Reklama

Až 12 procent pacientů má potíže kvůli péči v nemocnicích

Až 12 procent pacientů každý rok trpí problémy souvisejícími se zdravotní péčí v nemocnicích. Například tam onemocní infekční chorobou nesouvisející s nemocí, kvůli níž se v zařízení léčí. Oznámila to Evropská komise, podle níž je přitom možné mnoha takovým případům předcházet. Komise dnes předložila návrhy jak situaci vylepšit, ať už na národní či celoevropské úrovni.

Většina zmiňovaných problémů souvisí s infekcemi, nesprávnou nebo opožděnou diagnózou či chybami při operacích. Infekci každý rok při léčbě v nemocnici "chytí" podle odhadů zmiňovaných komisí přes čtyři miliony pacientů, tedy asi dvacetina hospitalizovaných.

"Bezpečnost pacientů je základním kamenem dobré zdravotní péče," řekla eurokomisařka pro zdraví Andrulla Vassiliouvá. "Chtěla bych pro pacienty Evropu, v níž je bezpečnost tím nejdůležitějším a pacienti mají důvěru a jsou dobře informováni o péči, kterou dostávají," dodala.

Komise například doporučuje členským státům, aby vypracovaly či vylepšily strategie prevence a kontroly možných negativních dopadů zdravotní péče a zvýšily důraz na tuto problematiku při školeních zdravotníků. Pomoci by prý mohlo i větší začlenění pacientů do tvorby bezpečnostních opatření a posílení informačních systémů.

Tyto kroky by měly pomoci odhalit hlavní problémy, které za dopady na zdraví pacientů stojí. Komise současně vyzvala státy, aby si vyměňovaly informace o zdravotních rizicích i zajištění bezpečnosti v nemocnicích.

Reklama

Komise pak ve spolupráci s nimi hodlá vypracovat jednotná pravidla a ukazatele, s jejichž pomocí by bylo možné bezpečnost pacientů v léčebných zařízeních sledovat.

Tomáš Pirkl - ČTK

Reklama

Komentáře

Doktor Studený (Út, 6. 1. 2009 - 17:01)
A co na to Formol?
Kolemjdoucí Formol (Út, 6. 1. 2009 - 17:01)
A kolik procent pacientů by mělo podstatně větší obtíže, kdyby se v nemocnicích neléčilo? Namátkou:
- všichni se selháním ledvin
- téměř všichni s akutní apendicitidou
- téměř všichni s akutní pankreatitidou
- téměř všichni s mrtvicí
- téměř všichni s infarktem
- všichni s nádorovými chorobami
- všichni s rozsáhlými úrazy
- všichni s otevřenými defekty kůže
- všichni s rozvratem vnitřního prostředí
- všichni agresivní psychiatričtí pacienti
.......

A teď pointa pro ty méně chápavé: maximálně 12% nemocných má nějakou komplikaci v důsledku pobytu v nemocnici. Na druhou stranu velká část nemocných by byla tím, že nemohou být v nemocnici, výrazně poškozena. Když někdo řekle A, očekává se, že řekne i B. HOWGH
-:( (Út, 6. 1. 2009 - 17:01)
Troufám si tvrdit, že kdo neuspěl na předchozích debatách, bude oponovat čemukoliv tady. Nebo to má jiný smysl?
Co bude dělat Doktor Studený, když ho začne třeba bolet za hrudní kostí?
Natura (Út, 6. 1. 2009 - 17:01)
Dnes jsem četla článek v časopise, o kolik procent klesla úmrtnost v déletrvajících stávkách lékařů, a jak po jejich nástupu zase vzrostla. :o)
Tak jsme se posmáli. Zvláštní náhody.
Nemám tu přesné údaje (časopis má muž v práci), ale můžu to sem pak hodit, přesnější čísla.

Pro Formola, aby se nenamáhal s psaním příspěvku:
Samozřejmě to určitě nebyla žádná ověřená studie nebo článek vydaný v uznávaném lékařském časopise.
:-D
Přece by si nehanili sami sebe...
Rob (Út, 6. 1. 2009 - 18:01)
Možná by bylo dobré si všimnout té nepatrné větičky, že většina těch komplikací byla zbytečná, neboli se jim dá zabránit.
Je něco jiného, jestli v zájmu přežití budu mít nějaké jiné drobné problémy nebo skrz léčení něčeho co není smrtelné budu mít i další komplikace.
Připusťme, že není vše ideální, člověk je tvor chybující. Nežijeme v černobílem světě.
Formol (Út, 6. 1. 2009 - 18:01)
Notoro, ty jsi vážně blbka. Tato skutečnost je běžně uváděna v učebnicích biostatistiky nebo epidemiologie jako varovný příklad toho, když hodnotí čísla hlupák, který netuší, co znamenají (ano, např. ty, nebo autor tebou zmíněného článku).

Při stávkách lékařů je skutečně nižší úmrtnost, ALE to je dáno tím, že se odkládají plánované výkony zatížené určitou mortalitou.
Příklad: Na chorobu A do půl roka zemře 90% nemocných; lze však řešit operací s mortalitou 10% a s úspěšností 89% úplného vyléčení u všech operovaných. Mějmež 1000 pacientů s touto chorobou a týden stávky lékařů, během které se zruší operace u 50 nemocných. V důsledku toho během toho týdne nezemře 5 nemocných (a 44-45 se jich neudraví - kdyby tito nemocní úplně vypadli z čekání na operaci, budou po půl roce pravděpodobné výsledky takovéto:
V případě neoperování:
- mrtvých 40
- nemocných 10
- vyléčených 0
V případě operování (zaokrouhlování):
- mrtvých 10-11
- nemocných 0-1
- vyléčených 43-45

Dokážeš se smát i tomu, když se sebe děláš idiota? Pokud ano, začni.
Natura (Út, 6. 1. 2009 - 18:01)
Nemusím ze sebe dělat idiota, v Tvých očích dávno jsem, nic mi nemůže uškodit.
A smát se můžu, proč ne. :-)
Pouze jsem psala, co jsem četla. Nic víc.

Jinak-nezklamal jsi. :-D
Formol (Út, 6. 1. 2009 - 18:01)
to Rob - teoreticky je každá komplikace zbytečná, prakticky zabránit komplikacím nejde (nelze testovat každého pacienta na alergii na každý lék - přitom alergická reakce je poměrně častou komplikací), nelze zcela dezinfikovat a izolovat nemocného (přitom infekce jsou častými komplikacemi), nelze vždy určit jasnou diagnózu, protože nejsou dostupná všechny vyšetření,...
Pointa je ta, že komplikace byly, jsou a budou, absolutní procento komplikací (pod kterou, mimochodem, spadá i vyrážka pod náplastí) nemá prakticky žádný smysl (pokud nejde o fatální komplikace), vždy je třeba srovnání, mimo jiné i se stavem "bez nemocnice
Doktor Studený (Út, 6. 1. 2009 - 21:01)
Když na mě poleze infarkt, pofrčím samozřejmě do špitálu a budu doufat, že neslouží Formol nebo jeho klon.
Těší mě, že jsem jako provokatér uspěl, stačilo jenom nahodit a chytil se :-))))).
-:( (Út, 6. 1. 2009 - 21:01)
Troufám si tvrdit, že doufání, kdo slouží, by ti bylo asi úplně jedno.
Klidně pokračuj, co dalšího za diskuzi nahodíš?
Návštěvník (Út, 6. 1. 2009 - 21:01)
Formol:proč musíš každému hned nadávat?Kokote.
*** (St, 7. 1. 2009 - 07:01)
Kdyby aspoň v takových diskusích-pastičkách ten Formaldehyd zůstal.
Ale on je jak rakovina. Vysílá metastázy do všech možných orgánů (disk. vláken) a napadá svým zhoubným myšlením i tam. Čím víc diskusí s "jeho " tématem, tím více chapadel Formol má. Tím víc ho to posiluje. Za chvíli bude všude všude všude.
Když už mluví i do alternativ, tak to nám za chvilku bude vyprávět báchorky o úplně všech odvětvích, co jen trochu zavání medicínou, léčbou, nebo možnými oběťmi zdravotnictví-pacienty.
Návštěvník (St, 7. 1. 2009 - 07:01)
je to čůro, mimozamšťan
Formol (St, 7. 1. 2009 - 14:01)
Já tu tedy vidím především opruzující anonymní hrdiny :D
Reklama