Reklama

Není nemoc jako nemoc

Nemoci je možno klasifikovat podle dvou základních znaků: jako choroby, které napravují, vyrovnávají stav organismu. (Nerovnováhu vyrovnávají k rovnováze, disharmonii napravují k harmonii.) Druhou skupinu tvoří choroby degenerativní.

1. Nemoci nápravné

Takováto nemoc - či lépe řečeno takovýto stav - se objeví často v tom případě, když pacient po určitém období dobré a kvalitní výživy najednou sní něco špatného. Dostaví se průjem nebo žaludeční nevolnost. Objeví se horečka nebo pacient zvrací. Tyto příznaky bývají často hodnoceny jako choroba. Ale ve skutečnosti je to jen eliminace, vylučováni jedů nebo jedovatých, toxických látek. Dalším podobným případem je angína, zánět mandlí. Ta nastane, když se lymfatický systém pokouší lokalizovat - tj. na určité místo nahromadit - jedovaté látky, které se dostaly do těla prostřednictvím nesprávné potravy. Horečka, která tento proces provází, je jen jednoduchým a prostým pokusem, jak tyto přebytky "spálit". Nápravou tohoto typu se organismus posléze udrží ve stavu vyrovnanosti a rovnováhy.

Často se stává, že se u žen při nerovnovážné, neharmonické stravě dostaví nepravidelnost měsíčního cyklu. To je jiný příklad nápravné choroby. Dalším příkladem je nepříjemný tělesný pach lidi, kteří jedí maso a další živočišné produkty. Tělo se zbavuje jedů pomoci kůže. To vše není nic jiného než eliminace nadbytků, výstřelků, nestřídmostí, chyb.

Mezi eliminace můžeme počítat i řadu kožních chorob, bolesti hlavy a rázné typy dalších potíži. Většinou je v takovémto případě lepši nezasahovat a začít činit opatření až tehdy, když je stav velmi akutní, jako například v případě vysoké horečky, kdy jsou nutná speciální ošetření. Když se pomocí eliminace přebytky zlikvidují, tak většinou "chorobný" příznak zmizí. Byl příznakem ozdravujícím, pomocníkem v nastolení rovnováhy. Když během tohoto ozdravovacího procesu budete správně jíst, vaše tělo zůstane silné a budou se rozvíjet vaše schopnosti autoregenerace, tj. schopnosti těla uzdravovat se samo. A proto by takovéto nápravné procesy neměly být považovány za skutečné nemoci.

 

2. Degenerativní choroby

Degenerativní choroby je možné považovat za skutečné nemoci. A to proto, že jsou znakem - nebo lépe řečeno důsledkem zhoršení stavu orgánů a tělesných funkcí.

Srdeční šelest, který vzniká nedokonalou koordinací srdečního svalu, je typem degenerativní choroby, právě tak jako špatná funkce ledvin, která je důsledkem nadměrného příjmu tekutin. Jiný znak degenerace má příčinu v pravidelném pojídání bílého rafinovaného cukru, který způsobuje chronické překyselení krve. Z toho pramení chronická degenerace v kvalitě kostí a zubů. Do této kategorie chorob patří také epilepsie, rakovina, diabetes.

 Dejme tomu, že člověk, který se po dobu několika let stravoval korektně, sni najednou masový karbanátek. Po nějaké chvíli se může dostavit zvracení nebo pak později průjem. Je tomu tak proto, že karbanátek z masa není pro člověka přirozenou potravou. Proč nastane taková reakce? Souběžně s tím, jak se naše kondice zlepšuje pomocí korektní stravy, stáváme se totiž stále více vnímaví a citliví k důsledkům a účinkům potravy. Když po zkonzumováni nějakého špatného jídla - jako např.karbanátku - nemáme žádnou reakci, pak tento potravinový výstřelek (chybu) v sobě uložíme, akumulujeme. A naše kondice se postupně zhoršuje. Navenek se důsledky a příznaky takovýchto chyb mohou projevit třeba až za dvacet let. Ale naše tělesné funkce - včetně naší soudnosti a uvážlivosti - se oslabují postupně, souběžně, v přímé závislosti na tom, do jaké míry nepřirozeně jíme. Lidé, kteří jsou v tomto stavu, kteří mají špatné tělesné funkce, a tudíž i špatnou soudnost, velmi těžko chápou, proč by měli jíst správně. V řadě případů je jejich přirozenost tohoto typu: "Jedl jsem maso třicet let a cítím se docela dobře. Proč bych měl přestat?" A pak se najednou stane, že takový člověk náhle dostane srdeční záchvat nebo se u něho objeví rakovina.


Autor: mk

Reklama
Reklama

Komentáře

Marek (Út, 4. 12. 2001 - 13:12)
Proč se tu proboha objěvuje tento veganský fašismus? Nevěděl jsem, že stránky doktorka.cz jsou veganské.
Jaja (Čt, 22. 6. 2006 - 07:06)
Trochu silná slova Marku,myslím, že si na těchto stránkách každý najde co ho zajímá a mnohdy se dozvídá zajímavé a logické souvislosti, které běžně lékaři nepřipouštějí.
Honza (Čt, 22. 6. 2006 - 09:06)
Já bych to viděl z druhé strany. Zkoušel jsem uhlovodanovou dietu. To se jí jen maso, živočišné tuky, sýry apod. Čtvrtý den jsem měl těžký žlučníkový záchvat. Naopak loni na podzim jsem pět dnů za sebou jedl jen ovoce. Cítil jsem se skvěle, shodil jsem čtyři kila. Pak jsem znovu zkusmo začal jíst maso. Ten den přechodu k "normální" stravě mi bylo nesmírně těžko a nemohl jsem se dát dohromady. Nakonec si tělo na jedy zvykne a považujeme je za "normální". Díky zato, že Doktorka tady zveřejňuje i jiné názory, než je oficiálně vnucovaný výplach mozků.
j.k. (Út, 20. 6. 2006 - 15:06)
moje děti od mala plivaly maso,starší syn šel po mrkvi a květáku v syrovém stavu ,mladší jí dodnes polévky a bramborovou kaši,když si měli vybrat mezi vepřovým řízkem a vaječným ,radši ten vaječný,nebo řízek a filé z ryby tak to filé,kdykoli měli střevní potíže,tak to měli ve školní jídělně segedinský guláš,nebo tzv.holandský řízek,to je mleté maso všeho druhu smažené ve fritéze,na jídle hodně záleží
J.M. (So, 26. 8. 2006 - 19:08)
Myslím si, že by se mělo jíst střídmě, od všeho trochu - všechny rady a zkušenosti jsou individuální, co je dobré pro jednoho není pro druhého, tzn. žádné zaručené diety ! Hlavně jsou lidé líní se hýbat,stále se vozí jen v autech, za celý den neudělají mnozí ani pár kroků. Jednou týdně se mordují v posilovnách nebo na kurtech a myslí si, že tím vynahradí normální denní pohyb, který je např. zárukou dobrého trávení atd..




žena 40+ (St, 6. 12. 2006 - 14:12)
pro přesnost u Honzy: jednalo se o proteinovou dietu, takže ta žlučníková kolika je velmi logická. Pokud se tělo pročistí ovocem, zeleninou nebo jednoduchou stravou, tak už mu potom jedy v podobě masa a těžko stravitelných potravin tolik nechutnají, ale zvykne si....
Eva (Čt, 17. 5. 2007 - 14:05)
Ano toto cítím i sama na sobe ale treba do toho aspon 4 do týdna erobický tréning nebo chúze vonku
nikola (Čt, 7. 6. 2007 - 09:06)
tjn ale já potřebuju udělat referát na nemoci člověka:-(...a jako asi tu moc nevyberu co?
Návštěvník (Čt, 7. 6. 2007 - 10:06)
Tak si dej jen oddíl nemoci. Jak má ten tvůj referát vypadat?
Reklama