Reklama

Když vás zlobí trávení

Každý jsme od přírody jiný - i pokud se jedná o trávení. A tak zatímco někdo si může v nadsázce bez problémů pochutnat na smaženém sýru s tatarkou a zajíst jej šlehačkovým dortem, u jiného podobné hodování nebývá bez následků a může způsobit velmi nepříjemné obtíže. Rovněž zatížení organismu stresem, špatnými stravovacími návyky či nedostatek času na jídlo se mohou projevit trávicími obtížemi i u těch z nás, kteří ještě nedávno patřili mezi bezstarostné jedlíky.

Trávicí problémy mohou být jednak součástí některého základního onemocnění (např. zánět žaludku, žaludeční vředy, diabetes, onemocnění štítné žlázy, onemocnění žlučníku či slinivky břišní apod.), anebo nemusejí mít zjevnou příčinu. V tomto případě hovoříme o tzv. funkční dyspepsii. V případě funkčních obtíží je základním opatřením celková úprava životosprávy včetně jídelníčku tak, abychom „neposlušné“ trávení zbytečně nezatěžovali, a případné užívání léků podle charakteru obtíží. Zde je třeba zdůraznit, že pokud se zažívací obtíže i přes navrhovaná opatření nelepší, či dokonce zhoršují nebo jsou doprovázeny varovnými znameními (např. krev ve zvratcích či stolici, změna barvy stolice, nevysvětlitelné hubnutí, střídáním zácpy a průjmů apod.), je vždy namístě vyhledat lékaře, který vyloučí případné závažné onemocnění.

Mezi časté trávicí obtíže patří nadýmání a plynatost. Nadýmání se projevuje nepříjemným „nafouknutím“ břicha, pocitem plnosti až bolestí,  bývá provázeno škrundavými zvuky a zvýšenou potřebou odchodu střevních plynů. Často k problémům dochází v souvislosti s konzumací nadýmavých potravin (např. zelí, luštěniny, cibule, hroznové víno, chřest či čerstvý chléb apod.), konzumací tučných jídel či pitím sycených nápojů. Dále může k nadýmání docházet také v souvislosti s polykáním vzduchu při hltavém jídle či pití. Potíže s nadýmáním mohou také souviset s nedostatkem pohybu - pohybová aktivita, alespoň v podobě procházky, by měla být pravidelnou součástí denního programu. Proti nadýmání a plynatosti lze také užívat léky - k dispozici jsou přípravky s obsahem účinné látky simetikon (např. Espumisan). Simetikon působí fyzikálně v trávicím traktu, tzn. že neprostupuje krevním oběhem dále do organismu, a usnadňuje vstřebávání plynů a jejich odchod přirozenou cestou.

Další trávicí obtíže, jako jsou pocity plnosti po jídle, ztráta chuti k jídlu, tlak v nadbřišku, říhání, zvedání žaludku, průjem, mastná objemná stolice, hubnutí mohou souviset s nedostatkem nebo nesprávnou funkcí  trávicích enzymů, které produkuje slinivka břišní (pankreas). Pankreatické enzymy jsou  látky, které za podpory  žluče rozkládají tuky, sacharidy a bílkoviny na jednodušší látky, které jsou pak střevní stěnou vstřebávány do organismu. Projevují-li se trávicí obtíže zejména v souvislosti s konzumací hůře stravitelných potravin - např. těžce stravitelné zeleniny, tučných, smažených nebo neobvyklých jídel, je možné užít při očekávané zátěži lék s obsahem pankreatických enzymů, který trávení podpoří. Jedním z volně prodejných léků s pankreatickými enzymy je např. Pangrol 20000. Při užívání enzymových přípravků pro zlepšení trávení je velmi důležité užít celé tablety během jídla a zapít je dostatečným množstvím tekutiny. Neporušené tablety smíchané s tráveninou přecházejí ze žaludku do tenkého střeva, kde se teprve rozpouštějí, a enzymy tak začínají účinkovat na svém přirozeném místě. Pokud se obtíže nezlepší po 7 - 14 dnech, nebo se dokonce zhorší, je třeba se poradit se svým lékařem.

I v případě zažívacích obtíží je samozřejmě nejlepším opatřením prevence, tedy zejména vyřazení problematických potravin z jídelníčku a jeho úprava tak, aby strava byla vyvážená a obsahovala dostatek všech živin a minerálů. Na jídlo si vždy dopřejte dostatek času, jezte vícekrát za den menší porce. Samozřejmostí je udržování optimální tělesné hmotnosti, omezení konzumace alkoholu a kuřácká abstinence. Při vzniku funkčních trávicích obtížích hraje velmi důležitou roli stres, proto se mu pokud možno vyhýbejte, dopřávejte si dostatek odpočinku a spánku. Úprava životosprávy přispěje nejen k omezení trávicích obtíží, ale i k celkovému zlepšení vašeho zdravotního stavu.

Reklama

Kromě dodržování těchto opatření je dobré mít v domácí lékárničce připravené léky (např. Pangrol 20000, Espumisan  apod.), které v případě nutnosti můžete okamžitě použít. Pokud se vaše obtíže nelepší ani při dodržování všech doporučení týkajících se životosprávy a volně prodejné léky na trávicí obtíže vám nepomáhají, o dalším postupu léčby se poraďte  s lékařem. I pouhé uklidnění, že se nejedná o závažné onemocnění, může mnohdy vést ke zlepšení obtíží.

Reklama

Komentáře

Hana (Po, 28. 10. 2019 - 10:10)
Já na průjmy jím tyhle probiotika bion3.cz měla jsem dost velké problémy, ale tohle fakt pomohlo.
Denisa (Po, 11. 11. 2019 - 20:11)
A jíte ho jen když máte průjem?
Hana (So, 23. 11. 2019 - 17:11)
Ne jím ho pořád. Je na zažívání a i na imunitu super, nejsem vůbec nemocná.
Denisa (Po, 25. 11. 2019 - 22:11)
Na imunitu? Jak pomáhá na imunitu?
Reklama