Zmatnost v názorech na zdravé stravování v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou

Pořad "Máte slovo" s Michaelou Jílkovou odvysílaný ČT 1 dne 12. 1. 2017 na téma: "Jídlo škodící zdraví" ukázal velkou zmatenost v názorech na zdravé stravování, významně ji podpořili i zástupci odborné veřejnosti. V pořadu nebylo umožněno, aby mohly zaznít objektivní informace, které diváci očekávali.

Ve světě se dnes řeší již velmi aktuální otázka přežití lidstva. Jako cestu odborníci navrhují vegetariánství. ČSVV očekává proto i v ČR obrat od „odborného“ odrazování od vegetariánské stravy k projevení zaslouženého uznání těm, kteří cítí odpovědnost za osud lidstva a jdou druhým příkladem.

Pořad věnoval velký prostor nepodstatným otázkám nevztahujícím se k výživě podporující zdraví: délka střeva, sex, kvalita brambor nebo stížnosti obézní paní na kurz, po kterém nezhubla. Divácká veřejnost přitom očekávala vysvětlení, jak a které nutriční chování přispívá ke vzniku tzv. civilizačních chorob, které dnes sužují tři čtvrtiny obyvatel ČR. Z řad zástupců odborné veřejnosti zazněly výroky, které nemají oporu ve vědě o výživě člověka.

Rádi bychom touto cestou upozornili na  nejvýznamnější omyly z mnoha, které v pořadu zazněly.

Anorektička není vegetariánka

Zástupci odborné veřejnosti považovali za vegetariána či vegana každého, kdo se orientuje převážně na rostlinnou stravu. V pořadu zařadili tito odborníci do jedné skupiny s vegetariány a vegany i anorektičky, bulimičky, vitariány a frutariány. V případě mentální anorexie se však jedná o mylné zařazení duševně nemocných dívek mezi filosoficky a eticky zaměřenou část populace. Někteří vitariáni mohou jíst i syrové živočišné produkty, například syrové maso, nemusí se tak vždy jednat o vegetariány v pravém smyslu. Základní myšlenkou frutariánství je uznání rostlin jako plnohodnotných živých organismů, nikoli pouhých “polověcí“, naproti tomu vegetariáni a vegani preferují pro výběr své stravy environmentální (vnější podmínky pro život) a etická hlediska.

Přednesené výroky zástupců odborné veřejnosti o vegetariánství znevážily ministerstvo zdravotnictví a odborné společnosti
Vpořadu zazněly tyto výroky: MUDr. Tláskal: „Rozhodně nedoporučuji vegetariánství“. Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.: „Vyloučení mléka a masa z jídelníčku může vést až k ohrožení zdraví, zvláště pak u dětí“. Negativní stanoviska zástupců odborné veřejnosti ke zdravotní prospěšnosti vegetariánství nebo veganství nemají oporu ve vědě o výživě a jedná se spíše o prezentaci osobního přesvědčení, a ne poznatků založených na vědeckém výzkumu. V ČR nikdy nebyl proveden výzkum, který by mohl zpochybňovat výzkumy provedené v zahraničí. Navíc tito zástupci odborné veřejnosti svými výroky o vegetariánství znevážili české odborníky na výživu, včetně ministerstva zdravotnictví (viz Prohlášení Nutriční jednoty 1989) a školství, které v roce 1993 zařadilo vegetariánství do školního stravování formou samostatného spotřebního koše.

Odborné grémium Společnosti pro výživu a České pediatrické společnosti se již vroce 2004 vyjádřilo k vegetariánství v souladu se Stanoviskem Americké dietetické asociace k vegetariánství z roku 2003, které ve zkratce zní:
„Názorem Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů je, že správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i léčbě různých onemocnění, je nutričně dostatečná a vhodná pro výživu dětí, dospělých, těhotných i kojících žen. Vegetariáni ve srovnání nevegetariány mají nižší nejen index tělesné hmoty (body mass index, BMI) a mortalitu na ischemickou chorobu srdeční, ale i krevní tlak a výskyt hypertenze, cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev. Vegetariánská strava také může uspokojit nároky vrcholových sportovců.“

V ČR jsou veřejnost a vegetariáni „odborně“ odrazováni od svého přesvědčení na rozdíl od zahraničí, zejména v USA vidí ve vegetariánství záchranu lidstva

 USDA již v roce 2010 vydalo pro USA doporučení pro vegetariány a vegany. V roce 2016 publikovala Elementa Science of the Anthropocene svoji rozsáhlou výzkumnou práci: Kapacita zemědělské půdy USA pro 10 výživových scénářů. Jako nejlépe využívající půdu byl vyhodnocen vegetariánský způsob výživy, který uživí 2,6 krát více populace než současný způsob stravování.

ČSVV očekává proto i v ČR obrat od ponižování, zesměšňování a „odborného“ odrazování od vegetariánství k projevení zaslouženého uznání, úcty a obdivu těm, kteří cítí odpovědnost za osud lidstva a jdou druhým příkladem.

Odkazy na citované dokumenty:

Záznam pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou ze dne 12.1. 2017
Stanovisko Americké asociace k vegetariánství
Postoj České pediatrické společnosti k alternativní výživě
Vyjádření Společnosti pro výživu ke Stanovisku k vegetariánství Americké dietetické asociace Vegetariánský spotřební koš ve vyhláškách MŠMT ČR
Prohlášení Nutriční jednoty (1989)
Výživové doporučení USDA pro USA
Kapacita zemědělské půdy USA pro 10 výživových scénářů

ČSVV je odbornou společností, která sdružuje odborníky z oblasti výživy, gastronomie, kvality potravin a výživových směrů. ČSVV největší důraz klade na zdravotní prospěšnost vegetariánství: „Nechť tvá strava je tvým lékem, a ne tvůj lék tvojí stravou.“ Hippokrates 5. stol. př. Kr.

Cíle ČSVV

Osvětou dosáhnout společenského porozumění a respektu k hodnotám vegetariánství a jemu blízkým způsobům života.
Sdružovat, informovat a pomáhat aktivistům, odborníkům, zájemcům a sympatizantům vegetariánského způsobu života.

Hlavní celospolečenské projekty ČSVV

   -  Kvalitní strava jako cesta ke zdraví

  -  Školní stravování jako vzdělávání a výchova

   - Wellness gastronomie

    Všechny výstupy ČSVV najdete zde.

    Další informace:

    Jaroslav Škvařil, předseda České společnosti pro výživu a vegetariánství
    Email: info@csvv.cz
    Web: www.csvv.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Jarry
  Jarry (anonym)

  Ministerstvo školství musí zaměřit pozornost na kvalitu studia mediciny. Znalosti lékařů jsou tragické

  Led 31, 2017
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Lékaři se vůbec neučí o výživě a její nutnosti pro udržení zdraví. Za celé studium jsme o výživě měli cca deset hodin a vyjma historie, tedy kurdějí při nedostatku vitaminu C u středověkých námořníků a vlivu nedostatku vitaminu D na křivice u proletářských dětí jsme se nic nedozvěděli.

  Feb 05, 2017
 • Obrázek uživatele Michala
  Michala (anonym)

  Bohuzel neni v zajmu soucasneho medicinskeho systemu, aby lekari byli ve vyzive nejak hloubeji vzdelavani. Pokud si nejaky lekar sam od sebe precte nejake knihy o vlivu stravy na ruzna onemocneni, tak mu stejne nni v soucasnem systemu umozneno, aby tyto informace pacientum predaval. Velmi smutna situace jev onkologii, kde velmi casto pacienti slysi, ze mohou jist cokiliv ci je jim dokonce doporucovana a podavana strava, ktera je jiz mnoha vyzkumy davana do souvislosti s rakovinou - napr. Masne vyrobky, mleko, jedoduchy cukr...

  Feb 05, 2017
 • Obrázek uživatele jenny
  jenny (anonym)

  Myslím,že hlavně škodí všechny extrémy. V pořadu mluvila paní o zdravé výživě a přitom do štíhlosti,která by se zdravou výživou měla souviset měla hodně daleko. O tom střevu s kloboukem ani nemluvím. Věřím spíš doktorovi,než fanatikovi.

  Feb 05, 2017
 • Obrázek uživatele bubeník
  bubeník (anonym)

  Myslím,že hlavně škodí...Mě to střevo s kloboukem velice zklamalo, jako zpěvačku ji uznávám , ale to jak mluvila, to mne moc zklamalo( píši to moc moc slušně). Bylo to ještě horší než když božský Karel četl antichartu!

  Feb 07, 2017
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Mě to střevo s kloboukem...Buďte konkrétní - kdo bylo to střevo? Já to neviděla a zajímlo by mne o koho šlo a jaké měla názory.

  Feb 07, 2017
 • Obrázek uživatele mešuge
  mešuge (anonym)

  Myslím,že hlavně škodí...I doktor může být fanatik.

  Feb 09, 2017
 • Obrázek uživatele Občan Pavel
  Občan Pavel (anonym)

  Doporučuji pustit si parodii pořadu Kotel s Plačkovou a Pitkinem, jak moc se podobá realu...

  Črv 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama