Reklama

Zkuste očistu raw stravou

Z veganského způsobu stravování vychází vitariánství nebo také raw strava. Předpokladem této stravy jsou syrové potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 45° C.

Vitariáni totiž sdílí názor, že syrová strava je plná aktivních enzymů, minerálů, vitaminů a kvalitních živin a tepelnou úpravou potravin dochází k jejich ničení. S ohledem na zdraví má tato strava výhody v podobě nižšího obsahu tuků, přidaných cukrů, sodíku a cholesterolu.  Obsahuje též pozitivní látky jako draslík, hořčík, vlákninu a kyselinu listovou. Po omezenou dobu může být vitariánská strava aplikována pro odlehčení organismu. Mezi oblíbená vitariánská jídla patří mrkvové špagety nebo sushi ze slunečnicových semínek.

V dlouhodobějším měřítku se však vitariáni mohou setkávat s různými zdravotními problémy. Podobně jako u veganské stravy jim mohou chybět důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Na lehkou váhu se nesmí brát ani nedostatek vitamínu B12, který vede od slabosti a únavy až k zvýšenému riziku onemocnění kardiovaskulárními chorobami. „Mezi nejlepší zdroje vitamínu B12 patří především maso, játra, vejce nebo mléko, a proto je pro vitariány nejjednodušší sáhnout po doplňcích stravy. Na trhu existují multivitamínové přípravky, které obsahují veškeré potřebné vitamíny skupiny B. Tělu tak přispívají k správnému fungování nervového systému, psychiky i imunitního systému,“ radí Klára Minczinger za společnosti Generica.

Tip na mrkvové špagety: Nastrouháme 5 mrkví na delší plátky, přidáme chia semínka a olivový olej a promícháme. „Špagety“ podáváme s omáčkou z česneku, kešu smetany, šťávy z citronu a oleje.

 

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama