Reklama

Teflon v kuchyni a jeho nebezpečí

Teflon je látka, která se používá již od roku 1940, původně jen při výrobě oděvů (například Gore-Tex), koberců, odlakovačů nehtů, očních čoček a kuchyňského nádobí. Teflon obsahuje těkavou, termolabilní a prudce jedovatou, avšak ve vodě obtížně rozložitelnou kyselinu perfluorooktanovou (zkráceně PFOA), která se dostává dokonce i do pitné vody (další chemická látka, která není běžně sledována).

Podle mého názoru existují dvě oblasti možné kontaminace lidského organismu PFOA-pitná voda (v některých oblastech) a potrava, kterou velmi mnoho domácností připravuje s použitím teflonem potaženého nádobí. K uvolnění PFOA asi dochází především v případě, kdy se používají vysoké teploty bez současného „chlazení" olejem čili když se peče „nasucho" (a když výrobce je neseriózní, což lze očekávat u „pokoutně" prodávaného nádobí a běžného nádobí potaženého teflonem s mimořádně nízkou cenou).

 

 

 

Reklama

Teflon rozložený na PFOA zvyšuje v organismu hladinu LDL cholesterolu až o 10 %.

 

Velmi pravděpodobně je současně karcinogenní.

 

 

 

Zmínka o možné přítomnosti PFOA v pitné vodě v některých lokalitách mi současně slouží jako důkaz, že pitná voda kdekoliv na světě může být velmi významně znečištěna stovkami chemikálií, o jejichž přítomnosti se veřejnost (konzumenti) nikdy nedoví.

Petr Fořt – Tak co mám jíst, nakladatelství Grada

 

 

Reklama

Komentáře

..... (Čt, 18. 2. 2010 - 23:02)
.............
Tad (So, 4. 1. 2014 - 21:01)
Zdravím, chtěl by se zeptat, jak to bude s tetrafluorethylenem (s), který se dostane do těla mechanickým seškrábnutím z pánve do potraviny? Mění se ve škodlivé výpary nebo zůstává inertní?
Yorika (So, 4. 1. 2014 - 21:01)
Nejsem odborník, ale instinktivně jsem veškeré teflonové nádobí už před lety zlikvidovala.
Není nad litinu nebo keramiku!
Doufám, že nic škodlivého se v tomto směru neobjeví.
Zdeněk2 (So, 4. 1. 2014 - 23:01)
PTFE je chemicky velmi stabilní a nepůsobí na něj ani kyseliny, ani louhy. Rozložit se dá jen při vysokých teplotách. I když v tomto směru nejsem odborník, tak je jasné, že je při požití neškodný.
Chemik (Ne, 5. 1. 2014 - 12:01)
Yorika, tvoje instinkty jsou v tomto případě mimo. Naprostý souhlas se Zdeňkem2. Naopak u tzv. keramické pánve (dříve se prodávala pod označením "smaltovaná") může dojít k uvolnění těžkých kovů ze smaltu, zejména zahřívá-li se potravina s obsahem kyselin. Složení smaltů sice údajně hlídá a kontroluje ČOI, ale nelze zabránit dovozům laciného a pochybného zboží z Asie.

Teflonové povlaky, hadice, uzávěry, těsnění a další součástky se používají v chemickém průmyslu právě pro svou odolnost v agresivním prostředí.
Jelen (Ne, 5. 1. 2014 - 12:01)
Napiste nekdo kdo tomu rozumite jake nadobi je neskodne.Kazdy rika neco jineho a ja jsem ze vseho jelen.
! (Ne, 5. 1. 2014 - 19:01)
Každý výrobce nebo prodejce tvrdí, že jeho nádobí je nejlepší, aneb každá liška chválí svůj ocas.
Yorika (Ne, 5. 1. 2014 - 19:01)
Napiste nekdo kdo tomu...Jelene, tak to jsme dva!
scorpion (Ne, 5. 1. 2014 - 19:01)
Používám litinovou pánev české výroby, která je posmaltovaná a spokojenost. Nádobí by mělo vydržet nejméně 50 let. Smalt je vynikající material samozřejmě náš. Smažím na sádle a oleji. A teflonu se nebojím. Kupujte české zboží a máte klid.
scorpion (Po, 6. 1. 2014 - 10:01)
Na netu jsem zjistil, že při zkouškách se vařila voda s octem a něco pustil nerez i měděné nádobí ovšem smalt vyšel jako vítěz. Také nechali potraviny v nádobí zplesnivět a pak vyčistit atd. I vtomto případě smalt zvítězil. Smalt je vlastně trochu sklo i keramika pouze za nějakou dobu praská ovšem vařil jsem v brutaru pěkně dlouho zabíjačky atd a po 30 létech je zachovalý, když tak vyměním vložku a s nádobím je to samé. Podotýkám kupujte české nebo slovenské smaltované zboží.
pro Scorpiona (Po, 6. 1. 2014 - 13:01)
Přesně, jak píšeš. Před 30 lety byly smalty kvalitní. Teď se to dováží z Číny a moc bych tomu nevěřil. Bohužel i mnohá "česká" firma nepřizná původ svého zboží. Tvrdí, že to vyrábí sami a zatím je to dovoz někde z pralesa. A je to pak sázka do loterie, z čeho ten smalt dělají.
Pokud jde o teflon, jedinou jeho nevýhodou je, že se povlak začne časem odlupovat. Ale materiál jako takový je naprosto inertní, dobře snáší vysoké teploty a je tudíž zdravotně nezávadný.
Blue (Ne, 17. 8. 2014 - 16:08)
Jaké je teda nejzdravější nádobí? Chci si pořídit skleněný hrnec, je vaření v něm zdravé?
Chemik (Ne, 17. 8. 2014 - 21:08)
Varné sklo (nejčastěji borosilikátové) je dosti odolné, narušuje se pouze silnými alkáliemi a rozpouští se v kyselině fluorovodíkové. Jelikož se v potravinářství tato agens nevyskytují, lze sklo doporučit jako vhodné. Některé typy skla ovšem nesnášejí zahřívání přímým plamenem a praskají. Proto je nutno použít plotýnku nebo něco podobného.
Blue (Ne, 17. 8. 2014 - 21:08)
Pokud je složení varného skla:

Složka Obsah (v hmotnostních %)
SiO2 80,3
B2O3 13,0
Al2O3 2,4
Na2O + K2O 4,3

Moc se v tom nevyznám, nemůže se něco škodlivého ze skleněného hrnce, třeba ten hliník, při vaření uvolňovat do jídla?

Nebo jaké je nejlepší nádobí z hlediska zdravotní nezávadnosti?
Chemik (Ne, 17. 8. 2014 - 21:08)
Pro posouzení nezávadnosti není podstatné složení skla jako takového, ale složení jeho výluhu (ve vodě nebo v kyselinách). Borosilikátové sklo je z tohoto hlediska velmi odolné a používá se i v choulostivých oborech, jako je farmacie, mikrobiologie, toxikologie aj. Takže - bez obav.
Blue (Ne, 17. 8. 2014 - 22:08)
Pro posouzení nezávadnosti...Děkuji. Tady jsem ještě o uvedeném skle našla podrobnou analýzu:

http://www.kavalier.cz/cz/sekce/32-sklovina-simax.html

Reklama