Reklama

Strava pro zdravé tlusté střevo

Nejdůležitější potraviny pro vyčištění tlustého střeva jsou zelenina a vlákniny. Stavební materiál, ze kterého sestává zelenina a ovoce, celulóza, má schopnost povzbudit a zintenzivnit funkci tlustého střeva. Vlákniny jsou nutné k urychlení procesu vyměšování. Pokud v jídelníčku chybí, obsah střeva stagnuje a proces onemocnění může začít. I strava bohatá na vodu je důležitá, dále jídla s buď neutrální nebo zásaditou hodnotou pH.

Ideálně by měla rovnováha kyseliny-zásady v našem těle obnášet dvacet ku osmdesáti, zatímco často je tomu bohužel naopak. Zelenina je výborný dodavatel zásad a měla by být ve vašem jídelníčku bohatě zastoupena, především máte-li problémy s tlustým střevem. Výjimkou jsou ovšem brambory, rajčata, lilky, feferonky a tabák, které patří k čeledi lilkovitých. Obsahují jedovatou látku jménem solanin, na kterou reagují velmi citlivě především osoby, které trpí bolestmi a artritidou. Osoby, jejichž trávicí soustava nesnáší jídla příliš bohatá na kyseliny, by se měly vyhýbati citrusovým plodům.

Pokud už nejíte velká množství syrových potravin, začněte dietu s konzumováním syrového ovoce a zeleniny k vyčištění těla jen pomalu a mírně. Především syrové ovoce a med uvedou do chodu zvlášť "agresivní" procesy čištění. I některé druhy zeleniny mají tyto vlastnosti, a proto by měly být na za diety po žívány jen s mírou: cibule, pórek, pažitka, pastinák.

Pro mnoho lidí není nejlepší metodou začít naráz s takovou čistící dietou, protože může přivést tělo do druhu šokového stavu. Jedovaté látky jsou v těle nahromaděny v hlubokých orgánech, jako jsou játra a ledviny. Když sáhneme k extrémní dietě se syrovými potravinami, dostanou se odtud jedovaté látky do povrchového vylučovacího systému, v němž hrají důležitou roli útroby, kůže a lymfatický systém. Nejsou-li však tyto orgány na takové čištění připraveny, může je to příliš namáhat a vyvolat "léčebnou krizi". Dostaví se, když jedovaté substance vystoupí rychleji z tělesných tkání, než je vyměšovací orgány mohou odstranit, a to po tom vede k otravě krve a mízní tekutiny.

V čínské medicíně existuje názor, že syrová strava oslabuje sle zinu. To vyvolá v těle sklon ke "chladu a vlhku", dochází k symptomům, jako městnání tekutin, vlhkým dlaním, nadýmání v břiše a k řídké stolici. Pokud vám skutečně hodně záleží na syrové stravě, měli byste své tělo přinejmenším uvést do rovnováhy zahřívajícím kořením, jako zázvor a skořice.

Reklama

Podle názoru Číňanů ztrácíme čchi, když jíme rafinované potraviny a produkty chudé na vlákninu. A tak se v těle tvoří jedovaté látky a zatěžují systém "sebeintoxikací", procesem, při němž tělo vstřebává toxiny z tlustého střeva. To poškozuje játra, a tak může dojít k symptomům, jako špatná nálada, podrážděnost a k těžkým chronickým stavům. I krev tím trpí, protože se naruší filtrační funkce jater a to může působit negativně na celé tělo.

Rady pro výživu:
1. Fazole aduki, fermentované sojové boby, (např. pasta miso, k dostání v prodejnách zdravé výživy; pozn. red.) květák, celer, čínské zelí, kukuřice, okurky, fíky, med, hlávkový salát a žluté sojové boby jsou některé z potravin, které doporučuje čínská medicína pro tlusté střevo.

2. Jezte víc obilí,jako rýže a proso (u nás většinou k mání loupané -jáhly, pozn.red.). Proso neobsahuje lepek,je zásadité a nevyrábí v těle hlen. Může být však těžko stravitelné, pokud není správně připravené. Namočte proso přes noc, dobře je propláchněte a pak je nechte deset minut mírně vařit. Přitom byste měli dbát na to, aby nebylo příliš husté. Proso chutná poněkud zvláštně a nevýrazně. Proto by se mělo jíst společně s velmi chutnými polévkami nebo bychom je měli za stálého míchání opražit na pánvi se spoustou zahradních bylin.

3. Vyhýbejte se pšeničným klíčkům, protože mohou poškrábat sliznici tlustého střeva. Celozrnný oves je lepší dodavatel vlákniny a tlusté střevo šetří. Pšeničné klíčky obsahují vysoký podíl fytokyseliny, která váže minerály, jako vápník a hořčík, a tímto způsobem znemožňuje, aby je tělo vstřebalo. Také příjem zinku a železa může být tímto způsobem narušen.

4. Jezte víc zeleniny: můžete ji dusit nebo opražit za stálého míchání společně s řasami a kořením,jako zázvor a česnek. Zkuste to také se zeleninovými polévkami. Můžete zeleninu dusit i bez oleje: nechte "potit" cibuli s trochou vody. Jakmile vydá svou šťávu, můžete přidat koření a byliny a nakonec zeleninu.

5. Avokáda a naklíčené potraviny všeho druhu jsou vynikající a nanejvýš výživná přísada ke každému jídlu.

6. Mléko a ostatní mlékárenské výrobky neplatí za velmi příznivé pro tlusté střevo, protože mohou u osob, které jsou na ně citlivé, vést k průjmu, nevolnosti a zvracení. Pokud však mlékárenské výrobky beze všeho snášíte, je záhodno přijmout do jídelníčku trochu přírodního jogurtu (buď z kravského mléka, kozího nebo ovčího mléka), neboť tímto způsobem můžete zvýšit množství acidofilních bakterií v tlustém střevě, a tak udržet nízký podíl hnilobných bakterií a kvasinek.

7. Granátová jablka mohou tlusté střevo dráždit a měli bychom se jim vyhýbat. Pokud trpíte divertikulitidou, neměli byste jíst ořechy.

8. Kakao, čaj a káva obsahují látku kofein, která může vést k žaludečním potížím, vředům a poruchám trávení. Aromatické oleje v kávě mohou vyvolat průjem. Tanin v čaji může vést k zácpě. Čaj, káva, čokoláda, chlazené nealkoholické nápoje a alkohol jsou diuretika, tedy močopudné prostředky, odstraňují z těla tekutinu a minerály a způsobují dehydrataci.

9. I znečištění vzduchu, kouření, ústřední topení a cestování přispívají k dehydrataci. Proto je důležité pít hodně vody. Dbejte nato, abyste v chladnějších měsících pili teplou vodu (a nikdy ledově studenou vodu).

10. Pokud trpíte zácpou, jezte živočišnou bílkovinu (maso) jen v přiměřeném množství, protože tyto produkty mohou zpomalit peristaltiku střeva. Hlavní součástí vašich jídel by měly být zelenina a rýže a maso jen přílohou.

11. Sojové boby vyrábějí v těle hlen a měli bychom je proto požívat jen s mírou. Pokud je však necháme šest dní klíčit, ztratí tuto hlenotvornou vlastnost.

Léčivé byliny a koření
1. Bazalka pomáhá proti zácpě.

2. Zázvor, černý pepř, muškátový oříšek, česnek, hořčice a ředkev daikon jsou léčivé pro prvek kov, ke kterému podle čínské medicíny tlusté střevo náleží společně s plícemi.

3. Lněné semínko je hodné mimořádného doporučení, protože dodává nejen esenciální mastné kyseliny, nýbrž je rovněž výborným kluzným prostředkem, který hojí zanícené stěny střeva a může je přivést do rovnováhy. Kromě syrového lněného semínka můžete koupit i olej ze lněného semínka. Tento olej byste měli skladovat v ledničce, aby nezežlukl.

4. Šťáva z aloe vera čistí, hojí a uklidňuje střevo a doporučuje se obzvlášť při zánětlivých poruchách střeva.

  • Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní - musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

    Upraveno podle knihy Jennifer Harperové - Tajemství činského léčitelství, nakladatalství Moba

Reklama

Komentáře

Helča (Út, 20. 9. 2005 - 20:09)
Už několikrát jsem četla, že nejdůležitějším faktorem pro čištění střev je vláknina - nejlépe psyllium. Má se to užívat s nějakými bifi produkty a co nejvíc zeleniny k tomu. Denně vypít alespoň 2 litry tekutin. Když si dělám čistící kůru, tak si uvařím Heřmánkový čaj, užívám Psyllium Dr.Popov a Pangamin Bifi obojí 2x denně, ovesné vločky a Bifi jogurt Holandia. Po týdnu jsem jako nový člověk.
huugo (Pá, 8. 2. 2008 - 19:02)
dobry den muzu se vas zeptat na jednu vec ktera uz dlouho trapi? hodne krkam a je velmi neobvykle ze i po pravidelnem cisteni zubu me pri to hrozne zapachai usta
huugo (Pá, 8. 2. 2008 - 19:02)
dobry den muzu se vas zeptat na jednu vec ktera uz dlouho trapi? hodne krkam a je velmi neobvykle ze i po pravidelnem cisteni zubu me pri to hrozne zapachai usta
simakoljssjd (Čt, 5. 2. 2009 - 12:02)
tluste zeny i muzi za to nemohou
Jozef (So, 1. 8. 2009 - 13:08)
Natírání konečníku vodou po holení pak použi masti Faktu -je to správný postup léčby ? děkují
Dalik (Čt, 14. 3. 2013 - 18:03)
Natírání konečníku vodou...Na střeva, trávení a hemeroidy je dobrý hemostop gel a tobolky, ne voda po holení! Vždyť to musí šíleně pálit!!!
Jakub (Po, 19. 4. 2021 - 19:04)
Tenhle článek je opravdu super, je důležité v tomhle směru dělat osvětu. Rakovina tlustého střeva je podle mě čím dál tím větším strašákem, protože v mém okolí onemocnělo tímto typem rakoviny hned několik mých kamarádů. Myslel jsem si, že tohle se týká starších ročníků a ne mých kamarádů ve věku kolem 45 let…
Eva (Út, 20. 4. 2021 - 21:04)
Tohle je podle mě ta největší chyba. Člověk si myslí, že nějaká taková nemoc ho nemůže postihnout a pak se nestačí divit. Rakovina tlustého střeva je velmi nebezpečná a není radno ji podceňovat. Já jsem třeba jako prevenci rakoviny tlustého střeva začala jíst kimchi, které mi velmi chutná.
Jakub (St, 21. 4. 2021 - 09:04)
Kimchi? O tom jsem ještě neslyšel. O co se jedná?
Návštěvník (St, 21. 4. 2021 - 10:04)
Nyní bude následovat reklama.
Eva (Čt, 22. 4. 2021 - 11:04)
Kimchi je pikantní křupavý salátek z fermentované zeleniny. Pochází z Jižní Koreje, která platí za vzor zdravého životního stylu. Právě díky fermentaci je kimchi bohaté na probiotika, takže má velmi pozitivní vliv na zažívací trakt. Obsahuje ale i řadu vitamínů a dalších látek, takže podporuje imunitu i správné fungování kardiovaskulárního systému. Pokud chcete kimchi ochutnat, tak doporučuji navštívit stránku kimchiclub .cz.
Reklama