Reklama

Jak husté máte kosti?

Křehké kosti netrápí pouze ženy po menopauze. Se stejným problémem se mohou potýkat i lidé o generaci mladší. Pokud jste hubení, malí, kouříte či žijete jinak nezdravým životním stylem, nebo pokud trpíte nějakou potravinovou intolerancí, není od věci nechat se vyšetřit.

S věkem dochází k pomalému úbytku kostní tkáně. U žen je však tento proces urychlen nižší produkcí ženského hormonu estrogenu. Rizikovým faktorem pro vznik a rozvoj osteoporózy však není pouze nízká hladina estrogenu. Mezi další rizikové faktory patří nedostatek pohybu, extrémní hubenost, metabolická onemocnění, celiakie, laktózová intolerance, nezdravý životní styl, zvýšená konzumace alkoholu, kouření cigaret či nedostatek vitaminu D a vápníku ve stravě

„Od čtyřicátého roku dochází za normálních podmínek k úbytku 0,8 % kostní trámčité tkáně a 0,6 % kostní kortikální tkáně za rok. U žen v menopauze dosahuje tato ztráta dokonce až trojnásobku,“ říká lékařka MUDr. Alena Polanská z polikliniky I. P. Pavlova.

Riziko křehkých kostí je ohromné.
„Osteoporóza se může vyvinout prakticky v každém věku u žen i mužů. Většinou nebolí a lidé pozorují pouze to, že rostou do země,“ říká Polanská. Někdy osteoporózu provází bolesti zad, ale většinou se však onemocnění projeví až první zlomeninou. „Zlomeniny a jejich následky však představují ohromnou zátěž pro každého, proto se tolik úsilí věnuje prevenci rozvoje tohoto onemocnění,“ varuje lékařka.

Jste dost hustí?? Utrpěli jste v poslední době zlomeniny?

Reklama

Vyskytly se ve vaší rodině potíže s osteoporózou? Nebo patříte mezi rizikovou skupinu? Pokud máte obavy, že by se křehké kosti mohly týkat právě vás, zajděte ke svému praktickému lékaři, gynekologovi či ortopedovi a požádejte ho o doporučení na denzitometrické vyšetření. „Tato metoda se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a určení množství minerálů v kostech. Jedná se o nebolestivé vyšetření, které umožní spočítat hustotu kosti a zjistit riziko zlomeniny,“ říká MUDr. Polanská z polikliniky I. P. Pavlova.

Rychle a bezbolestně?

Pokud máte z vyšetření obavy, hoďte je za hlavu. Denzitometrie je rychlá a bezbolestná metoda, trochu připomínající rentgen. Podstoupit ji může každý, i děti, výjimkou jsou pouze těhotné ženy. Na denzitometrické vyšetření není potřeba se jakkoli připravovat. „Je ideální, když pacient souhlasí, že ho objednáme na vyšetření, na které navazuje rovnou konzultace specialisty. Ten vyšetření rovnou vyhodnotí a doporučí, jak postupovat dále,“ radí Polanská.

Vyšetření obvykle začíná změřením výšky a váhy a zaznamenáním rizikových faktorů, obvykle formou dotazníku. Vyšetření probíhá v leže na lehátku a trvá zhruba 10 minut. Během této doby speciální přístroj zmapuje oblast bederní páteře a kyčelního kloubu. Výsledkem je vypočítaná hodnota hustoty kosti, která se přenáší do grafu. „Podle grafu totiž jasně uvidíte, v jakém stavu vaše kosti jsou a v jakém by měly být,“ říká MUDr. Polanská. Odchylka mezi normální hustotou a naměřeným parametrem je nazývána osteopenií (předstupeň osteoporózy). Osteopénie se řeší úpravou jídelníčku, do kterého je třeba zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamin D (mléčné výrobky, ryby, zelenina, tofu, ořechy a mandle, luštěniny, mák, atd.), začleněním pohybové aktivity do rozvrhu alespoň 3krát 30 minut týdně a užíváním vápníku.


Vyšetření je hrazené pojišťovnou, ovšem záleží na zdravotnickém zařízení, s jakými pojišťovnami má uzavřenou smlouvu právě na denzitometrické vyšetření.

Reklama

Komentáře

Petr (Út, 29. 3. 2016 - 09:03)
No nějak odborníkům vypadl vit. K2, aby totiž vit. D3 + vápník fungovaly tak jak mají, potřebují k tomu vit. K2 , jinak článek ok. kdo má zájem ať si zjistí více na www.ordinace.cz pod názvem "známý neznámý Vitamin K2" a to včetně vhodných produktů. Pěkný den
Reklama