zvěrstva páchaná na místním obyvatelstvu. Věděli totiž, že pokud jsou rajčata konzumována pravidelně, způsobují po určité době u mužů impotenci a později neplodnost.

Na to užitečné v rajčatech se můžeme klidně vyžďobnout, protože zmiňované látky nepůsobí v lidském oraganismu selektivně, ale rajče působí jako celek.
------------------------------------------

ááá pán je fanoušek Ing. Pártykové?ona jediná takto popsala rajčata...BTW taky že homosexualita je nemoc způsobená špatnou stravou matky v těhotenství atd atd..by mně zajímalo jak by vysvětlila homosexualitu u tučňáků (až 40% populace má homosexuální chování)..čím to matky papaly ve vývinu vajíčka moc chipsů, nebo baštily moc zmrzliny??? směšné
Reklama