Reklama

Polovina pesticidů na trhu ohrožuje zdraví

Téměř polovina pesticidů, které jsou běžně dostupné na trhu, představuje riziko pro lidské zdraví i samotnou přírodu. Vyplývá to z "černé listiny" chemických koncernů, kterou dnes zveřejnila organizace Greenpeace. Velké nadnárodní společnosti údajně produkují 75 procent všech pesticidů, přičemž ty nejnebezpečnější prý pochází od koncernu Bayer.

Hned v závěsu za neměckou společností se drží švýcarská Syngenta, americká Monsanto, německý Basf a opět americký koncern Dow Chemicals. Zástupci Greenpeace zkoumali celkem 512 vzorků pesticidů, které jsou běžně dostupné, a hrozbu pro lidské zdraví představovalo 243 pesticidů, tedy 46 procent všech testovaných vzorků. 


"Náš žebříček ukazuje, jak je produkce největších agrochemických společností stále toxická," uvedl chemický expert ekologické organizace Manfred Krautter. Podle něj je na politicích, aby zpřísnili evropskou legislativu, která pro pesticidy stanovuje nejrůznější pravidla. 


O této možnosti se v současnosti v Evropské unii skutečně jedná, ale zatím bez úspěchu. Evropská komise již dva roky například žádá zákaz zemědělských postřiků, které jsou prokazatelně toxické a mohou stát například za vznikem rakoviny, zatím však neúspěšně. Členské státy EU se totiž na takovém omezení zatím nedokázaly shodnout. 


Zatímco Francie by chtěla zakázat veškeré pesticidy, Německo zase přílišné zpřísňování pravidel odmítá, protože by údajně přineslo velké náklady pro farmáře. EU se tak zatím dohodla pouze na tom, že vypracuje zprávu o pokroku, který během projednávání této legislativy učinila. Poté se teprve ukáže, jaký unie ve spolupráci s komisí a Evropským parlamentem zvolí postup. Konečná dohoda je tak poměrně vzdálená. 


Greenpeace si ovšem nestěžuje jen na samotnou toxicitu zhruba poloviny pesticidů na trhu. Dalším zneklidňujícím faktem je prý nedostatek informací ve veřejných databázích o zhruba 16 procentech dalších pesticidů. "Pesticidy se vyskytují v životním prostředí, v potravinách a v našem těle. Jsou jako časovaná bomba. Ohrožují naše zdraví, zvířata i některé rostliny," dodal Krautter. 


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Josef (Po, 16. 2. 2009 - 17:02)
Zajímalo by mě, kolik je ve hnutí Greenpeace renovovaných a vystudovaných odborníků v oborech, kde se odvažují zkoumat vzorky pesticidů a uveřejňovat závěry a žebříčky...
Petr (Čt, 19. 2. 2009 - 20:02)
Většinou se v těchto spolcích jedná o lidi, kteří za úplatu protestují proti čemukoliv, co si u nich kdo objedná. Proto taky mají u lidí tak nízký kredit.
Reklama