Reklama

Vaše mučivé bolesti může vyvolávat strava. Aneb potravinová alergie a nesnášenlivost.

Máte bolestí hlavy? Kopřivku? Astma? Ekzém? Syndrom dráždivého tračníku? Vředovou kolitidu? Kloubní revmatismus? Trpíte chronickou únavou? Jste sklíčení, náladoví, malátní? Trpí vaše dítě kolikou? Vyrážkami? Průjmy? Mají vaše děti problémy s dýcháním? Záněty uší? Migrénami? Epileptickými záchvaty? Vědci ve stále větší míře uznávají, že tyto choroby může vyvolávat, případně ještě zhoršovat, přirozená reakce těla na určité potraviny.

Nejsou to obyčejné alergie; jsou to podivné bolesti vyvolané stravou, které se ojediněle vyskytují u některých jedinců. Ačkoliv nikdo přesně neví, proč se objevují, jedno je jisté: Jsou skutečností a jejich rozpoznání už pomohlo vyřešit mnohé zdravotní záhady. Pokud možnost takových nepříznivých reakcí na některé potraviny přehlížíme, mnoho z nás se tak odsuzuje ke zbytečným letům plným nemocí a utrpení.

Uznání existence těchto podivných "alergií" na některé potraviny má přímo revoluční význam. Někteří významní vědci se domnívají, že množství nemocí mají často na svědomí právě skryté nesnášenlivosti některých potravin. Tyto reakce, ačkoliv se jim obecně alergie říká, neodpovídají klasické definici alergie na potraviny. Proto je odborníci často označují jako "nesnášenlivosti", "přecitlivělosti", "metabolické reakce", nebo prostě "odmítavé reakce".

Rozdíl mezi starou a novou teorií potravinové alergie je tento: V tradiční teorii, kterou lékaři již dlouho uznávají, platí, že pokud požijete i to sebemenší sousto potraviny, na kterou jste alergičtí, okamžitě se dostaví často dramatická reakce, jako je bolestivý pocit v ústech, svědivá červená vyrážka na kůži, astmatický záchvat nebo anafylaktický šok. Krevní a kožní testy na tyto alergizující potraviny jsou pozitivní. Při klasickém případu potravinové alergie imunitní systém přehnaně reaguje a chybně zamění nevinné sloučeniny, třeba v kravském mléce nebo ořeších, za nepřátele, jako jsou bakterie a viry. Tato chyba v imunitním systému vyvolá poplašnou řetězovou reakci. Ta vytváří protilátky zvané imunoglobulin E, které na falešnou hrozbu (antigeny) útočí, přičemž se uvolňují histaminy a jiné chemikálie, a ty pak vyvolají příznaky alergií. Za pravé alergie se tradičně považují jen reakce za účasti IgE.

Nyní si získává pozornost lékařů teorie alergií, přesněji nazývaných nesnášenlivosti a přecitlivělosti, která tvrdí, že pokud požijete závadnou potravinu, může se dostavit jen mírná a obtížněji zjistitelná reakce. Ta se může projevit až po několika hodinách či dnech, a možná po ještě delší době. Na vyvolání reakce je třeba větší množství dané potraviny a krevní a kožní testy mohou vyjít bud' pozitivně, nebo negativně. Imunitní systém se do této reakce typickým způsobem vůbec nemusí zapojit. Někteří vědci věří, že tyto opožděné přecitlivělosti na určité potraviny přispívají k množství problémů, jako je netečnost, bolesti hlavy, výkyvy nálady a ztráta koncentrace, jakož i k vleklým stavům, například ke kloubnímu revmatismu a syndromu dráždivého tračníku.

Reklama

Průkopník v této oblasti, britský lékař John O. Hunter, který působí jako gastroenterolog v Addenbrookově nemocnici v Cambridge, říká: "Při řízených zkouškách jsou diety bez některých složek účinné u migrén, syndromu dráždivého tračníku, Crohnovy nemoci, ekzémů, hyperaktivity a kloubního revmatismu. Ačkoliv se jedná o tak rozmanité nemoci, potraviny, jichž se to týká, jsou si nápadně podobné - nejčastěji to jsou obilniny, mléčné výrobky, kofein, droždí a citrusové plody. Po vyřazení některých nebo všech těchto pokrmů z jídelníčku příznaky nemoci ustupují."

V jedné studii doktor Hunter zjistil, že ze všech potravin nejvíce potíží způsobuje pšenice, která dráždí 60 procent lidí. Další v pořadí jsou mléčné produkty. Nejmenší počet lidí dráždil med, který působil potíže jen 2 procentům pacientů. "Je to divné, ale trpíte-li tímto druhem alergie, reakce se při zavedení dráždivé potraviny přímo do krevního oběhu nemusí vždy projevit," říká doktor Hunter. To tedy znamená, že místo v krvi a imunitním systému probíhá ve střevech. Podle jeho teorie se z potravin při rozkladu bakteriemi v trávicím traktu uvolňují toxiny a jiné chemikálie, které tyto reakce vyvolávají. Ty se pak v závislosti na citlivosti jedince a na křehké rovnováze různých bakterií v jeho zažívacím traktu bud' projeví, nebo neprojeví.

Tyto podivné a vysilující účinky potravin se snaží vysvětlit i několik dalších teorií. Jedna možnost je ta, že někteří lidé trpí chronickým zánětem střev a proto mají "děravá střeva", která nestráveným částem stravy dovolují proniknout stěnou tračníku do krevního oběhu, kde s nimi imunitní systém zachází jako s cizími vetřelci, a tak propuká alergická reakce. Další vysvětlení zní, že složky potravy vyvolávají příznaky přímo. Například káva, ovoce a zvláště víno obsahují fenoly, přírodní chemikálie, které enzymy během zažívání deaktivují. Pokud u určitého člověka enzymy pracují chybně a fenoly se správně nedeaktivují, působí potíže. Fenoly ve vínu jsou v podezření, že napomáhají vzniku migrény. Dále jsou některé potraviny bezprostředními nositeli silných alergických látek. Testy mléka v něm odhalily histamin, látku s významnou funkcí v mnoha alergických reakcích, mezi něž patří i astma. Mléko a pšenice obsahují přirozené opiáty, látky podobné morfiu, které mohou působit na činnost mozkových buněk, ovlivňovat tak náladu a duševní činnost a možná i vyvolávat únavu.

 

NÁŠ TIP - Doplněk stravy Permea Sana 1.  zdoplňků stravy s obsahem 3000 mg přírodního a nesyntetického L-glutaminu ve spojení s výtažky z bylin a minerály po máhá úři: vysoké střevní propustnosti, střevních a zažívacích potížích, střevních a periferních zánětech, potravinové alergii a intoleranci.

Reklama

Komentáře

Helena (Ne, 26. 6. 2005 - 10:06)
Trpěla jsem velice často silnými migrénami.Dalo by se říct 2-3x měsíčně .Jednou jsem objevila článek o migrénách ,kde rozebírali vliv potravin na vznik migrény .Z nejzávadnějších potravin to byla káva a čokoláda.Od listopadu 2004 jsem přestala tyto potraviny užívat a od této doby jsem již neměla žádnou migrénu .Souhlasím velice s tímtřo článkem a mohu jen doporučit řídit se těmito radami.
26.6.2005
Jelínek (Po, 6. 5. 2002 - 14:05)
Amarant
Hana Kucerova (Po, 15. 4. 2002 - 15:04)
Ve veku 46 let jsem se vloni dozvedela, za mam celiakii. Bohuzel lekari se dost casto nezabyvaji urcitymi problemy pacientu, ktere mohou napomoci pri stanoveni diagnozy jako je celiakie. Starsi lekari nekdy ani nevedi co to ta celiakie je a divi se proc to mama ja v tomto veku. Opravdu i ve vzdelani lekaru jsou u nas velke mezery. Jak tomu vsak napomoci?
Petr Sokala (Út, 6. 7. 2004 - 23:07)
Prosim podivejte se na stranku : www.priroda-zs.cz
Novy prirodni postredek z Nemecka - heidelbergova sedmibylinkova hvezda. Vycisti zaludek a streva a odlehci ledviny a jatru. Pomuze vam vyresit velmi mnoho zdravotnich problemu bez vedlejsich ucinku. Jeli
zdrav zaludek a streva, je postupem casu zdravo temer cele telo. Tento prirodni prasek je opravdovym hitem na nemeckem trhu a zacina byt i na trhu ceskem.Vim o cem mluvim, sam jsem byl pacientem(strevni a zaludecni problemy vcetne zanetu) a Heidelbergova hvezda mi pomohla !!
Standa (St, 7. 7. 2004 - 20:07)
Dobrý den, chtěl bych tímto poprosit všechny, kteří znají kontakt na odborné pracoviště, kde jsou schopni provést jakékoli vyšetření s cílem prokázat n. vyloučit onemocnění, související s "potravinovou alergií". Byl bych vděčný i za postup, jak přesvědčit obv.lékaře, že nejsem simulant, ale , že mé potíže jsou opravdové. Ústecký kraj. Děkuji. S pozdravem Standa.
martina (So, 29. 5. 2004 - 17:05)
mam velke problemy s akne.Jednou semse dostala ke knizce na toto tema.Doslo to az tak daleko zhe sem musel navstivit nekolikrat chirurgii.Docetla sem se,ze bych ze stravy mela vynechat "bilou mouku".Jelikoz mi do te doby nic nepomahalo,tak sem to zkusila a do mesice bylo videt rapidni zlepseni.Muze to byt alergie?
Jana.Ká (St, 26. 6. 2002 - 08:06)
Jsem jedna z těch, které trápí alergie. Ať už se jedná o pyl, trávy, roztoči, prach, v poslední době jsem zjistila, že po požití jistých potravin vyhlašuje tělo válku, které se projevuje (většinou nateklými víčky, zarudlé oči, často i nateklé nohy, svědění kůže, kýchání). Největší alergická reakce se projevuje po požití těchto potravin: /mléko,jahody,pomeranč,jablko, víno - alkohol, a jíný alkohol obsahující konzervační látky, koření/.Joo, je to trápení ale co zmůžeme. Uvítala bych samozřejmě nějakou účinnou dietu, abych se mohla vyhnout návštěvě lékaře. Bohužel si při mém pracovním vytížení nemohu návštěvu lékaře často dovolit. s podravem čtenářka a vyznavačka zdravého životního stylu.
Handa (Út, 13. 12. 2005 - 15:12)
Je mi 49 let a léčím se 23 let na alergologii, se sennou , pylovou , rýmou, hmizí bodnutí a později potravinovou alergii. Která se dala jasně zjistit po pozření potraviny, do 5 minut. Zpuchýřkoval se mi jazyk.
Letos v říjnu 2005 jsem snědla opatrným způsobem, (vyčkávajícím), 3 chlebíčky. Asi za 6 hodin se mi udělaly malé červené svědivé pupínky, naordinovala jsem si klasiku, Zodac a šla spát. Jaké ráno bylo moje probuzení , to sem nečekala. Ruce a nohy byly vysety velkými spojeným svědícími fleky, oči zarudlé, pytlíky pod nimi. Kopřivka bohužel přervávala asi ještě několik dní, Alergolog mi řekl , že se to alergie netýká a poslal mě k praktickému lékaři. Pak jsem vyhledala Imunologa, a kožního, všichni svorně a po všeklijakých vyšetření krve se domluvili , že to je alergická potravinová kopřivka. Alergolog, mi udělal asi poslední vyetření , takže ortel byl takový , mám prý narušený celý imunitní systém, aby ne, když vlastně jsem v kopřivce skoro 2 měsíce.Dále,
že mám alergii na : šváby, roztoče, plísně a bakterie. Já sem mu navrhla ještě že mám pocit, na konzervační látky. Řekl mi že mám držet dietu, ale jakou? Už dávno nejím ostré věci, uzeniny, ostřejší ovoce, pochutiny, jako je kečup, tatarská omáčka atd. Ted jím dietní věci, ale občas mám chuť na čokoládu , sušenky, dokonce si zaznamenávám co jsem kde snědla. Ale jak to budu dělat dlouho? Mám/máme naději na rozumnou stravu? Může nám někdo poradit co dál? Prosím!!!!!!!!!!
Handa (Út, 13. 12. 2005 - 14:12)
Milá Hano, a všichni stejně podobně postižení Potravinovou alergií.
23 let se léčím s alergi, jak pylovou tak potravinovou. Ale co se mi přihodilo letos v říjnu 2005 bylo dost děsné. To ale popíši někde samostatně, já jen že máte pravdu, že lékařská péče je na některých střediskách velmi zanedbaná. Můj letitý alergolog , mi řekl že to nemá co s alergií co dělat. A tak jsem byla vržena do bezmocnosti. Nakonec sem se k němu po všech vyšetření , jako jsou Imunologie, kožní, praktický lékař, dostala zpět. Ale má pocit že by to stejně mohlo být něco jiného. A já, my jsme bezmocní. I když se budeme snažit, tak lékaře nezměníme, jedině že si najdem jiného!
olaf (Út, 28. 6. 2005 - 16:06)
je to příšerné, ale je nutno konstatovat, že lidský druh pomáhá zachování i méněcených jedinců. Každý jiný druh slabé nezachraňuje a tak zachovává druhovou "čistotu" a sílu druhu. Naše snaha zachovat vše za každou cenu a umožnit množení i slabému vede k totální devastaci genomu. Jistě, každý má právo na život, ale ani toto právo nelze hnát ad absurdum.
Anna (Ne, 19. 3. 2006 - 00:03)
Milá Hando. Již 2x po osmi letech jsem měla podobné problémy. Chronickou kopřivku po celém těle a někdy otok rtů a očí. Každý den večer a v noci to bylo nejhorší, přes den reakce ustupovala, aby se večer zase vše opakovalo. Byla jsem zoufalá, úplně psychicky na dně. Doktoři se jen divili, že se s ničím takovým ještě nesetkali, honili mě na všechna možná vyšetření - endoskopie, kolonoskopii, vše negativní. I alergie negativní. Musela jsem si pomoci sama, hledala jsem na netu v Seznamu pojmy prsudoalergie, chronická kopřivka, otoky atd. až jsem našla, co mi je. Jde o "děravá střeva", kdy se do krve dostane i to, co zdravá střeva nepropustí a tělo reaguje jako by šlo o toxické látky. Brala jsem tlumící léky od alergologa, např. Zaditen, Peritol. Ale navíc probiotické léky - nějaké Laktobacily a Mutaflor. A samozřejmě dietu. Skoro nic jsem nejedla, protože mi přišlo, že mé tělo otéká po všem. Bála jsem se každého rána, v jakém stavu se probudím a jak půjdu mezi lidi. Dnes vím, že mi nejvíc škodí ta pořád omílaná éčka, která jsou ale dneska skoro všude. Jsou to chemikálie, které se chovají v těle jako antibiotika, zejména ničí střevní stěnu, která pak propouští i to, co nemá. Doporučuji knihu: Vím, co jím? od Dr. Terezy Vrbové, nakl. EcoHouse. Moje tělo je takovým lakmusovým papírkem pro celou rodinu. Co škodí mě, jistě škodí i mým dětem, a tak jim to také nedávám. Je to těžké v dnešní době průmyslového potravinářství zdravě nakupovat, ale jde o zvyk. Jednoduše řečeno: vařím z těch nejzákladnějších potravin, jako kdysi naše babičky. Je to časově náročné, ale mám aspoň pocit, že svým blízkým neubližuji. Mně osobně nejvíce škodí E621-glutamát sodný, E210-kyselina benzoová a benzoáty. Dále všechny margaríny, ty jsou snad z 99% plné chemikálií - vrátila jsem se k starému dobrému máslu. Margaríny jsou ale ve všech sušenkách, sladkém pečivu z pekárny - zaručeně jsem otekla z takových těch taštiček čerstvě upečených v pekárně přímo v obchodě. A to nemluvím o instantních potravinách - na ty jsem už před 8 lety prostě zapomněla. Četla jsem, že lidí s těmito problémy je u nás asi 3-15 000. Mnozí ani nevědí, jak se problému zbavit. A bude nás nejspíš přibývat, protože lidstvo -hlavně to "vyspělé" do sebe nechá cpát spíš chemikálie než jídlo. Jinak i mezi uzeninami si můžeš vybrat ty bez E621, čokoláda mi nedělá problémy, když v ní není rostlinný tuk, ale jen kakaové máslo - to je jedině Figaro. Existuje už mnoho potravin (kromě tech základních, jako mouka, máslo, mléko, bílý jogurt, olej atd.) bez éček. Např. marmelády Materna, hořčice Anglická, kečup Otma. Ale je to vždy o něco dražší, a lidi bez problémů to ani nerozlišujou (mnozí odsuzují všechno, co nechápou, dokud sami takové problémy třeba nemají - znám hodně lidí, kteří podobné problémy měli po dobrání antibiotik, někdo je měl dny, někdo měsíce). Držím ti palce a snad jsem pomohla aspoň trochu aspoň jednomu člověku. Tvoje tělo se trochu očistí a budeš mít lepší pocit, že jíš zdravě a děláš pro sebe něco dobrého. Ale když porušíš rovnováhu, zase se to může vrátit (jako mně po 8 letech).
lenička (Po, 21. 8. 2006 - 09:08)
Ach lidi,jak s vámi soucítím. Konečně někdo jako já. Někdo kdo se vyhýbá chemikáliím, chodí pravidelně na colon, úzkostlivě dodržuje dietu. Já se už prostě bojím něco sníst. Jsme tak přechemizovaní, že přibývá migrén, alergií, mykoz, kandidoz, artroz, to jsou všechno důsledky skryté hrozby zvané chemikálie z potravin.Já prostě taky musím všechno očichat,okoukat, než to sním.Co mi nedělá problém, je čerstvá zelenina a saláty na všemožný způsob.Ano, i tam je chemie, ale to bych už zemřela hlady.Někdo má smůlu a nemůže jíst soju, tu já můžu, a někdy jí sním teda dost.Ale maso, pšeničné produkty, sladkosti, uzeniny,to fakt nemůžu!Jinak trpím. A jiné,jak tady uvedli výše lidi - hlavně glutamát a ta chemická svinstva - instatní pokrmy-všelijaké polévky, omáčky,hl. Vitana aj. FUJ!Stejně jako Anna cítím kdejakou chemi v jídle, a prostě když to zjistím,že tm je něco co mi vadí, tak to vyhodím a už nekupuji.Samozřejmě že sleduji složení uvedené na obalu potravin - ale ne vždy je to v souladu s chutí oné potraviny.Prostě lidi, nejezte ty chemikálie-šíleně se z toho tloustne, jsou z toho nemoci, rakovina, citové otupění a já nevím co ještě. Je nás tak málo, nás, co jsme přírodní lidi, a chceme jíst a žít zdravě a kvalitně?
Líza (Čt, 15. 6. 2006 - 21:06)
Anno: mně léčili bolavej žaludek antidepresivama, protože alergie je něco jiného. Takže jsem na to šla po svojom, prostě jsem přestala jíst svinstva. Vařím taky ze základních potravin, ale narozdíl od instantních svinstev se to dá jíst - totiž, jsem fajnová a chemická jídla pro mě maí pachuť, ačkoli spousstě lidí to nevací, protože nic necítí.
A drobná technická: cokoli, co se jmenuje čokoláda, NESMÍ obsahovat, než čokoládové máslo. Pokud je v tom nějaký ten lůj, tak je to čokoládová pochoutka, věc s příchutí čokolády atp. Kromě toho se dá koupit i biočokoláda, velmi (ale opravdu velmi) kvalitní čokolády obsahují minimum emulgátoru, protože jsou pořádně ukvedlané a tudíž i velmi drahé a dobré...
jarka (Po, 4. 9. 2006 - 12:09)
kdyz to ctu, je mi mnohych lito. zkuste se obratit i na cinskou medicinu. sama chodim k pani, ktera se zabyva timto smerem, ale k tomu jeste kombinuje psychologii a dietetiku (samozrejme ze cinska medicina vyuziva predevsim leceni stravou). kolikrat jsem sama prekvapena i po letech, kdy se zjisti, ze jadro problemu je uplne jinde, nez si clovek mysli. a zatim si nemohu stezovat. ac jsem obcas skepticka a prebiram vzdy vse jeste vlastnim rozumem, pomaha mi to.
Lidmila Rožboudová (Út, 5. 9. 2006 - 16:09)
Od 9.let trpím bolestmi hlavy.Časový odstup mezi bolestmi se zkracoval, já jezdila na všechna možná vyšetření, hledala pomoc u lidových léčitelů, ale nic nezabíralo. I přes to, že jsem měla tyto problémy, chtěla jsem žít normální život a tak se vdala a porodila dceru. V době těhotenství to byli muka, nesměla jsem brát žádná analgetika a tak jsem celé těhotenství prosténala s bolavou hlavou. Po porodu jsem prosila lékaře o sestru na péči své dcery, protože jsem byla v rodinném domku sama, třesouc se v záchvatech na záchodě a dítě plakalo v postýlce. Místo sestry jsem dostávala injekce na bolesti, které stejně nezabíraly a tak jsem v bolestech pečovala o dceru, jak se dalo. Chtěla jsem toto utrpení skončit sebevraždou, ale moje máti která trpěla na bolesti také avšak ne tak často mi koupila vegetariánskou kuchařku od manželů Červených a skutečně po půlročním experimentu se stravováním bylo po bolestech. Ze své stravy však bylo nutné vypustit mouky, maso a živočišné bílkoviny s vyjímkou domácích vajec, cukr a výrobky z něj, pečivo a mléko. Příprava domácí stravy tak zabrala spoustu času. Počínaje mletím obilí, po klíčení a nejlépe ovoce a zeleninu vypěstovat na zahrádce, či nákup od zahrádkářů.Kdzž mi bylo dobře, pořídili jsme dceři sestřičku. Nyní však když jsem nucena chodit do práce a nemám čas na tyto obštrukce, snažím se práci v bolestech přežít, přijdu vyčerpaná, nabagruju se další dávkou ketonalů, které maj účinek jen když zapiju kávou a lehnu. Úklid dohánim o svém volnu, nebo když lék zabere. jsem z toho všeho zničená a bezradná. Obvodní lékařka mi poradila, že si mohu dát žádost na částečný důchod, ale není si jistá, zda mi to mohou uznat.Byla bych radši kdyby se našlo řešení a já mohla kvalitně pracovat.. Nyní je mi 35 let a já ho ještě nenašla. Poradí mi někdo?
Ada (So, 23. 9. 2006 - 20:09)
Kupte si knihu RADOST Z JÍDLA od Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána, pripadne navstivte INSTITUT CELOSTNI MEDICINY V PRAZE.

Makrobioticka strava, ktera vam pomohla, nemusi nutne obsahovat pracne mleti a kliceni, jde to i snadneji, jen u ni clovek musi setrvat.
Martina (St, 1. 8. 2007 - 09:08)
Dobrý den. Chci napsat paní Lidmile. Je mi vás velice líto. Je mi 25 let a od 17 let trpím ukrutnými bolestmi hlavy. Běhala jsem po různých vyštřeních a doktorech. Nic nepomáhalo. Zkusila vysadit antikoncepci a musím říci, že bolest hlavy ustoupila na minimum. I když mi můj gynekolog tvrdil, že na bolení hlavy nemůže mít antikoncepce vliv. Dále se snažím pracovat na dalších negativech a hledat příčiny. Doktoři a injekce jsou k ničemu. Nevím zda berete antikoncepci, ale pokud ano, zkuste ji vysadit, popřípadě i tělísko či cokoliv jiného a používejte kondomy na ochranu před početím. za zkoušku to stojí.Přeji hodně hezkých dní bez bolestí a hodně radosti s vašimi dětmi.
Irena (Ne, 23. 11. 2008 - 18:11)
Dobrý den,od miminka trpím exzémem,a nevím,jakou stravu(dietu)mám dodržovat,a čím si mám nahradit třeba mléčné výrobky?Děkuji za odpověď,nashledanou.
anja (Ne, 15. 3. 2015 - 13:03)
je to příšerné, ale je...Takhle to nelze hodnotit.Zajedno dnes spousty lidí není slabých z genetických důvodů,ale z důvodů vnějších.A za druhé nejsme zvířata,ale lidé a léčení a pomoc slabým je výrazem lásky,která patří k lidskosti.Bez toho lidská duše vyschne a opravdu se těmi zvířaty staneme.
Reklama