Reklama

Ratatouille, gnocchi, carpaccio v českých školních jídelnách!

Soutěž O nejlepší školní oběd pořádaná Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a Společností pro výživu vstupuje do závěrečné části. Odborná porota vybrala deset školních jídelen z celé České republiky, které se utkají ve finálovém klání v úterý 28. srpna 2012.

Z přihlášek je již nyní jasné, že doba univerzálních hnědých omáček je dávno pryč. Školní jídelny zaslaly recepty jídel z celého světa, ale i z netradičně pojaté české kuchyně. Soutěž se koná v rámci preventivních projektů Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě a YesNeYes. Cílem projektů je upozornit na zvyšující se celospolečenský problém v podobě nadváhy a obezity u dětí i dospělých.

Odborná porota vybrala deset školních jídelen z rekordního počtu 78 přihlášených z celé České republiky. Finalisté připravili dle zadání kompletní obědová menu. Jídla musela být běžně zařazována na jídelní lístek a patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků. Cena jedné porce nesměla překročit normou daný limit 34 korun. Recepty jednotlivých školních jídelen hodnotila porota podle vhodnosti použitých surovin, technologického postupu přípravy, vzájemné sladěnosti po stránce výběru potravin, chutě či barvy a z nutričního hlediska.

O vítězi se rozhodne v úterý 28. srpna 2012 v prostorách školní jídelny brněnské Střední školy informatiky a spojů, Čichnova 23. Porotu budou tvořit vybraní žáci ZŠ, zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR, Asociace kuchařů a cukrářů i Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Ve finálovém klání se utkají tyto školní jídelny (v abecedním pořadí):

Reklama
  1. 1.    Česká jídelna, Poděbradská 786, Praha 9
  2. 2.    Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín
  3. 3.    Fakultní základní škola dr. Milady Horákové a Mateřská škola, Olomouc
  4. 4.    Mateřská škola Libocká, Praha 6
  5. 5.    Mateřská škola, Střítež nad Bečvou
  6. 6.    Mateřská škola Na Korábě 2, Praha 8
  7. 7.    Školní jídelna Nádvorní 1, Brno
  8. 8.    Školní jídelna Náměstí Svornosti 7, Brno
  9. 9.    Základní škola Mánesova, Otrokovice
  10. 10.  Základní škola Videčská, Rožnov pod Radhoštěm

Po úspěchu předchozích ročníků naváže Všeobecná zdravotní pojišťovna i na tradiční odměnu pro výherce. První cena je ve výši 20 tisíc korun, druhá 10 tisíc korun a třetí 5 tisíc korun, za které si vítězové budou moci koupit cokoliv potřebného do své školní kuchyně. V minulých letech si kuchařky udělaly radost třeba kávovarem a pohodlnou sedačkou pro chvíle odpočinku,“ říká Kateřina Pulkrábková, vedoucí oddělení externí a interní komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Školní jídelny, které se nedostaly do finálové desítky, mají šanci získat cenu laické veřejnosti v internetovém hlasování na stránce www.YesNeYes.cz. Hlasování končí 22. srpna 2012, vítěz bude vyhlášen na finále v Brně. Škola, jejíž soutěžní menu získá nejvíce bodů, bude odměněna pohárem vítězů a herní konzolí Wii.

Reklama

Komentáře

Proč se namáháte?? (So, 28. 7. 2012 - 12:07)
haranti sežerou všechno, i šlupky od brambor.
Nejen haranti, (Po, 30. 7. 2012 - 08:07)
haranti sežerou všechno, i...hodně lidí sežere kdejaký humus, ale taky se to potom projeví. Takže zájem o co nejlepší stravování dětí je snad logický.
A. (Út, 31. 7. 2012 - 22:07)
Jak je na tom vaše dítě?
http://www.baby-klub.cz/main.php?ru=10&pod_ru=9&id_polozky=139
Potíž (St, 1. 8. 2012 - 15:08)
je v tom, že Češi nic zdravého nechtějí žrát. A haranti v tom vynikají. Přes veškerou osvětu žerou stále nezdravé věci a nikdo je nepřesvědčí. Mladí se cpou hambáčema a hranolkama, důchodci bůčkem a knedlíkama. V lepším případě obě skupiny brojlerovýma kuřatama, která jsou vyhoněná za 5 týdnů hormony a ATB. Konzumace ryb nebo jehnečího masa je prakticky na nule. Podle toho vypadá i výskyt střevní rakoviny, která ma u nás na přepočet obyvatel nejvyšší výskyt na světě. Je možno se setkat s polozelenýnama mřinkama, které konzumují pouze vegetabilní stravu. To ale nic vyváženého taky není. Navíc to bývají fanatičky. Podle délky střev je člověk všežravec, nikoliv býložravec.
Bééďa (Čt, 14. 4. 2016 - 13:04)
Já jenom nechápu, proč se skoro do všech jídel cpe nějaká zelenina. Jestliže mají zemědělci přebytek té zeleniny, tak ať ji v takové míře nepěstují a nebo ji hodí prasatům. Lidé nejsou morčata ani králici, aby stále žrali zeleninu. Já spoustu jídel nemůžu jíst, protože je tam nacpaná zelenina. Polovinu života jsem strávil tím, že jsem stále z nějakého jídla vybíral zeleninu.
hm (Pá, 15. 4. 2016 - 08:04)
je v tom, že Češi nic...Jenomže to, co děti chtějí-nechtějí jíst, začíná v rodině. Proč jim asi zelenina nechutná- protože jsou zvyklé na něco jiného- na to, co se jí u nich doma. A pokud rodiče dítě nutí, aby jedlo více ovoce a zeleniny a sami tomu příliš nedají, tak to není vina dítěte, ale v první řadě rodičů, že mu vypěstovaly nezdravé návyky a teď honem chtějí, aby dítě jedlo jinak. No a pak tyto děti mají své děti a jede se tak, jak byly zvyklé z domova. Ikdyž jsou i vyjímky, jsou i uvědomělejší osoby a snaží se začít se sebou něco dělat. Dříve nebo úpozději se naše stravovací návyky projeví na zdraví a to by mělo každého motivovat k tomu začít žít zdravěji a učit to děti už od útlého dětství a jít dobrým příkladem.
Katka (Pá, 15. 4. 2016 - 12:04)
Jenomže to, co děti...já teď zrovna s dětmi řeším problém školní jídelny.Stále vaří jak v dobách dávno minulých,rodiče si stěžovali ale nic se nezměnilo.Pořád jsou to jen řeči o surovinách a podobně.Prý musí vařit zdravě a podle norem.UHO s kolínky a tučné maso určitě podmínky zdravé výživy nesplňuje.Takže u nás na základní škole stále vaří UHO a pak jsou soušky učitelky překvapené proč to nikdo nejí a děti mají hlad.
úúúúúúúúúúú (Pá, 15. 4. 2016 - 12:04)
já teď zrovna s dětmi...To se ještě někde vaří?
Možná (Pá, 15. 4. 2016 - 12:04)
já teď zrovna s dětmi...Zjistěte si, kolik v škole platíte za jídlo. Podle toho lze usoudit, co za tu cenu mohou uvařit. Pak navrhněte zvýšení ceny obědů
Vždycky, (Pá, 15. 4. 2016 - 13:04)
když nám vnučka přijede na prázdniny říká, babičko, dědečku, vařte to, co máte vy dva rádi.Svíčková, pečený bůček, guláše na všechny způsoby, uzená žebra a jiné dobroty.Když vidí zeleninu, dostanou vyrážku a je jim na blití.Připouštím, že jsou poněkud atypičtí. Stejné zkušenosti mají naši sousedé, senioři. Jo, někde se stala chyba.
Po prázdninách dcera propadá depresím. Z rachitických dětí, s kruhama pod očima a s obtížema vlekoucí své školní bágly se jim vraci oplácaní bučíci, plní energie a chuti na jídlo.Jenže ne na to, co dostanou ve školní jídelně.
Haha (Pá, 15. 4. 2016 - 14:04)
když nám vnučka přijede...energie z bůčku, to kdyby tak bylo a děti by byly zvyklé na zdravou stravu, tak bys je za ty dva měsíce zabil, možná už po prvních dvou týdnech
pohádky báby Mařky (Pá, 15. 4. 2016 - 14:04)
když nám vnučka přijede...A jéje, kecy.
Dan (St, 20. 4. 2016 - 15:04)
No on je taky problém, že většina nezdravých jídel je chuťově dobrá a naopak. A lidé jsou zřejmě geneticky naprogramováni podvědomě vyhledávat všechny možné rozkoše, mezi které jídlo samozřejmě patří. Zajímal by mě poměr dětí, které dají přednost zelenině třeba před masem, uzeninou nebo sladkostmi. Nikdy nezapomenu, že mi prababička vždycky říkala, že nemůžu jíst pořád jen to co mě chutná. Nikdy jsem nepochopil, proč bych měl jíst i to co mi nechutná. Možná to měla být forma trestu. Když mě v dětství kdokoliv nutil něco, co mi nechutnalo, třeba zrovna tu zeleninu nebo třeba krupicovou kaši nebo mlékovou polívku, tak jsem se hned vyblil do talíře. Tak to párkrát zkusila matka a učitelky ve školce a ve škole, já se vždycky poblil, no a pak toho nechali. Jenom jsem nikdy nepochopil tu idiocii těch dospělých, že to jídlo těm dětem nutili až do toho poblití.
hm (Čt, 21. 4. 2016 - 09:04)
No on je taky problém, že...Jé, co já bych jako dítě dala za to, kdyby mě někdo nutil do té zeleniny. Také jsem se vyblila ve školce do talíře, ale to když mi nutili jíst maso, ke kterému jsem měla vždy odpor (navíc táta byl řezník). Brrr. Teď jsem 20 let vegetarián, nenechám si do jídla kecat a je mi fajn. Od té doby do talířů nebliju.
Petr (Čt, 21. 4. 2016 - 17:04)
já teď zrovna s dětmi...Za těch pár šupů, co platíte za oběd vám asi nebudou vařit Sushi, nebo jinou snobskou pitomost.
Pokud vám stravování ve školní jídelně nejde pod vousy, můžete své dítě nechat stravovat jinde.
Je všude spousta různých gastronomických zařízení a je možné tam zařídit stravování i pro vaše dítě.
Záleží jen a jen na vás.
Honza (Út, 15. 11. 2016 - 14:11)
Nedávno jsem četl na internetu nějaký článek, ve kterém se psalo, že Česká obchodní inspekce zjistila, že v řadě školních jídelen vaří natolik zdravě, že ta jídla nesplňují kalorické limity ani pro sedmileté dívky, které by se vůbec nehýbaly. Takže v rámci zdravé výživy děti hladoví. Tomu říkám vylití dítěte i s vaničkou. Také je výborné rušení školních bufetů, protože na základě nedávno přijaté vyhlášky MŠ nesmějí prodávat ani běžné potraviny. Nedaleko mého pracoviště je nějaká škola. Nevím zda ZŠ nebo SŠ. Nikdy jsem v ní sice nebyl, ale je mi jasné, že v ní není nejen automat na různé pochutiny ani bufet. Vím to proto, že každé ráno je zdejší vietnamská prodejna plná dětí z této školy, které si kupují Coca colu, chipsy, Red bull a podobné věci.
Reklama