Reklama

Až polovina antibiotik se v Česku užívá zbytečně

Až polovina antibiotik se v Česku užívá zbytečně, zdravotní pojišťovny za ně zaplatí tři miliardy korun ročně. Rozumné a cílené předepisování by přineslo zhruba miliardovou úsporu. Navíc by přispělo k tomu, že by dál nerostla odolnost bakterií k antibiotikům. Se strmým nárůstem antibiotické rezistence se potýká většina Evropy.

"Potenciální ztráta účinnosti některých antibiotik je realita, kterou vnímá celý svět. Světová zdravotnická organizace ji označila za klíčovou hrozbu," řekl novinářům primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Dodal, že nejde jen o šetření, ale především o lepší účinnost a bezpečnost pro pacienta. 


Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají podle něj Francie, Španělsko či Itálie, naopak Skandinávie a Nizozemsko je téměř neznají. Nejmenší problémy mají země, kde se antibiotika předepisují minimálně. Francouzi spolykají čtyřikrát více antibiotik než Nizozemci. Česko je zhruba v polovině evropského žebříčku. 


Primář vysvětlil, že kdyby antibiotika přestala zabírat, nemohli by lékaři provádět transplantace, operace srdce či hematoonkologickou léčbu. Zatím většina antibiotik funguje. V českých nemocnicích však byla zjištěna až 50 procentní rezistence na některá antibiotika, u pediatrů pětiprocentní. Už několik let totiž u nich funguje přísně sledovaný systém předepisování antibiotik. Nedávají tyto přípravky zbytečně, i když je mnohdy rodiče pro své děti požadují. 


Zefektivnit předepisování antibiotik má za cíl projekt Evropské unie, do něhož vstoupila za Českou republiku Nemocnice Na Homolce. Účastní se ho devět zemí, vedle Česka Belgie, Německo, Itálie, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Koordinátorem je Rakousko, které už systém efektivního používání antibiotik buduje několik let. V Česku bude projekt ověřovat šest nemocnic. Měl by z něj vzejít návod, jak zlepšit kvalitu používání antibiotik. Model bude doporučen všem evropským nemocnicím. 


Primář připomněl, že Česko má národní program antibiotické politiky, jeho podporu však vláda vloni zrušila. Evropský projekt by měl zlepšit odbornou úroveň antibiotických středisek v nemocnicích. Česko má výhodu, že má hustou síť těchto středisek. 


Nemocnice Na Homolce má svůj nemocniční antibiotický program od roku 1997. Sleduje rezistenci, předepisování a spotřebu antibiotik a infekce získané v průběhu nemocniční léčby. Zavedení antibiotického programu v této nemocnici umožnilo snížit během čtyř let náklady na antibiotika na třetinu původní hodnoty, aniž se zhoršila péče. Audit zaměřený na předoperační antibiotickou léčbu prokázal, že klesla spotřeba antibiotik pro tento účel o 60 procent, vyčíslil Jindrák. 


Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

alibaba (Út, 10. 4. 2007 - 13:04)
Nejlepším antibiotikem je č e s n e k. Farmaceutický průmysl na něj nemá.
Simča (Út, 10. 4. 2007 - 14:04)
Jojo, přesně, s ním mám tu NEJ zkušenost.
Michal (Út, 10. 4. 2007 - 15:04)
Nejsilnější antibiotikum je jitrocel kopínatý Při léčbě jitrocelem nemusíte mit strach z otravy krve i když není člověk očkovan proti tétanu, je účinný proti klíšťatům a bodnutí hmyzem. Je to nejléčivější bylinka na světě, jen se divím, že má tak malé uplatnění v medicíně a dokonce i v lidovém léčitelství. Vyléčí každou těžce se hojící ránu i bércové vředy.
Michal (Út, 10. 4. 2007 - 15:04)
Jistě, že poliva, a možná více antibiotik se užívá zbytečně. Pracuji v domě s pečovatelskou službou a vidím, že někteří starší lidé to jedí jako bombóny. Stěžují si jak nemohou na nohy. Ale aby si obešli 5-6 lékařů a od všech si nechali "něco napsat", na to mají síly až dost.
Všechno by se vyřešilo centrální registrací, tím by se podobným nesmyslům zabránilo. Bohužel jediná strana která to prosazuje jsou komunisti. Navíc proti stojí lobbysté a vlastně i zájmy distributorů léčiv v ČR, takže bez šance a antibiotiky se bude plýtvat vesele dál, kvůli větším ziskům. Bez ohledu na to, co nám to přinese.
Návštěvník (Ne, 5. 7. 2009 - 00:07)
epam je výborným prostředkem na celou řadu nemocí,čítá 350druhů.Jejich historie sahá do období 500 let před kristem.V současné bobě je již 40 let klinicky zkoušen v evropě a asii.Tisíce lidí prošli experimentálními testy,které se provbáděli z účasti lékařů v Moskvě,Novosibirsku,Krasnojarsku...Výsledkem pozorování bylo,že EPAM může příznivě oživit 200 druhů zdravotních nemocí.Všechny výsledky jsou ověřené lékařem a mají vysokou vypověditelnou hodnotu.17 let se vyrábějí v české republice
Kdo má zájem se dozvědět více o lécích EPAM,kurzech známého chropraktika B.Tichanovského at se podívá na stránky , které mimo jiné spolupracují s chráněnou dílnou projekt integrace,zadávajíjim práci díky čemuš se poprvé mentálně postižení občané dostanou k penězům.EPAM Také dává peníze na podporu mníšků v malém tibetu vše na www.epam.eu kdo chce šířít dobrou věc,prosím pomožte nám rozeslat uvedené informace svým blízkým...děkujem
Lenka (Po, 9. 11. 2020 - 20:11)
Dobrý den. Mi pomáhá phytoxan. Je to přírodní antibiotikum a připadá mi to jako více přirozená cesta léčby. Po klasických lécích už jsem díky tomu nemusela sáhnout dva roky.
Hedvika (St, 11. 11. 2020 - 21:11)
Zdravím, Lenko, moc děkuji za typ, ráda vyzkouším.
Reklama