Reklama

Šálek kávy denně pro dobré zdraví

Zapomeňte na to, že káva vám v noci nedá spát, zvyšuje váš krevní tlak nebo způsobuje podrážděnost. Káva skutečně může být dobrá pro vaše zdraví, píše agentura Reuters. "Nyní teprve začínáme chápat potenciální zdravotní účinky těch několika set složek v kávě," říká profesor Peter Martin, ředitel institutu pro výzkum kávy (ICS) na americké Vanderbiltově univerzitě.

Podle Martina může káva díky svému chemickému složení úspěšně potlačovat sklony k sebevraždě, cirhózu jater, některé typy rakoviny, bronchiální astma, srdeční choroby a Parkinsonovu nemoc.

"U jedinců, kteří nepijí žádnou kávu, je v průměru vyšší výskyt těchto nemocí než u těch, kteří ji konzumují umírněně," vysvětluje vědec, přičemž za mírné množství považuje dva až čtyři šálky tohoto nápoje denně.

Většina výzkumů týkajících se kávy se v posledních 20 letech soustředila především na kofein, její hlavní složku. Kofein stimuluje centrální nervový systém a již dlouho se používá v lécích pro tlumení bolesti, kontrolu chuti, zvyšování bdělosti, léčení rýmy, astmatu a zadržování vody v těle.

Na druhou stranu si organismus může na kofein lehce zvyknout, stejně jako na narušený spánkový rytmus, ovlivňování nálady a zvýšený krevní tlak.

Reklama

Předběžné výsledky nejnovější studie ICS ukazují, že káva je bohatým zdrojem antioxidantů, které snižují působení škodlivých látek na lidské tělo a mohou tak pomáhat v boji proti nemocem.

Hlavním původcem kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, očního zákalu a oslabení imunitního a nervového systému mohou být takzvané volné radikály, což jsou pozměněné částice, jež vytváří kyslík v kombinaci s jinými chemickými látkami. Volné radikály poškozují buňky a tkáně a proti nim působí právě antioxidanty.

Studie ICS dokazuje, že káva má čtyřikrát vyšší obsah antioxidantů než čaj, který je dalším zdrojem těchto důležitých látek. "Vyhlídky na to, že káva by mohla snižovat riziko úmrtí u srdečních chorob je významnou a zajímavou stopou pro další bádání," soudí Martin.

Největší pokrok učinili vědci v pochopení souvislosti mezi volnými radikály a nemocemi. Lidské tělo bojuje s případnými škodlivými účinky několika způsoby, včetně systému enzymatické obrany a antioxidanty.

"V udržování tělesné obrany proti volným radikálům hraje klíčovou roli výživa," uvádí se ve zprávě britského informačního centra pro studium kávy (CoSIC).

Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamín E, vitamín C a karotenoidy (žluté a červené pigmenty) nacházející se v sójových bobech, červeném víně, rozmarýnu, šalvěji a dalším koření, citrusových plodech, ovoci, cibuli a olivách.

Pražení kávy navíc zvyšuje účinky antioxidantů, jejichž obsah není zničen ani při procesu odstraňování kofeinu. "Pražení vytváří bohatství složek, činí z kávy jeden z nejúčinnějších dodavatelů antioxidantů," tvrdí Martin.

Zmíněná studie zatím probíhala pouze v laboratoři. Nyní se vědci chystají testovat účinky kávy na buňkách, zvířatech, zdravých lidech a popřípadě také na nemocných jedincích.

Používání kávy pro léčebné účely není nic nového; střevní nálevy s kávou se už zhruba sto let používají k očistě organismu. Během druhé světové války dokonce německá armáda používala kávu jako analgetikum, protože tehdy nebylo možné dovážet jiné prostředky tišící bolest.

Kávový klystýr odstraňuje z jater toxiny a pomáhá ulevit od bolesti pacientům s rakovinou v případech, kdy ostatní léky selhávají. Německý lékař Max Gerson zavedl klinické používání kávových klystýrů v Evropě jako součást léčby rakoviny v roce 1930. Později se odstěhoval do Spojených států, kde tuto terapii využívají dodnes jeho následovníci při léčbě rakoviny, srdečních nemocí, selhání ledvin, cukrovky a při odstraňování škodlivých látek.

Tuto metodu, podobně jako mnoho jiných alternativních způsobů léčby, však považuje většina lékařů za kontroverzní.

zdroj: ČTK - Reuters

Reklama

Komentáře

Zdeněk Hradeck… (Pá, 1. 6. 2001 - 15:06)
Je možné, že při pražení kávy vznikají i škodlivé látky, které svými účinky ty dobré vlastnosti kávy znehodnocují? Čím káva prospívá jsem se dozvěděl, ale rád bych také věděl, čím škodí. Je toho víc?
Doktorka (So, 2. 6. 2001 - 16:06)
Některé negativní účinky kávy jsou naznačeny v souvisejících článcích.
Uvedu například: překyselování organismu (může být kompenzováno zásadotvornou stravou), odvodňování organismu(ke každému šálku kávy by měly být vypity alespoň 2dcl vody), přispívá ke ztrátě minerálů, u citlivých jedinců může přispívat k tvorbě žaludečních vředů, působit projímavě, způsobovat nespavost...

Citlivost na kávu se může u jednotlivých lidí může lišit. Například v dietách podle krevních skupin se uvádí, že pro krevní skupinu A a AB je káva prospěšná, skupině B neuškodí ani nepomůže a pro skupinu 0 je nevhodná, protože nadměrně zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv.

Podle indické ayurvédské medicíny se doporučuje zmírňovat nežádoucí účinky kávy přidáním kardamonu. Typická arabská káva se vaří též s kardamonem.

Celkově asi bude platit obecné
Vladěna (So, 2. 6. 2001 - 21:06)
Já mám vždy po vypití kávy vnitřní třes. Piji ji pouze vyjímečně.
radka (St, 13. 6. 2001 - 08:06)
zajímalo by mne, jak je to s antioxidanty a jinými složkami u tolik oblíbené granulované kávy?
MarieOlsakova"… (Po, 13. 4. 2009 - 14:04)
PROČ PÍT PRVNÍ KÁVU S KRÁLOVNOU VŠECH ROSTLIN - REISHI ? Jaké procesy v organismu vznikají při pití normální kávy ? Jde o překyselení organismu a tím vznik obrovského množství volných radikálů, které vyvolávají některé nemoci a zatěžují imunitní systém, který není schopen řešit jiné problémy.
Dalším problémem při pití normální kávy jsou obrovské dávky kofeinu, který z těla vyplavuje velké množství minerálů a hlavně vápníku. A nedostatek vápníku způsobuje v pozdějším věku osteoporózu a také nemoci některých životně důležitých orgánů
Káva ano,ale p… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
Joudalka (Po, 22. 9. 2014 - 23:09)
Moc pěkný článek o tématu je i na tomhle webu - http://www.oxalis.cz/vliv-caje-a-kavy-na-zdravi-cloveka/cz/t-329/ :)
Grmela (Čt, 25. 12. 2014 - 14:12)
Čaz na lávu! Právě popíjím svůj první dnešní šálek, ale na boží hod se jich chystám do sebe hodit mnohem víc!
Helena (So, 24. 10. 2015 - 10:10)
Káva určitě není zdravá,...Kde to žijete? Čtete odborné články? Káva zdravá je, dokonce i víc než jediný šálek denně a já jsem toho důkazem. A léčí i cukrovku, nejen ji. Chodím na "doktorku" léta nakouknout. Ale především čtu odborné články, nové poznatky z vědy a techniky..Na to je internet, ne jen na kecání na diskuzi.
terra (So, 2. 1. 2016 - 10:01)
Tuto kávu mám též mooc radá, poprvé jsem jí chutnala asi, tak před rokem v jedné kavárničně v Brně a od té doby jsem tu pravidelným zákazníkem, ale už jsem si jí zakoupila i domů s kavovarem!
zuza (So, 2. 1. 2016 - 10:01)
Jak dlouho tuto stránku znáte? A jak dlouho si u nich objednáváte? Já jsem si tuto stránku hned oblíbila, moc se mi líbí jejich nabídka a moje dcerka miluje jejich čaje!
:) (So, 2. 1. 2016 - 11:01)
Tuto kávu mám též mooc...Jj, Jihlavanka je dobrá.
Co? (So, 2. 1. 2016 - 18:01)
Jak dlouho tuto stránku...Jakou stránku???
To nic (Ne, 3. 1. 2016 - 13:01)
Jakou stránku???toho si nevšímej, řádí tady taková automatická blbka, co tu vytrvale protlačuje reklamu na jakési svoje patoky... a admin dělá svou práci a maže ji :)
danuselokovicova (Po, 30. 3. 2015 - 17:03)
Je možné, že při...Káva určitě není zdravá, aspoň ne každý den.
Reklama