Reklama

Tajemství dlouhověkosti prý tkví v tvrdé dietě

Tajemství dlouhověkosti tkví v hodně tvrdé dietě, ale její účinky by v budoucnu mohly "simulovat" i nové léky, tvrdí dnes belgický list Le Soir s odvoláním na výzkum skupiny amerických a evropských vědců.

Ti dospěli k poznání, že přísná dieta, kompenzovaná přísunem vitaminu a minerálů, snižuje riziko výskytu nemocí, včetně většiny forem rakoviny, a prodlužuje délku života. Recept přinejmenším platí u pokusných zvířátek, ale u lidí by měl taky fungovat. Bohužel, autor myšlenky, profesor Kalifornské univerzity Roy Walford letos v dubnu zesnul.

Naději pro ty, kteří se bohatě prostřeného stolu nechtějí zříci, však skýtá zjištění, že stejného efektu jako po důkladném přiškrcení přísunu kalorií patrně lze dosáhnout i farmaceutickou cestou. Ovšem, pokud se ještě podaří prozkoumat účinky působení na molekuly PPAR alfa, které řídí hospodaření s energií v buňkách lidského těla.

"K léku, zaručujícímu dlouhověkost, nepochybně vede ještě dlouhá cesta, ale už se črtá," míní deník, podle něhož se farmaceutický průmysl o výzkum velice zajímá.

Než se "živá voda" začne prodávat v lékárnách, nezbývá než se o dlouhověkost snažit životním stylem. Záhodno je vyhnout se kouření, pití, nadváze, rozvodu, chudobě, předčasnému odchodu ze školy i bydlení u rušné silnice, protože to vše zkracuje život. Taková křižovatka podle listu dokáže ubrat dva tři roky, rozvod čtyři, neukončené vzdělání devět let a kombinace cigaret a nadváhy až 14 let.

Reklama

Naopak souhrn příznivých faktorů - poklidný život v končinách, kde lišky dávají dobrou noc, bez starostí o živobytí, nejlépe ve šťastném manželství a ve společnosti hromady přátel a domácího zvířete - dokáže prodloužit pobyt mezi živými až o 30 let.

Anebo by možná stačilo žít v Andoře a zvažovat, zda má smysl k vyhlídce na statisticky průměrných 83 let před sebou ještě pár roků odříkáním nepřidat.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Otmar Vašátko (Pá, 22. 2. 2008 - 06:02)
Myslím si, že zdraví a dlouhý život si musíme zasloužit, na to asi léky a přípravky nepomohou. Podle mě je vše otázkou kombinace pevné vůle a celkové inteligence jedince, jak dlouho vydrží být zdravý a relativně ještě mladý svým uvažováním. Tam kde chybí duševno, tam nastupuje automaticky konzumace a tedy zkrácení života. Tedy nové poznatky nám mohou prodloužit život, musíme se však přitom zbavovat těch starých nepříjemných, které nám ho naopak zkracují. A to je to nejtěžší v životě, opustit něco, co nám se nám opouštět nechce
Návštěvník (Pá, 22. 2. 2008 - 07:02)
K čemu mně bude, že budu žít do sta, jíst zeleninu, nenapiju se alkoholu, když nebudu mít na co vzpomínat? To radši budu žít o pár let míň, užívat si života, cpát se kachnou, chodit na mejdany a pak na smrtelnej posteli si říkat "stálo to za to", než "sakra, nic jsem nezaži, nic nezkusil.."
Návštěvník (Pá, 22. 2. 2008 - 20:02)
Nemyslím se že je to dané zrovna na dietě
Návštěvník (Po, 5. 5. 2008 - 08:05)
Tak to je síla
liteon (Po, 5. 5. 2008 - 13:05)
je to prokázaný, laboratorní potkani, kteří dostávali jen 40% potravy, žili o mnoho déle ve srv. s ostatními (se srovnávací skupinou). U lidí, kteří přežili války a koncentráky (pokud si neodnesli nějakou smrtelnou nemoc) je to podobné.
kasenkak (Po, 5. 5. 2008 - 14:05)
Ahojky,
proboha co je to za téma, copak zelenina a ovoce jso v dnešní době zdravé? Vše je vyhnané hnojivama. To by jsme museli vše pěstovat sami. V dnešní moderní době je vše vyráběno uměle, ale proč? Nikdo si nepřipouští, že člověk je jen součást přírody a ty chemikálie ať už z potravy, tak z léků když jsme nemocní. Vše se v nás prostě usadí a ucpe nám to tělo, tím se nám nabaluje jedna nemoc za druhou. Proč nepoužít bylinky na zdravotní problémy, pročištěn těla dřív, než bude pozdě. Život si tak můžeme dál užívat plnými doušky, jíst můžeme i vepřo knedlo zelo a jen přidáme do potravy přírodní doplňky stravy. Budeme žít déle a budeme tak zdravější. Jestli chcete poradit co pomáhá mně, klidně mi napište na mailíka chalupovakatka"seznam.cz Všem přeji hezký den.
Návštěvník (Po, 5. 5. 2008 - 14:05)
pane Bože,ochraňuj nás od všech dealerů,deroucích se do všech diskuzí
důchodce (Po, 5. 5. 2008 - 17:05)
Domnívám se, že každý z nás má zakódované, jak dlouho tu bude, pokud si to sám, dobrovolně nezkrátí (drogy a pod.). Podle mne má člověk žít co neklidněji, nerozčilovat se, neštvat se za mamonem, jíst co mu chutná, a vůbec nemyslet na to, jak dlouho tu ještě bude. Letos mi bude 70, můj otec ani můj děda se nedožili důchodu. Každý z nás jednou umře, ale má to jednu velkou výhodu: když někdo umře, tak nemrzí že umřel.
lenka (Po, 5. 5. 2008 - 17:05)
Mate to dane od Boha,jak dlouho tu budete,neni potreba nad tim dumat.Az nastane Vas cas,proste si pro Vas prijde zubata a hotovo.
liteon (Út, 6. 5. 2008 - 17:05)
To: kasenkak - Vždyť ale chemikálie jsou taky "součástí přírody", no né?
Bubu (Út, 20. 1. 2009 - 23:01)
Tělo má jít do hrobu pořádně zhuntovaný, aby bylo vidět, že ho majitel používal. Kdybych umřel naprosto zdravej, tak bych si připadal jako blázen co zapoměl kvůli samý starosti o svý zdraví žít. Budu se postit jak budhistickej mnich a nakonec se stanu trávožroutem. :-)))
Blbost (St, 21. 1. 2009 - 22:01)
Tuhle jsem vedla do noci s kamarádem divokou dbetau na téma ovoce a zelenina ,škodliviny.On je chemik přes potraviny a řekl mi,že zdaleka není pravda,že co si doma vypěstujeme je zdravé a že ty plísně apod,na neošetřených plodech mohou být mnohem škodlovější,než ti prevíti,kterými je ošstřují.ze ty normy jsou hlídané velmi přísně.Jeho právě to hlídání norem živí.
Ale mně je to fuk,jablko ze zahrádky mi chutná víc,ale koupím si klidně i v obchodě.
Délka života na úkor kvality-to je o ničem.
Já se stravuji rozumně a snažím se zdravě(nezdravé tuky a bílý cukr konzumuji minimálně),ale když zabíjačku neodmítnu a studentská pečet to je moje vášen.
No až zubatá příjde,tak holt půjdu.
Návštěvník (St, 21. 1. 2009 - 22:01)
opr.debatu
Reklama