Reklama

Enzymatické války

Nakousnuté jablko vytváří za pomocí enzymů v místě vkusu ochrannou vrstvu. Jde o děj podmíněný enzymy a vyvolaný snahou jablka uzavřít velkou ránu, jež vznikla nakousnutím. Povlak má za úkol ochránit ostatní dužinu před vyschnutím, před baktériemi, plísněmi a ostatními nebezpečími. A současně má být pod ochranným povlakem uveden za pomoci dalších vhodných enzymů do chodu ozdravný proces.

Právě pomocí enzymů uskutečňuje příroda různými rafinovanými způsoby ochranu před nežádoucími vlivy i bezprostřední přímý útok na všechny nepřátele. Naproti tomu houby jsou vlastně zcela bezbranné. Nechrání je ani žádné trny, ani pevné ochranné obaly. Aby se nestaly snadnou potravou pro jiné, chrání se pomocí jedů, jež nepřítele po požití enzymaticky poškozují. Jde-li o lidský organismus, je třeba zdůraznit, že ten neprodukuje žádné enzymy, které by byly schopny jedy z hub zachytit, rozpustit a odstranit.

Jen některé druhy zvířat se v průběhu vývoje naučily vhodné enzymy vyrábět. Například prasata, jež jsou člověku fyziologicky velice blízká, mají v těle enzymy schopné štěpit jedovaté bílkoviny z hub. Tento druh speciálních enzymů vzniká v prasečích žaludcích působením určitých baktérií. Je také mnoho zvířat, která jsou zcela intaktní i vůči hadím jedům a bodnutí hmyzem, ačkoli jiná po nich okamžitě hynou.

Jako příklad enzymatických válek lze uvést skutečně kuriózní příklad ze světa rostlin. V Africe roste květina velice podobná naší pomněnce. Jde o neobyčejně citlivou, útlou rostlinu, velmi náročnou na dostatek volného prostoru. Za normálních okolností by musela být okolními rostlinami rychle a snadno překryta, takže by zašla. Proto vytváří na svou obranu ve formě určitých chemických sloučenin fluoru jed, který je při dešti odplavován ke kořínkům sousedních rostlin. A protože sousedé nejsou vybaveni žádným vhodným enzymem schopným uvedený jed zneškodňovat, postupně hynou. Jen jediná maličká, nenápadná bylina činí mezi sousedy výjimku, protože produkuje potřebný enzym a díky tomu přežívá. A tak po delším dešti nacházíme na takovém umrtveném prostoru vždy jen onu citlivou jedovatou "vražednou" květinu a vedle ní také onu drobnou bylinu s enzymatickou protilátkou.

Zdroj: Enzymy - Dr. Wilhelm Glenk, Dr. Sven Neu

Reklama

Reklama

Komentáře

Libby (Čt, 26. 4. 2007 - 16:04)
To je fakt hustý
Reklama