Reklama

Máte problémy se zácpou? Řešte je!

Čím dál častější problém, o němž je však tak trapné hovořit: zácpa. Podle definice jde o obtížný nebo nečastý průchod fekálií, který je spojován s přítomností suché, zatvrdlé stolice. Jak k něčemu takovému dojde? Jaké jsou následky? A jak jim předejít?

Jak se dopracujeme k zácpě? Vinou léta trvajícího špatného stravování a nedostatku pohybu se střevo přestává normálně pohybovat. Zbytky potravy, inkrustace v přirozených kapsách střeva zabraňují správné peristaltice (rytmickému "červovitému" pohybu, kterým je posunován střevní obsah). 

Následky chronické zácpy mohou vést až k otravě

Sliznice tlustého střeva vstřebává z fekálií vodu, díky čemuž se za normálních okolností vytváří pevná stolice - zahuštěný odpad. Pokud se však zpomalí, nebo dokonce zastaví transport obsahu střeva, je stolice vysušena více, než je třeba a koncentrované fekálie se všemi obsaženými toxiny mohou dlouhodobě působit na střevní stěnu. Dochází tak k jejímu poškození a zároveň se skrze ni protlačují do krve bakterie a jejich toxiny, sliznice absorbuje nebezpečné látky, které by byly jinak z těla vyloučeny. Zácpa tak může vést ke střevní intoxikaci, která je druhem otravy krve. Tlusté střevo je totiž nejbohatším zdrojem bakteriálního znečištění pro celý lidský organismus. Když jedovaté substance, pocházející z bakteriálního rozkladu bílkovin, projdou do lymfatického nebo krevního řečiště, jsou transportovány do jater. V době zácpy je hladina těchto jedů v těle tak vysoká, že je játra nedokáží všechny odfiltrovat. Úkol detoxikace přechází na další orgán, ledviny. Ty však nedokáží zneškodňovat, nebo odstraňovat nebezpečné látky tak dobře, jako játra. Znamená to, že tělem obíhají jedy, které poškozují buňky všech orgánů.

Zácpa působí i na srdce

Reklama

Výrazným problémem při zácpě je přepínání střeva v době vyměšování. Mnoho lidí prodělalo srdeční zástavu v důsledku námahy při snaze podpořit pohyb střev. Pokud souboj se zácpou trvá dlouhodobě, zvyšuje se krevní tlak, srdeční frekvence a dušnost.

Projímadla nejsou řešením

Naopak problém zácpy zhoršují, protože snižují vylučovací schopnost střeva. Navíc je ústní podávání laxativ nejméně vhodné, protože ovlivňuje i velice důležité procesy trávení, které probíhají v žaludku a tenkém střevě.

Zatím nejlepší výsledky má nová metoda - colonhydroterapie

Jde o bezpečné a šetrné pročištění celého tlustého střeva střídavě teplou a studenou vodou, které dokáže vymýt i letité zatvrdlé usazeniny, bránící normální práci střeva. Zároveň působí opakované plnění střeva teplou vodou a následné vyprazdňování jako rovnoměrný trénink svalů. Střevo se tak učí opět se čistit vlastní silou.

MUDr. Romana Zámečníková

Reklama

Komentáře

Emca (Út, 15. 6. 2004 - 15:06)
Colonhydroterapie asi dlouhodobe nic neresi,ale pro strevo i cely organismus je procisteni urcite uleva.Z vlastni zkusenosti vim,ze bohuzel u nekoho ani ten nejzdravejsi zpusob zivota - spravna strava,pohyb,odpocinek - nemusi pomoci.Vlaknina nekdy vice zacpava nez popohani strevo.Spis doporucuju hlidat si opravdu pitny rezim, na lacno si udelat stavu z ovoce a obcas prodelat procistovaci kuru pomoci nejakych prirodnich prostredku (pripravky na bazi odsorpcniho uhli nebo raseliny - musi se u toho ale opravdu hodne pit, jinak to nefunguje).
MUDr.V. Lukáš (Ne, 17. 10. 2004 - 10:10)
Většina zdravotních problémů, včetně zácpy, vzniká porušením, nedodržováním něčeho, co je PŘIROZENÉ, NORMÁLNÍ. Základní příčinou zácpy je nedostatek vlákniny, samozřejmě s nedostatečným pitným režimem. Pokud člověk do těla dostane správné množství vlákniny a pije minimálně 2,5 l tekutin, nejlépe nebublinkové vody, či přírodních ovocných čajů, neměl by mít problémy. Jak bylo správně v jednom příspěvku řečeno, JE TO O VŮLI a SPRÁVNÉM ŽIVOTNÍM STYLU. A to někteří velmi těžko zvládají, raději hledají něco "rychlého, zázračného", jako například výplach, vyčištění střeva". Tento výkon způsobí i odplavení přirozených a potřebných "obyvatel" střeva, kteří naopak pomáhají správnému trávení.
Dr. Lukáš
Pája (Pá, 25. 6. 2004 - 10:06)
Je to asi individuální.Každý by si měl najít svou příčinu.Kdybych to brala podle tvého objevu,nešla bych na stolici tak 10 let.Je až neuvěřitelné,jak nás naše psychika ovlivňuje.Kolik různých chorob spustí právě náš psychický stav.Proto se naučme problémy buď řešit, nebo hlouposti házet za hlavu,a bude nám líp.
Katka (Po, 28. 6. 2004 - 02:06)
Pani doktorka, nemohu souhlasit s vami, ze zacpa je problem zivotospravy a zivotniho stylu....mozna u vetsiny pripadu, ale ne u vsech. Ja denne sportuji, jim prevazne velmi zdrave...uz vice jak deset let. Asi pred dvemi mesici jsem tento problem pro sebe vyresila. Sla jsem na vyplachovani -> abych byla ve vnitr cista....a pak zacala dzusovat k snidani a k obedu (brocoli, mrkev, zazvor, brambora,cervena repa.....), na veceri si delam cerstyve salaty a obden si ugriluji trochu ryby. Citim se fantasticky a kazdy rano, po vypiti 1/2l teple vody na ex s citronem ze me vyjde ctvrt metru......Otazka ted je, jak dlouho dokazu byt takhle disciplinovana...:-)))))
Pája (St, 16. 6. 2004 - 14:06)
Máš pravdu.Bavíme se s kolegyněmi na toto téma čas od času.Zastávají názor,že ženy s tím mívají problémy velmi často.A to kolegyňky dlabou ovoce,zeleninu daleko víc než já.Osobně mám obrácený problém,ale to bude spíš tím,že nemám žlučník,a slinivka nestíhá.Je ale fakt,že tekutin vesměs pijeme velmi málo.A káva nám dělá medvědí službu v podobě odvodňování.A taky znám názor,že víc vlákniny ve stravě způsobilo daleko větší problémy s vyprazdňováním.
coroner (Po, 14. 6. 2004 - 12:06)
Colonhydroterapie problém zácpy rozhodně neřeší, protože zácpa je dána jednou z kondic, ve které se nachází tlusté střevo po dlouhodobém nekorektním stravování.
Může se jednat pouze o úvodní proceduru k radikální (ale pozvolné) změně způsobu stravování, kdy je nutno přihlédnout právě k příčině, která zácpu způsobuje.
Tulák (Po, 14. 6. 2004 - 17:06)
Colonhydroterapie není žádná nová metoda. Oblíbená byla mezi 1. a 2. sv. válkou, při cestách zaoceánskými parníky jako součást očistných kůr. Mnoha lidem bývá na moři nevolno, nic nejí a relativně dlouhou dobu cesty lodí lze využít k detoxikaci těla i duše.
dr. M. Holá (Po, 14. 6. 2004 - 14:06)
Dobrý den, přikláním se k názoru, že colonhydroterapie zácpu neřeší - pokud ano, tak na krátkou dobu. Tím bych ale nechtěla
Nicméně zácpa je problém životosprávy a životního stylu, takže změny v těchto oblastech a trpělivé navození pravidelnosti ve vyprazdňování s tím, že strava obsahuje hojně vláknin / pokud jíme málo zeleninu, tak máme mnoho možností si vlákninu nakoupit jako doplněk stravy/, omezíme cukry a místo nich můžeme ke slazení použít melasu a dopřejeme si na sebe dost času, to jsou základy, se kterými se domůžeme zlepšení stavu. A při tom si můžeme v pravidelných intervalech pročistit střevo. Zlepšíme tím svou imunitu a vůbec se budeme daleko lépe cítit.
korálek (Čt, 24. 6. 2004 - 09:06)
Mám opravdu letité zkušenosti se zácpou. Zkoušela jsem opravdu všechno. Měla jsem dostatek pohybu (běhala jsem 10 km tratě, cvičila), zaměřila jsem se na stravu. A výsledek? Nulový. Až jsem se zaměřila na zácpu z pohledu emocí. A ejhle.Zácpa je neochota zbavit se minulosti atd. čili emoční problém.Nechci nic zlehčovat. Opravdu jsem prošla vše.Zbavením emočních problémů a dočištěním colonhydroterapií můžu říct- problém zácpy je u mě minulostí. Ale to neznamená, že nemůže být v těle už i fyzický problém. jen chci řící, že se na vše musí pohlížet celostně a pátrat po příčině. Vše ostatní je důsledek.
coroner (So, 19. 6. 2004 - 14:06)
Jak jsem již uvedl v prvním příspěvku, termín zácpa je používán shodně pro dvě naprosto rozdílné příčiny jejího projevu:
1. Zácpa spastická (v EM označována JANG příčina).
2. Zácpa atonická (v EM označována JIN příčina).

Pokud změna stravování přináší zhoršení stavu, špatně jsme odhadli právě příčinu jejího vzniku.
Je logické, že např. při zácpě spastické (střevo stažené - až v křeči) dojde ke zhoršení projevů při podání vlákniny v nevhodné formě, která má rovněž stahující účinek.
Na zácpu atonickou naopak bude reakce příznivější, protože vytahané uvolněné střevo se vlivem energetického působení vlákniny stáhne.
Doporučuji si přečíst článek zde na Doktorce s názvem Není zácpa jako zácpa, který najdete na:
http://www.doktorka.cz/run/redsys/zdravi/r-art.asp?id=699.
Ivan (Ne, 13. 11. 2005 - 12:11)
Už asi 8 let trpím zácpou. Objevila se u mne v době, kdy jsem byl v poměrně velkém a dlouhém životním stresu (a já stres snáším špatně) (rozchod s partnerkou, nové náročné povinnosti při studiu, změna ubytování, vzdálení od přátel). Najednou v době, kdy jsem byl zvyklý se vyprazdňovat (1x denně ráno - a nikdy dosud jsem neměl problémy - vždy jsem jen sedl na záchod a během 10-30 sekund jsem se plně samovolně vyprázdnil - aniž bych musel tlačit) jsem se nebyl schopen pořádně vyprázdnit. Trvalo to (jak stres tak zhoršování vyprazdňování) několik týdnů, kdy od stavu naprosto bez problémů jsem se dostal do situace, kdy jsem se takřka nebyl schopen vyprázdnit (ráno i večer, i s plnými střevy, i když jsem nebyl zrovna ve stresu). Musel jsem to řešit projímadly, které jsem používal několik měsíců, ale pak jsem se dozvěděl, že to není zdravé a přestal s tím, ale to už jsem nebyl schopen se samovolně vyprázdnit vůbec. Zkoušel jsem vše možné, až jsem pak zjistil, že mi pomáha stimulace prstem v konečníku (používám buď prezervativ nebo hygienické/chirurgické rukavice), kdy jsem se byl schopen částečně vyprázdnit - bez této stimulace bylo vyprázdnění nulové případně naprosto malé. Toto musím používat dodnes (i když už dnes žádný stres nepociťuji - mám stálý životní rytmus, práci, partnerku, byt, jsem celkem v pohodě, aktivní a v podstatě optimista), chodím na záchod 3x-4x denně - protože se vyprázdním vždy jen částečně, vždy po velkém/hlavním (ráno po snídani - to jde nejlépe, po obědě a večer po večeři a před spaním) jídle - kdy cítím tlusté střevo nejvíc naplněné, na WC setrvám asi 15-40min, k vyprázdnění potřebuji naprostý klid (nikdo nesmí klepat na dveře od WC apd.), vyprázdnění trochu závisí na právě snězeném jídle (po teplém, sladkém to jde lépe, taky po ovocných šťávách, ovoci apd.) a ještě víc na klidu (když někam spěchám, tak se velmi těžko, nebo vůbec vyprázdním, taky když se mi v něčem nedaří, pohádám se s někým apd), vyprázdnění v podstatě nezávisí na konzistenci stolice - i když je velmi řídká až vodovitá, tak musím používat stimulaci (ale trochu méně resp. kratší dobu), jen pokud je stolice velmi tuhá tak je to problém. V podstatě jsem ztratil vyprazdňovací reflex, necítím nutkání se vyprázdnit - i když cítím nesnesitelně plná střeva, tlusté střevo a konečník jsou jakoby křečovitě sevřeny. Jím podle mne dostatek vlákniny (ovoce, zelenina) a mám tak 2,5 až 4l tekutin denně (obyčejná voda, balená voda, ovocné šťávy, čaj, mléko, polévky atd.).
Takřka pořád mám tedy plná střeva (krom pár hodin po vyprázdnění) - což je velmi nepříjemné, jsem uvavený, podrážděný, kvůli tomu špatně spím (probouzím se tlaky ve střevech).
Před pár lety jsem se rozhodl jít s tímto k lékaři - absolvoval jsem všechna možná vyšetření (kolonoskopie, manometrie, defekografie apd.), vyšetření krve apd., která vyloučila organickou příčinu, posléze jsem absolvoval dvě série rahabilitačních cvičení (na posílení a uvolnění pánevního dna), (anální) biofeedback, navštěvoval postupně dva pschology (pohovory, psychoterapie, hypnóza) i psychiatra. Zkoušel jsem i sám - naučení se vyprazdňování - ráno pomocí sklenky vody (několik týdnů), nějakými cviky z jógy atd., více vlákniny (více zeleniny či speciální vlákninové přípravky) ve stravě mi nepomohlo (důsledkem je jen větší objem stolice, takže kvůli vždy jen částečnému vyprázdnění pak nejdu 3x za den ale třeba 5x), ani větší pití nepomohlo. Zkoušel jsem i více sportovat (i když nemám vyloženě sedavé zaměstnání). Nic z toho nepomohlo, situace je pořád stejná.

Poradí někdo? Zažil někdo něco podobného?

Chci návrat do původního stavu před 8 lety - nechci tedy trvale užívat nějaká projímadla, klystýry, nějaké léky, přípravky, cvičení apd....
meri (Čt, 2. 11. 2006 - 12:11)
Ahoj,Ivane, mám podobný problém, i když jsem nepodstoupila tolik vyšetrení, pouze kolonoskopii. Vše v pořádku, prý to může být psychicky problém, no cítim se psychicky fajn....Snažím se stravovat zdravě, jím hodně ovoce, zeleniny, používam doplňky vlákniny (vyskoušela jsem různe), 3krát týdně cvičím aerobik.
Bohužel, řešení neznám, chodím pouze v sobotu po projímadlech.
I když mám pořád plná střeva, stratila jsem nutkací reflex.
H (Čt, 2. 11. 2006 - 14:11)
Přesně jak píše Meri, mám ten samý problém a přitom vše dodržuji od stravy po cvičení a psychiku i hydrocolon jsem podstoupila. Vyšetření mám nespočet, výsledek alergie na lepek a mléko, takže dodržuji i dietu a přesto se nevy.... normálně. Musím říct, že se těším na každou sobotu kdy si vezmu projímadlo a své střeva vyprázdním. Vím, že to není řešení, ale po různých léčbách a bylinkách to opravdu jinak nejde. Ani lékař nezná řešení. Nějak jsem se s tím naučila žít, ale přesto to člověka obtěžuje.
H (Čt, 2. 11. 2006 - 14:11)
Dodávám, že to trvá 13 let:-))
Jan Buka (Čt, 16. 8. 2007 - 16:08)
Přečetl jsem si váš příspěvek a mohu vám poradit jen jedno... musíte ze svého jídelníčku škrtnout tu nejnezdravější potravinu, kterou lidstvo do sebe souká a tou je kravské mléko... vaše trávicí trubice (ale i drtivé většiny obyvatelstva) není schopná beze zbytku tuto potravinu strávit... věřte mi, že se vám opravdu uleví... :-) zkuste jíst v menších porcích a co nejvícepřirozené lidské stravy (to nebudou asi ani vaš polévky a podobné "vařené" pochutiny... syrová strava je odpovědí na vaše problémy... jukněte se třeba na www.vitarian.cz nebo podobné stránky... hodně úspěchu a vitality do života přeje vita Honza Buka z TP
H (Čt, 16. 8. 2007 - 17:08)
Ahoj Honzo, máš pravdu mléko je svinstvo, přestože trpím zácpou, tak jsem doufala, že zakysané výrobky mi aspo? trochu ulehčí mé vyprázdnění, bohužel nenbylo tomu tak, ani zázračná activia, ani kefír mi nepomohl, jen ublížil mým střevům, začala se víc kroutit a bolet a nadýmat. Takže mléko a jogurty a zákysy zmizely z mého jidelníčku, jen trošku tvrdého sýra snesu. Bohužel zácpa je tu nadále se mnou.
Lenka (Čt, 16. 8. 2007 - 17:08)
Mě pomohl komplex bylinek nejen na zacpu, ale i na vyšší tlak, a trochu jsem i zhubla.
Jestli bude mít někdo zájem, dám kontakt.
H (Čt, 16. 8. 2007 - 18:08)
Tak se Lenko neupejpej a dej kontakt.
Lenka (Čt, 16. 8. 2007 - 20:08)
Tak tedy když jinak nedáte : alpraha"seznam.cz
Doufám, že vám to taky pomůže.
Vlasta (Pá, 17. 8. 2007 - 08:08)
Pro ty, kdo máte problémy se zácpou, zkuste tohle : TIBETSKY ZIVOTABUDIC Do pol litra vody vytlacite 3 cele citrony a pretlacite 3 strucky cesnaku. nechate stat 24 hod., potom precedit a dolnit do 2 litrov/ voda by mala byt z vodovodu, ja som dala filtrovanu/.Mate to v chladnicke a kazde rano 2 dl nalacno-trochu ohriat v mikrovlnke,aby bolo vlazne.Budete bez problemov.Zaroven to ma nastartovat denny metabolizmus, zvysuje imunitu a pôsobi preventivne proti prechladnutiu. Odkedy toto pijem, nemam s vylucovanim problemy. Prajem pohodovy den.
vera (Pá, 17. 8. 2007 - 10:08)
na zácpu pomohlo psylium od popova je to vláknina a měla by se jíst nějakou dobu pěkné kakání věra
Ivan (Út, 12. 8. 2008 - 21:08)
Ale bacha, musíte to psyllium hódně zapíjet, jimak to působí opačně...
Alena (St, 13. 8. 2008 - 15:08)
Tak s psylliem mám špatné zkušenosti. První týden jsem po něm prděla jak nikdy a jak začalo účinkovat-asi 3. den-tak jsem seděla na wc skoro pořád, další týden jsem začala chodit na záchod normálně-i když jsem stále měla v břiše pocit jako při zaražených prdech. Ale to nejhorší přišlo až jsem ho přestala brát-strašné křeče a bolesti, průjem, větry. Po měsíci se to sklidnilo, ale pořád nejsem Ok
Honza, email :… (So, 23. 8. 2008 - 18:08)
Určitě je mnoho způsobů a řešení jak předcházet zácpě a jak ji potom řešit.
Je rozdíl, zdá je to zácpa "jednodenní" anebo již Obstipace, která vznikla vymizením nepodmíněných reflexů zajišťujících defekací na podkladě jejich opakovaných potlačování v důsledku psychického stavu, nevhodného prostředí, nebo i lokálního onemocnění.
Pokud ale vnímáme zácpu jako obtížné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev a není spontánní defekace, pak jsou příčinou obvykle 4 faktory.
1.Nedostatek vody a vlákniny
2.Nadužívaní projímadel
3.Nedostatek pohybu ( denně méně než 5000 kroků)
4.Nepravidelné vyprazdňovánívlivem stresu, spěchu a špatnou skladbou stravy.

Obvykle doporučují přechod na rostlinnou stravu aspoň na 40 dnů a pravidelné pití Aloe Vera Gelu po tuto dobu. Praktické zkušenosti a také jakou Aloe pít najdete na www.aloe-gel.cz
Honza, email :… (So, 23. 8. 2008 - 18:08)
Určitě je mnoho způsobů a řešení jak předcházet zácpě a jak ji potom řešit.
Je rozdíl, zdá je to zácpa "jednodenní" anebo již Obstipace, která vznikla vymizením nepodmíněných reflexů zajišťujících defekací na podkladě jejich opakovaných potlačování v důsledku psychického stavu, nevhodného prostředí, nebo i lokálního onemocnění.
Pokud ale vnímáme zácpu jako obtížné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev a není spontánní defekace, pak jsou příčinou obvykle 4 faktory.
1.Nedostatek vody a vlákniny
2.Nadužívaní projímadel
3.Nedostatek pohybu ( denně méně než 5000 kroků)
4.Nepravidelné vyprazdňovánívlivem stresu, spěchu a špatnou skladbou stravy.

Obvykle doporučují přechod na rostlinnou stravu aspoň na 40 dnů a pravidelné pití Aloe Vera Gelu po tuto dobu. Praktické zkušenosti a také jakou Aloe pít najdete na www.aloe-gel.cz
daniela (Po, 19. 1. 2009 - 11:01)
V jaké formě bych měla užívat vlákninu, když mám spastické střevo, aby se zácpa nezhoršila. Děkuji
Jana (St, 28. 1. 2009 - 14:01)
Já mám s psylliem taky špatné zkušenosti- pila jsem čistou vodu, co to šlo a akorát se mi nafouklo břicho a zácpa vesele pokračovala....
Jolana (St, 28. 1. 2009 - 18:01)
velice doporučuju - každý den sníst kiwi - ono to má v sobě ta zrníčka, tak nevím, jestli ta působí dobře...ale projeví se to tak až druhý týden, tak at vás to neodradí. Každému, komu jsem to poradila, tak to bylo OK
H (St, 28. 1. 2009 - 19:01)
Jano plně s Váma souhlaísm, psyllium mi dělalo to samé, vlastně mě zacpávalo. A to jsem pila hodně.
Jolano pokud máte zdravé střevo tak se určitě vyprázdnite nejen po kiwi, ale pokud trpíte zácpou několik let, věřte tomu, že ani kysele zelí s kyškou Vám nepomůže.
Návštěvník (Pá, 30. 1. 2009 - 08:01)
Koukám,že vám už pomůže jedině semtex a nebo perunit ten je natvdý!!
Pavel (Pá, 30. 1. 2009 - 09:01)
Se zácpou jsem měl problémy, ale byl to následek léčby jinými tabletami. Šlo o léčbu těžší formy deprese a moc mi to pomohlo, po mnoha letech, kdy jsem často uvažoval o sebevraždě, jsem dostal znovu radost a chuť do života. Takže občasné bublání v břiše či zácpa byly proti tomu detail.
V případě zácpy mi vždycky moc pomohl YAL gel. Aplikuje se přímo do konečníku a vůbec to nebolí, ani žádné křeče v břiše, nic. Jen ho musíte v sobě udržet aspoň 20 minut, aby měl dobrý účinek. A nezapomenout řádně protřepat před aplikací. Po něm jdete na velkou naprosto spolehlivě. Problém je jeho cena, 200Kč. Navíc mi ho v jedné lékárně neprodali, že je jen na předpis. V jiné jsem ho koupil normálně. Letos jsem jedno balení kupoval a prodali mi ho, takže nevím. Ale na zácpu je Yal snad to nejlepší co znám.
H (Pá, 30. 1. 2009 - 18:01)
Pavle ani YAL gel mi nepomohl :-(, měla jsem ho použít před vyšetřením a nic. Musela jsem použít projímadlo.
Pavel (So, 31. 1. 2009 - 18:01)
Ahoj H, tak to je divné, tomu nerozumím. Já bych čekal u projímadel podávaných ústy naopak horší účinek než u Yalu. Protože ten gel se aplikuje přímo do konečníku a způsobí vlastně uvolnění vody ze střevní sliznice a následné vyvolání stolice. Proto se taky Yal používá u těžké zácpy tam, kde projímadla nezaberou.
Pokud střevo nijak nereaguje na Yal, tak bych asi podstoupil jeho kompletní vyšetření, i za cenu pití Fortransu a vyšetření endoskopem. Podle mě to není úplně v pořádku.
H (So, 31. 1. 2009 - 18:01)
Ahoj Pavle, máš pravdu je to divné. Fortrans jsem už pila, před vyšetřením endoskopem. Po vyšetření bylo vše v pořádku, podstoupila jsem i vyšetření gastro a a opět nic. V krvi byly příznaky alergie na lepek. Ten YAL přece přes konečník daleko nedostříkneš a pokud bereš laxativum ústně musí projít delší cestu. Nevím, ale trpím na zácpu hodně dlouho, ale řešení nemám. Jím normálně, piji, nejsem tlustá, je fakt, že s cvičením to je horší, ale hodně chodím a přesto má střeva jsou beznadějný případ. Týden a déle nejít normálně na WC je hrůza, pokaždé musím použít laxativum. Lékař neumí poradit, někde psali, že snad múže být ve střevě nějaká křivá klička, asi mám ten případ, možná to souvisí i se zlomeninou bederních obratlů.
Po vyšetřeních se mi už nechce chodit, zabírá to čas a výsledky nebyly žádné, připadala jsem si jak hypochondr :-(
A poslouchat rady posnídej švestky, kyselé zelí, kyšku, psyllium, activii, fakt už nemusím, prostě nic.
Filip (St, 12. 5. 2010 - 18:05)
Ahoj Honzo, máš pravdu...Také trpím zácpou, zkusil jsem z jídelníčku vyškrtnout mléko a podobné výrobky a akorát se to zhoršilo - chodil jsem na velkou jednou za týden... Od té doby co opět mléko a podobné výrobky užívám se to mnohem zlepšilo a chodím na velkou jednou za dva dny... Takže nevím,ale mně mléko pomáhá...
g (Ne, 15. 4. 2012 - 20:04)
Jen bych připomenul Lněné semínko.
Obsahuje asi 10x více vlákniny než třeba zelí nebo brokolice.
Je potřeba semínka nějak rozdrtit před snězením.
Množství nevím. Zkusmo, 1-3 polévkové lžíce, spíše než o množství jde o pravidelnost.
Plus 2 litry vody denně. (voda = čistá voda z kohoutku, ne slazené nápoje či káva).
Aneta (Po, 16. 4. 2012 - 16:04)
Nejlepší na zácpu je Zaječická kyselka.Není návyková a má zaručený účinek. Mám s ní je ty nejlepší zkušenosti.Návod užívání je na láhvi.
BeBe (Po, 16. 4. 2012 - 18:04)
na zácpu jsou skvělá semínka tykve. je to zároveň jeden z mála u nás dostupných prostředků proti střevním parazitům.
běžně se u nás s napadením červy nepočítá, ale skoro každý má doma psa či kočku a dost lidí s nima sdílí postel.

semínka tykve obsahují cucurbitin, který je pro škrkavky a tasemnice jedovatý. zkuste 2x denně na lačno velkou hrst semínek z dobrého zdroje (dobré mají v dm nebo v prodejnách zdravé výživy, ale sehnat se dají v kauflandu)

kromě účinku na parazity to má i projímavý účinek na střevo obecně, zkuste :)
radka (Po, 16. 4. 2012 - 22:04)
Také trpím zácpou, zkusil...na jakoukoliv zácpu doporučím kapky, se kterýma mám výbornou zkušenost, napište mi na mail [email protected]
Tonda (So, 5. 1. 2013 - 21:01)
Břicho jak balón, a na záchodě si maximálně tak čtu. To jsem taky dobře znal. Vyzkoušel jsem různá projímadla akupunkturu, masáže břicha, zrnička, jogurty, kefíry ale vcelku bez větších úspěchů a nebo s úspechy až příliš velkými:). Co bych snad mohl doporučit a s čím mám dlouhodobě dobré zkušenosti je na snídani salát z rostliny, která se u nás příliš neprodává Slunečnice Topinambur. Nakrájíte si 2-3 hlízy na snídani, buď na chleba nebo přimíchat do salátu a normálně se to sní. Je to rostlina, takže to je bez chemie, chuť je výborná, něco mezi hráškem a kedlubnem a sníte. Obvykle kolem 18 hodiny jdu:) Ale nemám křeče nebo nějaké bouřlivé projevy průjmu, ale prostě jdu:) Fungujeto asi tak, že hlíza obsahuje 80% vody a neobsahuje sacharidy, ale enzym inulín, který pomáhá rozvoji příznivých bakterii v tlustém střevě, neobsahuje lepek a značnou část tvoří vláknina. Každopádně mi to chutná a pomohlo mi to nahradit projímadlo a zatím jsem nic lepšího nenašel. Předpokládám, že to nevyřeší určitě všechny problémy, ale když to aspoň jednomu pomůže, tak ten nějaký smysl měl. Rostlina je docela těžce sehnatelná, takže kdyby jste ji nemohli splašit, tak párkrát za rok si objednávám tady. www.topishop.cz
Toníku (So, 5. 1. 2013 - 21:01)
stačí více pohybu, pití a ovoce,hlavně jablek a vlákniny.. čočku, hrách.. a pít.
Ten reklamní WEB si strč někam.
Karel ,můj rec… (Čt, 25. 7. 2013 - 16:07)
3x denně mezi jídlem sníme sušenou švestku nebo dvě.Docílíte balzám na vaši prdílku,budete mít změklou stolici a přijemné vyprázdnění.Děkuji za pozornost švestky dělají divy.
Ivanka (Pá, 16. 8. 2013 - 20:08)
KKupte si řasu v tabletách BIOSPIRULINA.Doporučila mně ji lékařka z rehabilitace. Polykám ji již 6 let Prvým rokem jsem si ji dávkovala před snídaní a večeří. Zapíjí se vodou.Ted si ji dávkuji denně pouze před snídaní. Tak budte tak úspěšní jako já....a klidně si dám i čokoládku, která špuntuje. Zdraví Ivča
hm? (Pá, 16. 8. 2013 - 20:08)
Pomáhat si denně chemii? Je plno přírodních pomocníků, třeba ty švestky.
Pomáhají různé babské rady. Které se dají měnit, večer pomeranč, kyšku, jablka, ráno sklenice teplé vody nalačno.
Ivanko, být závislá kvůli zácpě na tabletách?
To už bych raději pila tu šaratici.
Zdenka (Pá, 16. 8. 2013 - 22:08)
Když ale někomu ty přírodní projímadla typu švestka, jablko, teplá voda, atd nezabírají, tak co je špatné na tom zkusit si pomoct nějakou hlízou nebo řasou? Myslím si, že do této diskuze vstupují hlavně lidé, kterým právě ty tradiční metody nepomáhají a chtějí se dozvědět něco nového. Každý to má jiné a nazývat někoho kdo užívá Biospirulinu (což je řasa) závislým na prášcích je fakt trochu přehnaný. Člověk by měl vyzkoušet opravdu vše než sáhne např. po gutalaxu, který sice zaručeně pomáhá, ale čím déle ho užíváte, tím menší je pak šance že by v budoucnu mohlo pomoct i něco šetrnějšího. Děkuji Tondovi i Ivance za příspěvek, rozhodně je zajímavější než od těch, kteří ani neuvedou své jméno.
pert (Čt, 22. 8. 2013 - 15:08)
DOMÁCÍ PROSTŘEDEK NA ZÁCPU
Budete potřebovat:
Olivový olej
Citrónovou šťávu nebo pomerančový džusOlivový olej mimo jiné stimuluje trávící soustavu, takže si dejte 1 lžíci ráno – ještě než začnete cokoli jíst a pít.
Pokud je vám představa olivového oleje nalačno nepříjemná, smíchejte si ho s citrónovou šťávou nebo oblíbeným džusem.
Pokud máte zácpu často, opakujte každé ráno.
zdroj- http://www.albert-sd.cz/domaci-recepty-bez-chemie-udelejte-si-doma-a-zdrave/
TerS (So, 12. 10. 2013 - 11:10)
Dobrý den,

zácpou trpím již skoro rok. Předtím jsem s tím nikdy problém neměla, ba naopak ! Díky tomu jsem se začala i velmi přejíat, prý je to tím, že střeva nedokážou vstřebat, co tělo potřebuje, kvůli ucpání. Bývala jsem vždy jako proutek, teď mám nafouklé břicho jak ve 4. měsíci a myslím to opravdu vážně. Piju vlákninu, pročištující čaje a každý večer si dělám masáž břicha. Co ze mě druhý den vyjde je jen mizivá část toho, co by mělo. Opravdu už si nevím rady, břicho mě bolí, cítím se plná a bez energie.
maté (So, 28. 12. 2013 - 10:12)
Zkuste "čaj" maté - české zdroje sice neupozorňují, že působí jako přírodní laxativum, ale je tomu tak - z jedné "dávky čaje" připravíte 5-10 nálevů a můžete popíjet celý den, večer už raději ne - kromě toho, že je to výborný nakopávak, narozdíl od kávy má řadu blahodárných účinků, obsahuje hodně vitamínů, minerálů, působí močopudně atd. Pozor nepřipravovat dle českých návodů, které bývají na etiketě.S čajem nešetřit!
http://www.pijumate.cz/mate-piti-priprava/
Danka (Po, 11. 1. 2016 - 22:01)
Ahoj,Ivane, mám podobný...Já mam problemy jiz 15 let.Zkusila jsem úplně vsechno ale nic nepomaha.Nikdo neví,co to nezna,co je to za zivot.Clovek neni schopen normalne žít a jeste to musi tajit,s cim se trápí.Mate špatnou náladu,plne velke tvrde břicho a nemáte zajem o nic.Jsem z toho nešťastná.Byla jsem na vyšetření a tam se divili,ze tak malý a útlý člověk má tak dlouhe abnormalne dlouhe hrubé strevo.A tak mi vysvětlili,ze to pak problem znovu obnovit reflex.Prosím,poraďte,co máme delat?Dekuji moc predem.
Jana (Út, 12. 1. 2016 - 11:01)
Zkus Chia semínka anebo klystýr.
Reklama