Reklama

Léčba půstem funguje!

Ve Skandinávii mnozí považují pravidelný půst během něhož smí dotyčný přijímat pouze tekutiny, za stejnou nutnost a samozřejmost jako čištění zubů. Právě "léčba půstem" má podle lékařů hlavní zásluhu na tom, že Seveřané mají z vyspělých evropských zemí nejmenší potíže s nadváhou. Mimochodem - nejhůře na tom jsou Britové a Rusové, těsně následovaní Francouzi. My se nacházíme někde uprostřed, avšak je jen otázkou času, kdy dotáhneme vedoucí skupinu.

Podle nejnovějších výzkumů má půst na lidský organismus výrazný detoxikační účinek. Pomáhá zbavit tělo škodlivin z nevhodně zvolené stravy. A také jejího nadbytku. Odborníci na výživu už dávno varují, že se obyvatelé vyspělých zemí zcela zbytečně přejídají. Na každodenní přejídání přitom není tělo připraveno. Přetížené orgány nestačí potravu zpracovávat a jejich funkčnost klesá. Důsledky se však neprojeví ihned, avšak až po letech, kdy už bývá pozdě.

Ideální je vybrat si jako postní jeden konkrétní den v týdnu, třeba pondělí. Tělo postupně každopondělnímu hladovění přivykne. První měsíc je ale třeba počítat s nepříjemnými pocity hladu provázenými bolestmi hlavy a občasnou žaludeční nevolností. Výsledek se však prý bohatě vyplatí.

Udržování fyzické i duševní pohody dokonalým systémem půstů začlenila do výchovy věřících všechna masově rozšířená náboženství - exotický buddhismus a hinduismus, ale také křesťanství. To bylo stran půstů dokonce velmi přísné. Čtyřicetidenní půst před Velikonocemi představoval po dlouhé zimě s nevhodným složením stravy jakousi jarní očistu. "Hladový" měsíc doplňovaly ještě postní pátky a Štědrý den.

Také muslimové mají svou postní periodu - ramadán, jenž připadá na měsíc, v něm byl podle legendy zjeven korán. Výživáři však ramadanu vyčítají jeho nedůslednost. Věřící se totiž musí obejít bez jídla, sexu a her pouze během dne, zatímco po setmění je dovoleno vše. Není divu, že každý rok se desetitisíce muslimů ocitnou v nemocnici v důsledku obludného nočního přejídání.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

! (Po, 10. 10. 2016 - 08:10)
Toto zkoušeli již v 50. letech 20. stol. v Sovětském svazu. Po jednoměsíční absolutní hladovce si pacienti již na nic nestěžovali.
Pampeliška (Čt, 18. 1. 2018 - 06:01)
Toto zkoušeli již v 50....To věřím.
To ale nebyl půst, pouze mučení hlady.
Jednodenní až třídenní půsty z vlastního vědomého rozhodnutí, s přípravou i "návratovkou", jsou však naopak velmi prospěšné. Pro tělo i ducha.
Ale taky nejsou pro každého.
Reklama