Zdravé nápoje: Kopřivová limonáda

Pitný režim je nutné dodržovat, zvláště v horkých dnech. Možná už máte plné zuby pití samotné vody nebo sladkých kupovaných limonád. Přinášíme recept od barmana Tomáše Kubíčka, jak si doma připravit skvělý a zdravý domácí kopřivový sirup a z něj výbornou limonádu.

Kopřivová limonáda
Na detoxikaci se výborně hodí kopřiva. Teď mají navíc největší sílu. Někdo by mohl říct plevel, ale kopřiva je jedna z nejznámějších léčivek. Čistí organismus a odvádí z těla většinu škodlivin. Obsahuje hodně vitamínu C a B a z minerálů například železo. Čím jsou kopřivy čerstvější, tímjsou silnější. Z čerstvě nasekaných kopřiv si můžete snadno připravit čaj, ale pokud si je budete chtít užívat déle, vyrobte si sirup nebo tzv. cordial, což je sirup s přidanou kyselinou, který se vyrábí zastudena.

Domácí kopřivová limonáda
pár kostek ledu
3 polévkové lžíce kopřivového Cordialu
dolít perlivou vodou
zdobíme plátkem citrónu a snítkou kopřivy

Kopřivový cordial
100 g čerstvě natrhaných kopřiv (pozn.: jen konečky, ty mají největší sílu)
1 l vody
1 hrnek světlého třtinového cukru
1 ks citron (nakrájený na plátky)
2 lžičky kyseliny citronové
Postup:
Do hrnce nalijeme vodu, přidejte na plátky nakrájený citron a kyselinu citrónovou. Přivedeme k varu a necháme vychladnout. Vyndáme citrony, aby voda případně nezhořkla. Nasekáme kopřivy, propláchneme je a vložíme do kyselého nálevu. Necháme 24 hodin louhovat, scedíme a přidáme cukr, který se za studena rozpustí. Poté přelijeme do čisté láhve.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  A co to je ten " Pitný Režim" ?

  Čer 23, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To je, nonstop v lihu.

  Čer 23, 2020
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Prosím,nůžeme se vyjadřovat česky,donedávna tomu tak bylo,proto abychom byli "světoví ",nepotřebujeme stále něco papouškovat ! Např. slovo c o r d i a l !!!!!

  Črv 01, 2020
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Dobrý den, Hani, souhlasím a taky to nemám rád, ale občas se jedná o profesní názvy a ty se těžce překládají. V tomhle konkrétním případě byste použila jaký název v českém jazyce? Pokud ne cordial, či kordial, tak co jiného? Děkuji za odpověď, Tomáš Kubíček

  Zář 25, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama