Reklama

Naše individuální konstituce

Podle ájurvédské medicíny je celý vesmír, vše kolem nás a samozřejmě i člověk složen z pěti elementů. Těchto pět elementů

Vzájemné aktivní působení a propojení těchto prvků umožňuje držet svět v pohybu. U člověka představuje Země strukturu orgánů a tkání, tj. hmotu (kostra, svaly); Prostor tělesné dutiny (krev, lymfa); Oheň kontroluje zažívání (enzymy), inteligenci; Voda tělesné tekutiny (voda, lymfa, krev) a Vzduch tělesné pohyby.

Tyto aktivní prvky tvoří základ tří principů. Pro pojmenování principů, životních energií, používáme původní slova ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Tyto tři principy prostupují celou přírodou. Všichni jsme kombinací těchto tří energií: Váty jako principu pohybu, Pitty čili principu energie a Kapha tedy principu struktury.

Všechny tři energie, v Ájurvédě nazývané dóši, vytváří fyziologickou konstituci jedince.

Tyto hlavní energie našimi smysly nezaznamenáme, ale jejich vlastnosti zjistit můžeme. V lidském těle má Váta na starosti výměnu informací v nervové soustavě, cirkulaci, posun potravy zažívacím traktem a vyměšování. Zažívání a metabolismus, včetně látkové výměny fungují na principu Pitty. Kapha se naopak stará o svalovou a tukovou tkáň a kostru jako podpůrnou soustavu.

Reklama

Ajurvéda používá jednoduché a srozumitelné metody k pochopení principu konstituce.

Kromě naší vrozené konstituce existuje náš současný stav, momentální poměr energií, jež se může lišit od vrozeného stavu.
Vrozená a současná konstituce
Vrozená konstituce označuje naši zděděnou konstituci, která vznikne kombinací Váta, Pitta, Kapha (vzduch, oheň, voda) v momentě narození. Emoce v genech rodiče předávají na svého potomka. Během života se nemění.

Současná konstituce označuje náš současný stav, momentální poměr hlavních energií, jež se může lišit od vrozené konstituce. Poměr těchto energií se liší člověk od člověka a závisí na momentální životní situaci, práci, stresu apod.

Většina lidí má smíšenou konstituci, tzn. kombinaci dvou nebo tří energií. V ideální harmonii se vrozená konstituce vůči té současné, tedy poměr hlavních energií, rovná. Tomto harmonickém stavu jsme zdraví, při porušení této rovnováhy (rozdílné vrozené a současné konstituce) onemocníme. Jak ale zjistíme, jakou máme konstituci a zda jsem v nerovnováze? Máme dvě možnosti: vyplnit dotazník v některé knize věnované ájurvédské medicíně (např. podrobný konstituční dotazník v mé poslední knize Ájurvéda v praxi českého lékaře, Eminent 2007 nebo na www.ayurveda.cz ) nebo navštívit ájurvédského lékaře, který pulzovou diagnostikou určí přesně konstituci a zároveň připraví podrobná doporučení (naše centrum najdete nyní v Praze, Brně, Zlíně a Bratislavě).

V běžném životě jsme ovlivněni zvyky, zevními vlivy (počasí, roční období), stresem, rodinnými  či pracovními problémy, našim myšlením nebo stravou, které  narušují tuto harmonii. Základním principem léčení v Ájurvédě je obnovit harmonii neboli rovnováhu a přiblížit se k vrozené konstituci, kterou máme dánu.

Individuální přístup a respekt k odlišnostem je jednou z hlavních předností této medicíny na rozdíl od západní medicíny, která neuznává individuální odlišnosti. Zaměřením na individuální konstituce umožňuje člověku zjistit, jak si sestavit svůj vlastní jídelníček, rozhodnout se kdy vstávat a chodit spát, zvolit vhodné zaměstnání, partnera, nebo například bydlení tak, aby nám maximálně a ideálně vyhovovalo.

MUDr. David Frej, Email: [email protected], internet: www.ayurveda.cz

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama