Reklama

Špatný spánek může být smrtelný, tvrdí vědci

Nespavost, přerušovaný spánek i noční můry vedou ke zvýšenému riziku předčasného úmrtí. Podle odborníků jsou poruchy spánku stejně nebezpečné jako spánková apnoe, při níž člověk přestane na krátkou dobu dýchat.

Nedostatek spánku v důsledku nespavosti vyvolává stres, při kterém organismus produkuje hormon kortizon, zodpovědný za zvýšení krevního tlaku.

Vyplývá to ze studie, kterou provedli vědci na americké univerzitě Penn State College of Medicine v Hershey v Pennsylvánii. Výsledky jejich výzkumu svědčí o tom, že kvalita spánku je dosud velmi podceňovaným faktorem, který významně ovlivňuje naše zdraví.

Odborníci sledovali 1741 mužů a žen s poruchami spánku. Po čtrnácti letech pozorování mužů a deseti letech zkoumání žen se ukázalo, že úmrtnost mezi muži byla 19,6 procent a mezi ženami 10,3 procenta. Ve srovnání s lidmi, kteří spali bez problémů alespoň šest hodin denně, hrozí mužům s poruchou spánku pětinásobné riziko předčasného úmrtí. U žen se podobná souvislost neprokázala.

"Je možné, že podobná spojitost existuje i u žen, ale výzkum u nich netrval tak dlouho jako u mužů. Druhou eventualitou je, že muži jsou k nedostatku spánku citlivější," vysvětluje vedoucí studie Dr. Alexandros Vgontzas.
Podle něho jsou zdravotní rizika spojená s nespavostí srovnatelná s nebezpečím, jaké s sebou nese spánková apnoe, onemocnění, při němž pacient přestává na krátké okamžiky dýchat a které prokazatelně zkracuje délku lidského života.


Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

michal (St, 15. 12. 2010 - 14:12)
dobry den potřeboval bych poradit... když v noci usnu na zadech..tak tak si v noci sednu ze spaní.. a kdyz me pritelkyně chce položit na záda tak se přícim.. rano když vstávam tak mě bolej a nevim o tom.. přítelkyně mi to vždycky rano vypravi.. cely den zada... dekuji za radu.. a odpověd mi prosím zašlete prostřednictvim emialu. děkuji michal bilik [email protected]
Vědci tvrdí (St, 15. 12. 2010 - 19:12)
to, co mají dokázat v jejich výzkumném projektu. Každý výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude směřovat vždy k podpoře jejich teorie.
Martin (Čt, 12. 1. 2012 - 14:01)
já a moje manželka zažíváme dny a noci plné stresů z okolí a práce, zejména během letních měsíců, děti nám dávají dostatečně zabrat, máme čtyřčlennou rodinu, a oba jsme pracovně maximálně vytížený, zkoušeli jsme různé léky, kapky, čaje, ale nejpřátelštější forma poměrně zdravější náhrady je nápoj na vzdává spánek který obsahuje výhradně výtažky bylin jako levandule, kozlík lékařský a šipka, nápoj se jmenuje Good Night Drink je v 250ml balení a je ho dostat koupit v lékárnách, dm drogerii, vietnamských večírcích, jeho popularita je mnohem větší na Slovensku kde se začal prodávat ještě dřív, nejlépe chutná vychlazený z lednice
Karel (Čt, 11. 2. 2016 - 19:02)
Tak to ještě nevíte o ruském experimentu, kde nechali za druhé světové 5 lidí 30 dní bez spánku. Docela děsivý příběh, doporučuji jen pro ty se silným žaludkem. Většinou je však problémem nespavosti problém s usnutím. Než hned běžet za doktorem, je dobré zkusit několik tradičních metod. Mamce pomohli až špunty do uší. Je dobré jich zkusit několik, než se u některých usadíte. Tyto jsem viděl doporučovat vícero lidí: http://www.earplugs.cz/spunty-na-spani
Perla (Pá, 12. 2. 2016 - 10:02)
Tak to ještě nevíte o...Tak to nemohl žádný z nich vydržet.Kde se na ten dokument můžeme podívat?
Petr (Pá, 12. 2. 2016 - 16:02)
Podobný experiment s dobrovolníky bez spánku běžel u nás někdy v 60. letech. Výsledky byly dost otřesné.
Perla (Pá, 12. 2. 2016 - 19:02)
To je až nemožné,tolika dnů,to nemůže nikdo dát.
hm (Pá, 12. 2. 2016 - 22:02)
To je až nemožné,tolika...Maru, může.
Jíra (So, 13. 2. 2016 - 03:02)
Nemůže. Právě při tom československém pokusu bylo zjištěno, že už asi po jednom dni (24 až 30 hod.) docházelo ke kratičkým mikrospánkům, které se pak nezvladatelně prodlužovaly. Kdyby to bylo udržováno nějak násilím, dojde ke smrti.
Reklama