Reklama

Proti únavě pomáhá rostlinná strava

Při chronickém únavovém syndromu doporučujeme upřednostňovat stravu rostlinného původu před příjmem živočišných bílkovin. Přebytek živočišných, těžko stravitelných tuků a uzenin, které jsou doplněny solemi, ochucovadly, zvyšuje pH krve, důsledkem je pomalejší odbourávání kyseliny mléčné vzniklé svalovou činností.

Zpomalí se regenerace svalů, přetrvává pocit únavy a napětí ve svalech. Zvyšuje se hladina cholesterolu, vyčerpávají se játra a žlučník, při jejichž oslabení vznikají bolesti kosterní a svalové soustavy. Narušená funkce jater je často spojená s poruchou zraku.

Kravské mléko nahrazujeme rostlinným sójovým mlékem. Tuky se snažíme přijímat ve formě rostlinných, za studena lisovaných olejů, v semenech (slunečnice, sezam, dýně). Semena lze pražit a používat samostatně nebo do salátů, rýže, luštěnin. Kvalitní nenasycené mastné kyseliny obsahuje maso ryb.

Při vyřazení výrobků z kravského mléka lze použít nejen sójové mléko, ale i sójové jogurty, ovčí sýry, kozí sýry. Vápník je obsažen v luštěninách, zelenině. Lze také použít vaječné skořápky, které omyjeme, nameleme a opražíme na pánvi. Užíváme 2-3x denně na špičku nože po jídle. Podobným způsobem jsou připraveny některé léky na osteoporózu (Biomin H), které lze zakoupit v lékárně. Velké množství vápníku obsahuje také mák, lískové oříšky, mandle, ovesné vločky.

Zdroj:Alena Katčinetzová - Chronický únavový syndrom, nakladatelství Triton

Reklama

Reklama

Komentáře

Lenka (Čt, 13. 4. 2006 - 18:04)
Jelikož trpím CFS již 12 let a v době největších potíží se mi velmi rychle zvyšovala váha,vyzkoušela jsem tedy mnoho diet,počínaje dělěnou stravou,či spíše rostlinnou a syrovou stravou a pokud mezi stravu zařadím maso /jen libové,či drubeží/,teplé obědy,nebo malé množství alkoholu,např. trochu vaječného koňaku, tak nemám šanci zhubnout 3 týdny ani deko.

V letním období,kdy je větší výběr ovoce a zeleniny je mi opravdu o něco lépe.
Reklama