Reklama

Úbytek (atrofie) svalové hmoty a myopatie

Postupná ztráta svalové hmoty provází stárnutí a je často zřetelná už na první pohled. Někdy se tomuto jevu také říká "sesychání", což je motivováno viditelnou postupnou ztrátou vody z tkání. Hlavním důvodem je ovšem ztráta svalové hmoty. Souběžně může stoupat množství relativně metabolicky neaktivního tělního tuku v oblasti břicha. Tento jev je patrný především u starších mužů. Je možné, že na vině není pouze snížení produkce steroidních (pohlavních) hormonů, ale také výživa?

Studie realizovaná nedávno ve Francii pod vedením dr. Lydie Combaret konstatuje, že strava starších lidí je velmi často deficitní co do obsahu (kvalitních) proteinů, v důsledku čehož dochází k deficitu jedné nezbytné aminokyseliny zvané leucin. Doplnění této aminokyseliny do stravy markantně zvyšuje schopnost novotvorby svalové hmoty, tó je ostatně již dávno známo z použití směsi větvených aminokyselin, mezi které patří i leucin, u sportovců. Nezbývá než doporučit vám systematické použití běžně dostupných větvených aminokyselin BCAA) nejlépe v souvislosti s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Autorka studie doporučuje k běžné stravě přidávat leucin v dávce až 4 g denně
Podle mého názoru je lepší variantou použití směsi větvených aminokyselin, zkráceně označovaných jako BCAA. Ty jsou již běžně dostupné na trhu a nejsou ani příliš drahé.

Tím jsme "naskočili" rovnou do oblasti využití doplňků. Ale jak je to se stravou?
Ve stravě se jako zdroj bílkovin (proteinů) velmi dobře uplatní ryby. Dokonce tak dobře, že se již setkáte s tvrzením, že "ryby mohou chránit před kolorektálním karcinomem". Nejen to, protože ony mohou být současně zbraní proti rakovině prostaty. Jde tedy o opak působení červeného masa a uzenin, jejichž nadměrná konzumace významně zvyšuje riziko vzniku obou typů rakoviny.


Za ochranný faktor přítomný v mořských rybách jsou považovány dvě esenciální mastné kyseliny z řady polynenasycených (PUFA), kterými jsou EPA a DHA. Myslím, že jste se s nimi už setkali, a to především v podobě doporučovaných "omega-3". V rybách v porovnání se svalovinou savců nenajdete mnoho železa, které je v "červeném mase". Jeho pravidelná významná konzumace podporuje tvorbu nebezpečných nitrósových sloučenin v tlustém střevě a přítomné železo bylo shledáno rizikovým faktorem oběhových onemocnění.
Musím připomenout, že další rizikové látky vznikají v průběhu tepelného zpracování červeného masa při použití vysokých teplot a nekvalitního tuku, nebo naopak působením přímého plamene. To se zjistilo, když odborníci studovali souvislosti mezi stravovacími zvyklostmi i obsahem rizikových látek v červeném mase. Pokoušeli se totiž najít příčiny vzniku rakoviny slinivky!


Uvedená fakta jsou mimořádně zajímavá také z dalšího důvodu - poplašné zprávy v souvislosti s rizikem rakoviny u konzumentů červeného masa a uzenin totiž měly dramatickou "dohru", protože s protesty vyrukoval masný průmysl! Použil kritiku výsledků epidemiologických studií, které vedly k výše popsaným závěrům a které podle názoru oponentů nejsou směrodatné, protože nejsou správně metodicky formulovány. Přestože si o kvalitě daného typu studií (meta-analýzy a epidemiologické studie) občas myslím něco podobného, ještě to neznamená, že neexistuje důvodné podezření, že osoby, které velmi často konzumují červené maso upravené nevhodným způsobem, aniž by souběžně konzumovaly dostatek vlákniny (a ryb), ale zato konzumují hojnost "tvrdého" alkoholu, nejsou vystaveny významně vyššímu riziku vzniku - dokonce několika druhů - civilizačních onemocnění včetně rakoviny. Riziko se pochopitelně zvyšuje, mají-li tyto osoby dispozice k těmto onemocněním.

Jedním z působků, využitelných v ochraně před devastací svalové hmoty, je astaxantin. Je to jeden z karotenoidů příbuzných zeaxantinu (obsažen v kukuřici). Ukázalo se, že nejenom chrání svalovou hmotu, ale navíc ještě podporuje využití tuků, a tak je možné doporučit jeho použití také v případě zvýšeného množství cholesterolu.


Zdroj: RNDr. Petr Fořt - Mládněte jídlem i po 50, nakladatelství Cpress

Reklama

Reklama

Komentáře

Renata (Čt, 21. 10. 2021 - 14:10)
Ahoj, máme doma maminku, která má už sníženou pohyblivost a s tím jí také dost ubývá svalové hmoty. Potřebovala bych pro ni nějaké vitamíny nebo nevím, co přesně by se na to dalo použít k podpoře svalové hmoty?
Marcela (Pá, 22. 10. 2021 - 02:10)
Tohle je ve stáří dost velký problém. Lidé mají bolesti a díky tomu už se nechtějí tolik hýbat. S tím je potom spojený i úbytek svalové hmoty. Já jsem musela dát svého tátu dohromady, protože se odmítal hýbat a pořád jen ležel nebo seděl. Bylo to už očividné, jak mu svalová hmota ubývala. Bavila jsem se pak s kamarádkou, která je výživovou poradkyní a ta mi poradila, že to může řešit protein, který by dokázal zachovávat svalovou hmotu. Našla jsem pak dokonce přípravek přímo pro seniory od značky Sponser.
Renata (So, 23. 10. 2021 - 01:10)
A kde jste ho kupovala?
Marcela (Po, 25. 10. 2021 - 23:10)
Kupovala jsem SPONSER SENIOR PROTEIN od halbich .cz , kde mají dopravu nad 1500 korun zdarma. Je to velké balení, které i dlouho vydrží.
Reklama