V Bulharsku u pacientů s Covid-19 s úspěchem nasazují probiotika

Bulharští vědci úspěšně testovali probiotika na pacientech s Covidem. Více než sedmdesáti pacientům s těžkým průběhem byla v nemocnici v Plevenu poskytnuta potravinová terapie jako doplněk standardní léčby. U všech, kterým byla kúra speciálních bulharských kmenů laktobacilů a streptokoků podávána, došlo k zásadnímu zlepšení a následnému úplnému uzdravení.

Tým profesora Nikoly Alexandrova začal testovat účinky potravinové terapie probiotickou stravou během jara a léta na 72 pacientech. Terapeutickou kúru absolvovali všichni ve Fakultní nemocnici Pleven souběžně s běžnou léčbou. Podpůrná probiotická terapie obsahovala vzácné kmeny Lactobacillus bulgaricus DWT1 a Streptococcus thermophilus DWT4. Ty se od běžných kmenů liší tím, že se získávají nikoli z rostlin, ale z vody, a vyskytují se pouze v určitých pramenech bulharského pohoří Rodopy, kde je profesor Alexandrov před několika lety objevil. Na rozdíl od běžných, rostlinných kmenů Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus jsou jejich „vodní“ varianty několikanásobně větší a mohutnější, díky pobytu ve vodě též daleko odolnější, a proto účinnější pro lidský organismus. „Naše dřívější výzkumy prokázaly, že tyto kmeny vedou k repolarizaci makrofágů z M2 na M1, přičemž makrofágy M1 jsou součástí vrozené imunity a ničí nádorové a virové buňky,“ vysvětluje Alexandrov. Bulharský tým na výzkumu spolupracoval s indickými kolegy z Národního institutu pro vědu, výzkum a vzdělávání při Ministerstvu pro atomovou energii pod vedením profesora Palocka Aicha a výsledky jejich objevu publikoval před dvěma lety prestižní časopis Journal of Functional Foods.

Pacienti s těžkým průběhem měli již po 10 dnech negativní test na Covid 19

Nyní byla v Plevenu skupině pacientů poskytnuta výživová terapie probiotiky se zmíněnými vzácnými kmeny. Klinický obraz 72 pacientů testované skupiny s pozitivním PCR testem na Covid 19 vykazoval respirační selhání, horečku a zápal plic. Většina pacientů měla ještě doprovodné problémy, jako je cukrovka, obezita, hypertenze, metabolický syndrom či Hashimotova nemoc. Od prvního dne po přijetí dostávali všichni kromě standardní léčby Covid 19 i probiotickou terapii přípravkem Laktera v dávce 2 x 15 gramů denně.Jedna čajová lžička, tedy asi 5 gramů, obsahuje více než 75 miliard živých bakterií Lactobacillus bulgaricus DWT1 izolovaných z vody, což je zhruba tolik jako 30 kelímků tradičního bulharského jogurtu,“ říká Martin Kuttner z českého zastoupení společnosti Daflorn, která přípravek vyrábí. Profesor Alexandrov uvádí: „Narozdíl od jiných pacientů s pneumonií Covid 19 se ti, kteří užili probiotikum, klinicky zlepšili mnohem rychleji. Již třetí či čtvrtý den hospitalizace byli v dobrém celkovém stavu, afibrilní, bez známek respiračního selhání a se značně sníženým kašlem. Devátý až desátý den hospitalizace u těchto pacientů byl test PCR na Covid 19 negativní.“ V této skupině nedošlo k žádnému úmrtí. Monitorování pacientů pokračuje i po propuštění z nemocnice. Za zmínku stojí, že během kúry nebyl infikován žádný ze zdravotnických pracovníků obsluhujících pacienty s Covid. Personál užívá probiotikum v dávce 15 g denně.

Podpůrná probiotická terapie – odkaz na studii: https://laktera.bg/en/2020/07/20/nutritional-therapy-with-probiotic-laktera-in-covid-19-patients/

Odkaz na studii v Journal of Functional Foods: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619301513

Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus  jsou obsaženy společně s dalšími kmeny v přípravku Probiotika 50 miliard - ADVANCED PRO-VEFLORA 50 BILLION 60 cps

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Eva Tichá
  Eva Tichá (anonym)

  Přesně jak píše Tom,bulharská probiotika jsou unikátní a pouze na Balkáně,jinde se jim nedaří. Lactobaccilus bulgaricus je v jejich vodě oni z něj dělají od jogurtů po jiné probiotické nápoje-volně se dají koupit jako AJRAN-něco jako kefír ale ty preparáty už se dají originální-přímo dovezené z Plevenu koupit i u nás jmenují se LAKTERA NATURE,přesně ta od profesora Alexandrova.

  Feb 02, 2021
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  probiotika jsou všelek. Takže se vůbec nedivím, protože jsou dobré nejen jako prevence, ale i na upravení střevní mikroflory

  Dub 30, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Bulharská probiotika mají dlouhou tradici. Již mastičkář Hitlera krmil osmadvaceti různými léky, přičemž jedním z nich byl extrakt z výkalů bulharských rolníků.

  Kvě 04, 2021
 • Obrázek uživatele Fanja
  Fanja (anonym)

  probiotika jsou základ naši imunity, je to na udržování správní střevní mikroflory

  Srp 31, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama