Zdroje bílkovin
Potravinový řetězec je vzorec závislosti vyšších organismů na nižších při získávání energie. Rostlinám dává energii slunce. Býložravá zvířata získávají stejnou energii tím, že jedí rostliny. Masožravá zvířata ji získávají dál od zdroje tím, že jedí maso býložravých. Čím větší je organismus a čím více spotřebuje masa, tím výše se v potravinovém řetězci nachází. Jedním z následků stravování vysoko v potravinovém řetězci je, že získáváte mnohem vyšší dávky toxinů, protože jak se posunujete z nižších úrovní na vyšší, toxiny z okolního prostředí se koncentrují. Tuk domácích zvířat často obsahuje mnohem vyšší koncentraci toxinů než například obilí. Problémem jiného druhu jsou metody chovu živočišných zdrojů bílkovin, které maso dále plní nezdravými látkami.
Uvádím stručný přehled zdrojů bílkovin ve stravě.
Maso: má několik proti. Je hlavním zdrojem nasycených tuků ve stravě a zároveň je vysoce koncentrovanou formou bílkovin. Nachází se vysoko v potravinovém řetězci, a proto akumuluje toxiny z okolního prostředí. Pokud daný živočich není chován organicky, je jeho maso také plné přídavných toxinů: zbytků hormonů podporujících růst, antibiotik a dalších chemikálií užívaných v komerční živočišné výrobě. "Bílé maso" není o nic lepší než červené, kromě toho, že telecí má míň tuku než hovězí a tuk z vepřového (sádlo) se zdá pro lidský kardiovaskulární systém míň nebezpečný než tuk z hovězího. Pokud není maso opravdu dobře uvařeno, může přenášet patogenní viry a bakterie na lidi, kteří je jedí.
Drůbež: má nad červeným masem jednu hlavní výhodu: drůbeží tuk je mimo svalovou tkáň a lze jej odstranit s kůží. Jinak představuje drůbež stejné toxické nebezpečí jako maso krav, ovcí a prasat a může obsahovat dokonce víc přídavných hormonů. Drůbež je často nakažena nebezpečnými bakteriemi, zvlášť salmonelou. Pokud není velmi dobře uvařena, mohou z ní lidé, kteří ji jedí, onemocnět.
Ryby: čím dál víc se ukazuje, že ryby jsou velmi zdravým zdrojem bílkovin. Mluvím o šupinatých rybách (scale fish), ne o korýších (shellfish). Národy, jež jedí nejvíce ryb, mají nejdelší průměrnou délku života a nejnižší poměr nemocí. Nejzdravějšími jedinci u těchto národů jsou ti, kteří jedí ryb nejvíce. Proč jsou pro nás ryby dobré, není jasné. Částečné vysvětlení možná skýtají omega-3 mastné kyseliny, ale ty se vyskytují jen u některých ryb. Odpověď nemusí mít nic společného ani s jednou složkou. Jsou ti, kdo jedí ryby, zdravější, protože jedí ryby, nebo protože nejedí něco jiného? Hodně z nich jí například mnohem méně masa zvířat. Dnes je důležité být opatrný i u ryb. Mnoho z nich je znečištěno toxiny z chemikálií vylitých do řek a oceánů. Větší, masožravější ryby a ryby, které žijí v pobřežních vodách, jsou v tomto ohledu nejnebezpečnější.
Nedoporučoval bych jíst mečouny, mariiny (Makaira) a žraloky, protože je pravděpodobné, že jejich maso bude obsahovat toxiny. Ryby se po celém světě čím dál více chovají uměle, zvlášť lososi, pstruzi a sumci. Chované ryby nemusí být zdraví tolik prospěšné jako jejich protějšky (chovaní lososi mají nižší obsah omega-3) a mohou obsahovat zbytky léků užívaných proti nemocem vznikajícím v podmínkách velkochovů. Ale i s těmito nevýhodami jsou ryby dobrým zdrojem bílkovin.
Korýši: nejsou tak vhodní, protože je více pravděpodobné, že budou obsahovat toxiny. Žijí u pobřeží a ústí řek a živí se způsobem, vinou kterého se dostávají do styku s velkými koncentracemi odpadů. Syroví korýši mohou na lidi snadno přenášet nemoci.
Mléčné výrobky: mívají velmi vysoký obsah nasycených tuků, pokud se nevyrábějí z odstřeďovaného nebo nízkotučného mléka. Mnoho lidí nedokáže strávit mléčný cukr (laktózu) a mnohem více z nás asi zažilo podráždění imunitního systému mléčnou bílkovinou. (Tento problém se týká zvlášť kravského mléka. Kozí mléko imunitní systém zdaleka tolik nezatěžuje.) Pokud jste alergici, máte autoimunitní onemocnění, potíže s dutinami, bronchitidu, astma, ekzém nebo gastrointestinální potíže, stojí za to vynechat ze stravy alespoň na dva měsíce mléko a zjistit, co to s vaším stavem udělá. V mnoha případech se dramaticky zlepší. Komerční mlékárenské výrobky jsou dalším zdrojem toxinů ze životního prostředí, léků a hormonů.
Vejce: alespoň vaječný bílek, jsou dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, ale vaječný žloutek obsahuje tuk a cholesterol, kterým by se většina z nás měla vyhýbat. Komerčně pěstovaná vejce jsou vyráběna ve strašných podmínkách, mohou obsahovat toxické zbytky léků a hormonů a mohou být nakažena salmonelou.
Vyhýbejte se syrovým a nedostatečně uvařeným vejcím a pokuste se najít vajíčka od slepic chovaných volně, bez použití léků a hormonů.
Obiloviny a luštěniny: obsahují mimo bílkovin i cukry a vlákniny, takže jich můžete sníst víc bez potíží vznikajících z přetížení bílkovinami. Protože jsou však často pěstovány za použití různých zemědělských chemikálií, doporučoval bych hledat organicky pěstované druhy.
Ořechy a semena: jako mandle a slunečnicová semena jsou zdroje rostlinných bílkovin, ale proti jejich nadměrnému používání mluví vysoký obsah tuků (většinou polynenasycených).
Sója: má mnohem víc bílkovin než ostatní luštěniny a zároveň značné množství polynenasycených tuků. Sojová bílkovina se dá oddělit a přeměnit v neuvěřitelné množství forem, včetně napodobenin živočišných potravin. Většinu z nich najdete v ledničkách obchodů se zdravou výživou, ale hledejte je i v obchodech s orientálními potravinami. Dnes už je k dostání mnoho druhů tofu a tempeh stejně jako lepší a lepší druhy burgerů, řízků a lunchmeatů včetně několika vynikajících nízko- a beztučných verzí. Sojové potraviny, které se právě dostávají na trh, mohou být zdraví velmi prospěšné. Obsahují skupinu chemických látek, nazývaných fytoestrogeny, skýtajících značnou ochranu před rakovinou prostaty u mužů a nemocemi, na jejichž vzniku se podílí estrogeny u žen, včetně rakoviny prsu, endometriózy, fybrocystického onemocnění prsů a děložních fybroidů či problémů s menopauzou. Nízký výskyt těchto onemocnění u Japonek může být způsobován vysokou konzumací sójových potravin, hlavně tofu. Dva z nejznámnějších fytoestrogenů - genistein a daidzein - se v současnosti zkoumají pro svou schopnost upravovat u lidí hormonální nerovnováhu.
K přehledu hlavních zdrojů bílkovin ve stravě připojuji nejjednodušší rady, jak uvedené informace využít při změně stravovacích návyků způsobem působícím ve prospěch spontánního vyléčení:
- Jezte méně bílkovin. Naučte se poznat zdroje bílkovin ve stravě a snižovat jejich konzumaci. Zkoušejte připravovat jídla, která se nezakládají na velkých porcích hutných bílkovinných potravin.
- Začněte nahrazovat živočišné bílkoviny ve stravě rybami a bílkovinami z rostlinných zdrojů. Tím jednak snížíte možnost příjmu toxinů a jiných škodlivých látek z masa, drůbeže a mléka, a zároveň využijete zdraví prospěšné složky v rybách.
Komentáře
Doporučuji knihu Robert.S. Morse: Zázračná detoxikace. Ano Jarko, dříve lidé jedli, co se jim nabízelo. Maso měli opravdu jen v neděli, doržovali půsty, měli však v prvé řadě plno pohybu...takže všechny tuky spálili a pak to bylo pro ně jen prospěšné. Navíc nebyla ta chemie, zvířata se pohybobovala venku a určitě je nekrmili nesmyslně produkty z nich samých...Dnes lidé nemají pohyb, nemají dostatečně okysličené orgány, jejich funkce je snížena atd. ....konzumní způsob myšlení a života lidi dnes vede tam, kde jsou..tam je ráj pro vznik civilizačních nemocí..překyselený organismus myšlení a stravou...takže to chce začít sám u sebe, co od života vlastně očekávám a jestli jej chci žít za sebe, nebo alibisticky stále házet odpovědnost za sebe na druhé...
zarazi me to, protoze se prokazatelne dozivali mnohem nizsiho veku a meli mnohem vic nemoci
sedesatnik pred 100 lety byl starik nad hrobem, dneska je to clovek v produktivnim veku :)
Jinymi slovy, co jedli lide driv je mi srdecne jedno a zajima me co jim ja a ted a jaky to ma na me vliv
není náhodou prolezlý nemocemi a nemá náhodou pořádné panděro _
Pokud bychom vše meřili takto nemohli bychom se zřejmně vůbec najíst, dnes je již takřka nemožné se dostat k čistým zdrojům poněvadž vše souvisí se vším. (Co na tem že mám doma slépku které dávám bio potrviny do korétka, když houby vím kolikrát předtím byly v zemi hnojiva, chem. aj. atd. atd....zkrátka kolotoč se již točí...)
Navíc bych chtěl poznamenat ke zdroji jménem VEJCE - Žloutek obsahuje velké množství lecithinu, minerálních látek, stopových prvků a KVALITNÍHO TUKU. Tuk zastoupením mastných kyselin je podobný běžným rostlinným olejům, dobře se metabolizuje a má příznivé zdravotní účinky. Mimo jiné se vyznačuje vysokým obsahem kyseliny arachidonové. Je to důležitá esenciální mastná kyselina, jejíž nedostatek snižuje sportovní výkonnost a odolnost proti nemocem. Její zastaralý název je konjugovaná kyselina linolenová (CLA). Vejce obsahují i poměrně hodně cholesterolu, který je spolu s lecithinem důležitou složkou buněčných membrán a jeho zvýšená potřeba je typická pro rychle rostoucí organismus a zvýšený metabolismus při tělesné zátěži. Cholesterol je také důležitou stavební látkou pro tvorbu některých hormonů (steroidních), které jsou potřebné při sportu. Pokud není dostatek cholesterolu ve stravě, organismus jej ve zvýšené míře začne sám produkovat, což může potÉ způsobovat potíže. Kvůli obsahu cholesterolu nejsou vhodná vejce smažená (cholestorol se přeměňuje na nežádoucí oxidační deriváty), ale jsou velice vhodná vařená. Vyhazování vaječných žloutků z vařených vajec je zásadním omylem sportovní výživy.
ale jinak nejkvalitnejsi bilkoviny najdete v rybach, vejci, drubezi(hl.kureci prsa kdyz odkrojite tuk) a samo sebou i soja,taky tvaroh... a mleko z kravy se da nahradit sojovim ci mandlovim mlekem, ktere jsou dobre i pro kojence jelikoz se hodne podobaji materskemu mleku(hlavne to z tech mandlich)
jinak tento clanek je maximalne prinosem v tom, ze zjistite kde vsude jsou bilkoviny. Ovsem to z ceho vseho skodi,tak to bych nerekla ze je tak uplne pravda....
pak pochopite princip sacharidovych vln.
ale je trochu obtizne to cist...jako vzdy kdyz se predavaji informace spojene s vyzivou a hubnutim:)
Souhlasim, že vegetarián nemusí mít z bílkovin strach, ale to neznamená, že by si bílkoviny neměl ohlídat. Třeba Nori je sice fajn, ale kolik ho za den sníte? Pokud 100 a více gramů, tak ok. Jinak je to supr doplněk, ale ne hlavní zdroj, tím bývají u vegetariánů luštěniny a obiloviny.
2) pouze 12 z 20 aminokyselin, které tvoří bílkoviny, je tzv. neesenciálních, tzn že si je tělo umí tvořit samo, ale zbytek neumí a ty se nějak musí přijmout, jinak by chyběly
ano, kone, kravy, kralici, atd. nezerou maso. Take nejsou na vrcholu potravniho retezce, ze... Vlk, liska, kuna, dravi ptaci, atd. jsou vys. Proc? Protoze zerou maso a tak jsou silnejsi a rychlejsi nez, mnohdy vetsi, bylozravci....
http://www.veganbodybuilding.com/?page=bios
atd. - stačí jen chtít to vidět...
- Odpovědět
Pošli odkaz