Reklama

Když se tělu stýská po slunci

Lidský organismus se po tisíce let evoluce přizpůsoboval každodennímu působení všech vlnových délek slunečního záření. Dnes ovšem trávíme většinu času v uzavřených místnostech osvětlených buď umělým osvětlením se zcela odlišným spektrálním složením, nebo denním světlem, které je v důsledků průchodu přes okenní tabulky o řadu vlnových délek ochuzeno. A víme-li, jak výrazně na nás působí jednotlivé barvy, můžeme si snadno představit, jak taková nevyváženost světelného spektra dokáže ovlivnit křehkou rovnováhu organismu.


Ideální řešení tohoto problému by samozřejmě představoval dostatečný pobyt na slunci. To je však pro většinu z nás jen těžko splnitelný sen. Jako velmi nadějná alternativa se tak jeví především tzv. zdravé, neboli plnospektrální osvětlení. Představuje zatím nejlepší známý způsob osvětlení nejen pro domácnosti, ale i prostory, kde je potřeba přesně zobrazovat barvy, a také pro školy a mateřské školky. Řada výzkumů totiž prokázala, že má vysoce pozitivní vliv na zdraví a studijní výsledky dětí.


Jedna z těchto studií například proběhla v USA již v roce 1973. Ve dvou učebnách jedné školy byly nainstalováno plnospektrální osvětlení, v ostatních třídách byly ponechány standardní zářivky. Výsledky byly ohromující: Studenti ve třídách osvětlených obyčejnými zářivkami byli daleko častěji hyperaktivní, unavení, podráždění a nepozorní. Naopak žáci v učebnách s plnospektrálním osvětlením vykazovali už po měsíci viditelné zlepšení chování a také studijních výsledků. Nejvýraznějších pokroků přitom dosahovaly děti trpící hyperaktivitou a poruchami učení, jako je například dyslexie. Nečekaným bonbónkem byl pak fakt, že v pokusných třídách se snížila kazivost zubů o celou jednu třetinu!

Osvětlení pro vaše zdraví
Účinky plnospektrálního osvětlení na lidský organismus ve srovnání s běžným osvětlením jsou skutečně ohromující:

  1. omezuje únavu a pálení očí, a zmírňuje některé oční vady,
  2. slouží jako prevence očním vadám i nemocem
  3. snižuje produkci stresových hormonů a omezuje tak negativní účinky dlouhodobého vypětí,
  4. oddaluje nástup únavy, urychluje regeneraci, zvyšuje výkonnost a produktivitu práce, snižuje úrazovost na pracovištích,
  5. snižuje riziko osteoporózy a srdečně cévních chorob,
  6. léčí sezónní afektivní poruchu (viz následující strana),
  7. pomáhá při léčbě sexuálních poruch a zmírňuje premenstruační syndrom,
  8. má pozitivní vliv i na zvířata (např. jako osvětlení terárií), podporuje růst a zvyšuje výnosy rostlin.

Americký badatel Orie Bachechi navíc tvrdí, že pokud celospektrálním zdrojem osvítíme obyčejnou vodu, dochází ke změně její struktury, takže se podobá vodě v membránách zdravých buněk, která je odlišná než v buňkách nemocných, zejména rakovinných. Světlo navíc vodě dodá energii, která se pak při pití a vaření přenáší i na člověka.

Reklama

Autor: Peter Sale

Reklama

Komentáře

Reklama