Reklama

Vegetariánská strava se šíří světem

Potravinářský průmysl se pouští do světové konkurence na novém trhu s alternativními proteiny, aby si získával stále více spotřebitelů pro veganské pokrmy, pro které mluví ekologické, morální či sanitární důvody. Tento trh by mohl podle studie banky Barclays dosáhnout do deseti let 140 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč).

Ve Spojených státech se náhražky masa nabízejí ve fastfoodech a rostlinné mléčné výrobky se těší stále větší popularitě. Tento sektor náhražek na bázi rostlinných proteinů ale představuje pouze malou část potravinářského průmyslu a firmy z tohoto sektoru se nyní poohlížejí po dalších trzích velkých jedlíků masa, jako je právě Asie.

V pokrmu pad kra pao šéfkuchaře Songpola je vepřové nahrazeno směsí malého hrášku, hub šitake, rýže a sóji. Tento recept vymyslel hongkongský výrobce Green Monday. "Je to od samého začátku vytvořeno pro asijskou kuchyni," tvrdí šéf podniku David Yeung. Změnit návyky je mimořádně těžké v regionu, kde je vepřové na talířích všudypřítomné spolu se zeleninou či nudlemi.

V Thajsku, po Singapuru druhé zemi jihovýchodní Asie, kde firma testuje své výrobky, je brzdou také cena. Na jídelníčku restaurace You & Mee se falešné vepřové nabízí za osm dolarů (asi 190 Kč) včetně rýže. To je čtyřikrát více než stojí originál v četných pouličních podnicích.

Někdo zpochybňuje i příznivý vliv rostlinných produktů na zdraví, neboť se vyrábějí průmyslově.

Reklama

Podle studie marketingového kabinetu Mintel z loňského roku je více než polovina Thajců žijících ve městech ochotna snížit spotřebu masa. Tento potenciál vede asijské firmy k tomu, aby do sektoru investovaly, říká Michelle Teodorová z tohoto kabinetu.

Od Japonska po Filipíny byly do výroby alternativních proteinů investovány stamiliony dolarů a v Singapuru státní podnik Temasek Holdings nedávno investoval do výroby zmrzliny bez kravského mléka.

V některých restauracích ve vietnamské metropoli Hanoji pak nabízejí sójovou verzi vepřového ragú a hlemýžďů. Je ale těžké předvídat, kdy a zda vůbec se jihovýchodní Asie skutečně zahledí do masové náhražky.

Podle učitelky v mateřské školce v Bangkoku Diany Piroonové, která ochutnala pokrm šéfkuchaře Songpola, by bylo podle chuti možno soudit, že to je vepřové. "Ale Thajci své maso zbožňují, změnit recepty jejich dětství bude opravdu těžké," varuje.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jana (St, 13. 11. 2019 - 09:11)
Já jsem vegetariánkou už 20 let a nemám žádné zdravotní problémy, cítím se skvěle a neznám chřipku, oslabení imunity.Něco na tom je.
Petr (Čt, 14. 11. 2019 - 00:11)
Ať si každej žije jak chce, ale ať to necpe ostatním, což bohužel tyhle vegafašisti rádi dělají.
voda v konvici (St, 18. 5. 2022 - 14:05)
Já bych se masa klidně zbavil, ale moje tělo to odmítá.To co napíšu, jsou pouze mé osobní zkušenosti.Ovesné vločky-naprosto těžké, nestravitelné (jakkoliv upravené i neupravené).Někdy mě po nich pálila žáha a skoro jsem se pozvracel.Cítím je v sobě i několik hodin po konzumaci.Zelenina-v syrovém stavu naprosto těžká, tepelně upravená o něco lepší, podobně to platí i o ovoci.Podobně mi v žaludku dlouhodobě leží i leckteré bylinné čaje (bublají, žáby), po takovém mátovém čaji mě pálí žáha a pořád ho odříhávám.Olivový olej můžu pouze v malém množství, jinak hrůza, těžký nestravitelný.Že bych po bezmasé stravě se cítil lehce a levitoval vzduchem u mě opravdu neplatí, spíš se cítím oslaben, zatížen a jsem ještě více nervní.Problém je, že u každého člověka platí něco jiného.Co mám za krevní skupinu nevím, to lékaři bez vyžádání nikomu jentak nesdělí, akorát vím, že rodiče měli snad AB, určitě né nulu.Takže je divné, kde bych potom vzal masožravou nulu já.
Každý živočich v přírodě ví, co má jíst, jen egojní člověk neví nic a jen se dohaduje, zda je plodožravec či masožravec atd...
------
K pojmu "vegafašisti" jak se tu někdo zmiňuje.Já spíš ten primární fašismus a netoleranci k odlišnostem vidím u spousty vyznavačů mainstreamových hodnot a mám dojem, že zmínění "vegafašisti" to pouze vracejí té většině rovným dílem.Jakákoliv netolerance vane hlavně od mainstreamu, neboť průměrný mainstreamový človíček si myslí, že je nedotknutelným pupkem světa, přitom je to někdy taková obyčejná bulvární nula.
Návštěvník (St, 18. 5. 2022 - 15:05)
masožravá strava je pro kočovníky krevní skupina B
Karel (St, 18. 5. 2022 - 14:05)
Tak pokud někomu chutná veganská nebo vegetariánská strava, nelze proti tomu nic namítat. Nesmí to ovšem pár jedinců vnucovat celé společnosti třeba pod záminkou "záchrany klimatu". Jinak to, co popisuje článek není nic nového. Různé náhražky existovaly již v minulosti. Za války se prý vyráběl Kunerol. To byl nějaký umělý tuk. Vyráběl se snad z uhlí. Dneska se tomu říká RAMA, FLORA apod. Již před 30 lety moje matka uvařila guláš, který byl z poloviny z masa a z druhé poloviny ze sojového "masa". Myslela si, že to nepoznáme. Celá rodina vyndala z talíře sojové maso. Nabídli jsme jej fence křížence kokra s pudlem. Ta si čichla, zafrkala a odešla. Sojové maso jsme tedy poslali potkanům do hajzlu.
Jitka (Út, 24. 5. 2022 - 14:05)
je to dobře, že se šíří - mám ráda vegetariánská jídla a dobré vegetariánské restaurace, zejména ty, kde si mohu nakombinovat více jídel. Ale zrovna tak mám občas chuť na dobré maso. No určitě je dobře, že člověk nemusí maso jíst stále jako v době, kdy v restauracích jedinou alternativou k masu byl smažák či obalované žampiony - většinou dělané na přepáleném tuku.
Karel (Út, 24. 5. 2022 - 14:05)
Také já podporuji šíření vegetariánství a veganství. V naší rodině se často konzumují šťouchané brambory ve slupce zalité mlékem, kopřivy spařené horkou vodou, ovesné vločky, obilný šrot, žaludy, bukvice, různé druhy trav apod. Všechna tato veganská a vegetariánská jídla konzumujeme prostřednictvím prasete, které je ubytováno v chlívku na dvorku.
Lenka (Út, 24. 5. 2022 - 22:05)
Mně je líto, že málokde dělají klasická česká vegetariánská jídla - čočka na kyselo, kroupy s hrachem, fazole, škubánky s mákem atd, kulajda... Miluju tyto jídla, ale přítel je spíš na maso či různé těstoviny, takže doma tyto jídla nedělám často a uvítala bych je na oběd v restauraci.
Karel (St, 25. 5. 2022 - 11:05)
No on je problém, že v klasických hospodách není o vegetariánská jídla příliš velký zájem. Když v poledne přijde do vesnické hospody parta zedníků dá si spíš guláš nebo knedlo zelo vepřo, než třeba škubánky s mákem. Ty patří spíš do nemocnice jako dieta. Jinak samozřejmě čočka na kyselo, kroupy s hrachem a fazole jsou úžasné. Člověk po nich ale po zbytek dne prdí a nemůže se dočkat, až se půjde vysrat. Dalšími skvělými vegetariánskými jídly je třeba brokolice nebo květák. Mají jen tu nevýhodu, že při vaření strašlivě smrdí a jsou hladová.
Tonda Vlas (St, 13. 11. 2019 - 17:11)
Nejzdravější vláknina je ta příčně pruhovaná.
Reklama