Třešně mohou pomoci léčit cukrovku

Až se za pět měsíců budeme potulovat pod stromy obsypanými třešněmi, měli bychom si jich dopřát co hrdlo ráčí. Američtí vědci totiž potvrdili, že toto chutné a velmi oblíbené jarní ovoce může být účinnou zbraní v boji s cukrovkou. Bobule totiž obsahují látky, které dokáží u diabetiků přirozeně snižovat obsah cukru v krvi.

V třešních a višních jsou obsaženy látky mající povahu barviv, které odborníci nazývají antokyany. Právě tyto chemikálie při laboratorních testech na zvířecích buňkách slinivky břišní dokázaly zvyšovat produkci inzulínu o padesát procent. Hormon inzulín přitom tělo produkuje proto, aby snižoval obsah cukru v krvi. Skupina rostlinných barviv ze skupiny antokyanů je odpovědná za lákavé zbarvení celé řady ovoce, mezi nimi právě i třešní.

Američtí odborníci přitom tvrdí, že třešně mohou pomoci u obou typů cukrovky, na inzulínu závislé i na inzulínu nezávislé. Stav nemocných se po pravidelné konzumaci třešní výrazně zlepšuje.

Antokyany však mají další blahodárné účinky. Stejně jako jiná rostlinná barviva jsou svojí povahou rovněž antioxidanty, jež vykazují celou řadu blahodárných účinků na lidské tělo. Chrání cévy a srdce před poškozením, ale také buňky lidského těla před rakovinným bujením.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele krulová
  krulová (anonym)

  V r. 2004 byla nadúroda třešní. Teď, v zimě, už mohou být jen v kompotech nebo zmrazené. Mají i kompotované třešně /samozřejmě v diaprovedení/ a zmrazené kladný vliv na cukrovku?

  Led 16, 2005
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Nevím jak zavařované třešně, ale sterilizovasné fazole krevní cukr zvyšují, i když normální vařené ho snižují.

  Led 26, 2005
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Třešně pro dietu je lepší na zimní použití zavařit úplně bez cukru - tedy pouze krásné plody do malých skleniček - zalít vodou a na 20,min na 75-80 stupňů. Není to špatné!

  Led 25, 2005
 • Obrázek uživatele Vilena
  Vilena (anonym)

  Já nevím, ale v ovoci je snad dost cukru, ne?

  Bře 23, 2009
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  To se mi moc nezdá. V tom přece musí bejt kvantu cukru, No ne?

  Feb 26, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ještě ke sterilovaným fazolím- raději se podívejte na složení, ve většině bývá přidaný nějaký obsah cukru. Hanka Pokud je někdo diabetik, ta přepočítává automaticky ovoce na t.zv. výměnné jednotky stejně, jako např. chléb či rohlíky nebo brambory a knedlíky a rýži. V dia poradně dostaane leták alespoň na přepočet základních potravin. Podle tabulek mají třešně o něco více cukru než maliny, jahody a meruňky.

  Feb 26, 2009
 • Obrázek uživatele Marlenka
  Marlenka (anonym)

  Ahoj všem. Jenom mám takový dotaz, nová léčba Januvia (před časem se to objevilo v tisku) prý pomáhá proti hypoglykémiím způsobených stávající léčbou. Je tato léčba určena i diabetikům 1. typu? Moc děkuji za odpověď

  Feb 26, 2009
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  To určitě není, Januvia je prezentována jako pomoc diabetikům s dvojkou, kteří si ještě nepíchají....

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Marlenka
  Marlenka (anonym)

  Existuje nějaký důvěryhodný zdroj, kde bych si to mohla ověřit? Neteř má cukrovku od 5 let, sestra je z toho moc nešťastná, má o ni pořád strach, ráda bych jí nějak pomohla.

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  Marlenko, mrkni se na www.medatron.cz, diskuze o diabetu /i s odborníkem/. Je tam i dětská sekce. Ale nedělej si iluze, Januvia je opravdu jen pro dia II, aby se oddálila aplikace inzulinu a už vůbec ne pro děti. Ale ty nebo tvoje sestra si tam můžete vyměnit názory a zkušenosti s ostatními maminkami dětí - diabetiků a podpořit se vzájemně.

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Jeden způsob je probrat to s lékařem, další je najít si příbalový leták. V něm je doslovně napsáno, že testy na Januvii neprobíhaly na pacientech závislých na inzulínu. Takže je mi to moc líto. Ale pro holčičku je určitě nejpřínosnější, když bude její mamka psychicky v pohodě a nebude vytvářet stresující prostředí. Nevím, kolik jí je let, ale poslala bych malou třeba na tábor pro malé diabetiky. To děckám vždycky hodně pomůže.

  Feb 28, 2009
 • Obrázek uživatele Kika
  Kika (anonym)

  co tak zkusit nějaký diacentrum, nebo www.diabetologiepraha4.cz

  Bře 20, 2009
 • Obrázek uživatele Franta
  Franta (anonym)

  Mně se s Januvií dost ulevilo. a ty záchvaty hypoglykemické jak kdyby ustaly.

  Bře 21, 2009
 • Obrázek uživatele Standa
  Standa (anonym)

  Na tu Januvii se něco doplácí?

  Bře 25, 2009
 • Obrázek uživatele Františka
  Františka (anonym)

  Ale něco jenom málo, člověk zhubne přestane votejkat a život hned běží líp.

  Bře 27, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama