Reklama

Rozpustitelný stent při léčbě zúžených tepen

Kardiologové Nemocnice Podlesí v Třinci 14. listopadu 2012 jako první v Česku implantovali pacientovi do věnčité tepny biologicky rozpustitelnou výstuž zvanou stent. Je vyrobená ze speciálního materiálu, jenž se po splnění funkce do dvou let vstřebá, na rozdíl od všech dosud používaných stentů, které jsou kovové a zůstávají v tepně napořád.

Při operaci šlo o angioplastiku čili rozšíření zúžené věnčité tepny. “U pacienta jsme provedli klasický zákrok spočívající v roztažení postiženého místa věnčité tepny balonkovým katétrem, tedy cévkou, na jejímž konci je miniaturní roztažitelný balonek. Následně jsme implantovali stent, který slouží jako výztuž a udržuje požadovaný průsvit balonku a zabraňuje jeho splasknutí a vzniku infarktu,“ uvedl vedoucí kardiocentra Marian Branný.

    Je podle něj výhoda, že v ošetřené tepně po dvou letech nezůstane žádné nepotřebné cizí těleso. Přítomnost stentu je totiž pozitivní v prvním půlroce po implantaci, kdy splní svoji funkci. “V dalším období už není potřeba, naopak kov brání pozitivní remodelaci tepny a zatěžuje nemocného pozdními komplikacemi a limitacemi. Pro některé pacienty je problémem i samotná definitivní přítomnost cizího tělesa v jejich těle,“ uvedl Branný.

Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama