Reklama

15 bylin s antivirovou aktivitou

Od starověku se byliny používají jako přírodní léčba různých nemocí, včetně virových infekcí. Zatím jsou jejich účinky bohužel podepřeny pouze limitovaným počtem vědecných studií na lidech.

1. Oregano

Oregano je populární bylina, která je známá svými působivými léčivými vlastnostmi. Jeho rostlinné sloučeniny, které zahrnují karvacrol, nabízejí antivirové vlastnosti.

Ve studii na zkumavce snížil jak oreganový olej, tak izolovaný karvacrol aktivitu myšího noroviru (MNV) během 15 minut po expozici).MNV je vysoce nakažlivá a je primární příčinou žaludeční chřipky u lidí. Je velmi podobný lidskému noroviru a používá se ve vědeckých studiích, protože růst humánního noroviru je v laboratorních podmínkách notoricky obtížný.
Další prokázané účinky oreganového oleje a karvacrolu proti viru:

  • herpes simplex typu 1 (HSV-1) - původce oparů
  • rotavirus - běžná příčina průjmu u kojenců a dětí;
  • respirační syncytiální virus (RSV) - způsobuje respirační infekce

2.Šalvěj

Reklama

Šalvěj je aromatickou bylinkou, která se v tradiční medicíně dlouho používá k léčbě virových infekcí.
Antivirové vlastnosti šalvěje se většinou připisují sloučeninám zvaným safficinolid a salviol, které se nacházejí v listech a stoncích rostliny.

Výzkum ze zkumavky naznačuje, že tato bylina může bojovat proti viru lidské imunodeficience typu 1 (HIV-1). V jedné studii šalvějový extrakt významně inhiboval aktivitu HIV tím, že zabraňoval viru ve vstupu do cílových buněk.

Ukázalo se také, že šalvěj bojuje s HSV-1 a vesikulovirem Indiana, který infikuje hospodářská zvířata, jako jsou koně, krávy a prasata.

3. Bazalka

Mnoho typů bazalky, včetně sladkých a svatých odrůd, může bojovat proti určitým virovým infekcím.

Jedna studie ze zkumavky například zjistila, že extrakty ze sladké bazalky, včetně sloučenin jako apigenin a kyselina ursolová, vykazovaly silné účinky proti herpes virům, hepatitidě B a enteroviru.

Ukázalo se, že bazalka svatá, známá také jako tulsi, zvyšuje imunitu, což může pomoci v boji proti virovým infekcím.

Ve čtyřtýdenní studii u 24 zdravých dospělých doplnění 300 mg extraktu svaté bazalky výrazně zvýšilo hladiny pomocných T buněk a přírodních zabíječských buněk, což jsou imunitní buňky, které pomáhají chránit tělo před virovými infekcemi .

4. Fenykl

Fenykl je rostlina s příchutí lékořice, která může bojovat s určitými viry.

Studie ze zkumavky ukázala, že fenyklový extrakt vykazoval silné antivirové účinky proti herpes virům a parainfluenze typu 3 (PI-3), které způsobují respirační infekce skotu.
Trans-anethol, hlavní složka éterického oleje fenyklu, navíc prokázala silné antivirové účinky proti herpetickým virům.

Podle výzkumu na zvířatech může fenykl také posílit imunitní systém a zmírnit zánět, což může také pomoci v boji proti virovým infekcím.

5. Česnek

Česnek je populární přírodní lék na celou řadu onemocnění, včetně virových infekcí.

Ve studii s 23 dospělými trpícími bradavicemi způsobenými lidským papilomavirem (HPV), aplikace česnekového extraktu na postižené oblasti dvakrát denně eliminovala bradavice ve všech případech po 1–2 týdnech.

Starší studie ze zkumavky dále uvádějí, že česnek může mít antivirovou aktivitu proti chřipce A a B, HIV, HSV-1, virové pneumonii a rinoviru, který způsobuje nachlazení. Současný výzkum však chybí.

Studie na zvířatech a ve zkumavkách naznačují, že česnek zvyšuje imunitní systém tím, že stimuluje ochranné imunitní buňky, které mohou chránit před virovými infekcemi.

6. Citronový balzám

Citronový balzám je rostlina, která se běžně používá v čajích a koření.
Extrakt z citronového balzámu je koncentrovaný zdroj silných éterických olejů a rostlinných sloučenin, které mají antivirovou aktivitu.

Výzkum ze zkumavky ukázal, že má antivirové účinky proti ptačí chřipce, herpes virům, HIV-1 a enteroviru 71, které mohou způsobovat těžké infekce u kojenců a dětí.

7. Máta peprná

Je známo, že máta peprná má silné antivirové vlastnosti a běžně se přidává k čajům, extraktům a tinkturám, které mají přirozeně působit na virové infekce.

Její listy a éterické oleje obsahují aktivní složky, včetně mentolu a kyseliny rozmarýnové, které mají antivirovou a protizánětlivou aktivitu.

Ve studii ze zkumavky vykazoval extrakt z máty peprné silnou antivirovou aktivitu proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV) a významně snížil hladiny zánětlivých sloučenin.

8. Rozmarýn

Rozmarýn se často používá při vaření, ale také má terapeutické aplikace díky svým četným rostlinným složkám, včetně kyseliny oleanolové.

Kyselina oleanolová vykazuje ve studiích na zvířatech a ve zkumavkách antivirovou aktivitu proti herpes virům, HIV, chřipce a hepatitidě.

Extrakt z rozmarýnu navíc prokázal antivirové účinky proti herpetickým virům a hepatitidě A, která ovlivňuje játra.

9. Echinacea

Echinacea je díky svým působivým vlastnostem podporujícím zdraví jednou z nejpopulárnějších bylin rostlinné medicíny. Mnoho částí rostliny, včetně jejích květů, listů a kořenů, se používá pro přírodní léčivé přípravky.

Ve skutečnosti byla odrůda Echinacea purpurea, která produkuje květy ve tvaru kužele, používána domorodými Američany k léčbě široké škály stavů, včetně virových infekcí.
Několik studií ze zkumavek naznačuje, že určité odrůdy echinacei, včetně E. pallida, E. angustifolia a E. purpurea, jsou zvláště účinné v boji proti virovým infekcím, jako je herpes a chřipka.

Především se předpokládá, že E. purpurea má také účinky zvyšující imunitu, což je zvláště užitečné při léčbě virových infekcí.

10. Bez

Bezinky se vyskytují v řadě produktů, jako jsou elixíry a pilulky, které se přirozeně používají k léčbě virových infekcí, jako je chřipka a nachlazení.

Studie na myších stanovila, že koncentrovaná šťáva z černého bezu potlačovala replikaci viru chřipky a stimulovala odpověď imunitního systému.

Navíc při přezkoumání 4 studií u 180 osob bylo zjištěno, že doplňky stravy obsahující bezinky podstatně snižují příznaky horních cest dýchacích způsobené virovými infekcemi.

11. Lékořice

Lékořice se používá v tradiční čínské medicíně a dalších přírodních postupech po staletí.

Glycyrhizin, liquiritigenin a glabridin jsou jen některé z účinných látek lékořice, které mají silné antivirové vlastnosti.

Studie ze zkumavek ukazují, že extrakt kořene lékořice je účinný proti HIV, RSV, herpes virům a koronaviru souvisejícímu s těžkým akutním respiračním syndromem (SARS-CoV), který způsobuje závažný typ pneumonie.

12. Astragalus

Astragalus je kvetoucí bylina oblíbená v tradiční čínské medicíně. Může se pochlubit polysacharidem Astragalus (APS), který má významné imunitní a antivirové vlastnosti.

Studie ve zkumavkách a na zvířatech ukazují, že astragalus bojuje s herpetickými viry, hepatitidou C a virem H9 ptačí chřipky.

Studie ze zkumavek navíc naznačují, že APS může chránit lidské astrocytové buňky, nejhojnější typ buněk v centrálním nervovém systému, před infekcí herpesem.

13. Zázvor

Zázvorové produkty, jako jsou elixíry, čaje a pastilky, jsou oblíbenými přírodními prostředky - a to z dobrého důvodu. Bylo prokázáno, že zázvor má působivou antivirovou aktivitu díky vysoké koncentraci silných rostlinných sloučenin.

Výzkum ze zkumavky ukazuje, že extrakt zázvoru má antivirové účinky proti ptačí chřipce, RSV a kočičímu kaliciviru (FCV), který je srovnatelný s lidským norovirem.

Kromě toho bylo zjištěno, že specifické sloučeniny v zázvoru, jako jsou gingeroly a zingeron, inhibují replikaci virů a brání virům v vstupu do hostitelských buněk.

14. Ženšen

Ženšen z korejských a amerických odrůd se dlouhodobě používá v tradiční čínské medicíně. Ukázalo se, že je zvláště účinný v boji proti virům.

Ve studiích na zvířatech a ve zkumavkách měl extrakt z červeného korejského ženšenu významný účinek proti RSV, herpes virům a hepatitidě A.
Navíc sloučeniny v ženšenu zvané ginsenosidy mají antivirové účinky proti hepatitidě B, noroviru a coxsackievirům, které jsou spojeny s několika závažnými onemocněními - včetně infekce mozku zvané meningoencefalitida.

15. Pampeliška

Pampelišky jsou považovány za plevele, ale byly zkoumány z hlediska mnoha léčivých vlastností, včetně možných antivirových účinků.

Výzkum ze zkumavek naznačuje, že pampeliška může bojovat proti hepatitidě B, HIV a chřipce.

Jedna studie ze zkumavky uvádí, že extrakt z pampelišek inhiboval replikaci dengue viru přenášeného komáry, který způsobuje horečku dengue. Toto onemocnění, které může být fatální, vyvolává příznaky, jako je vysoká horečka, zvracení a bolest svalů.

Sečteno a podtrženo

Byliny se používají jako přírodní léky již od starověku.

Běžné kuchyňské byliny, jako je bazalka, šalvěj a oregano, jakož i méně známé byliny jako astragalus a bez černý, mají silné antivirové účinky proti mnoha virům, které způsobují infekce u lidí.

Je snadné přidat tyto mocné byliny do své stravy tak, že je použijete ve svých oblíbených receptech nebo z nich uděláte čaje.

Mějte však na paměti, že většina výzkumů byla prováděna ve zkumavkách a na zvířatech za použití koncentrovaných extraktů. Proto není jasné, zda by malé dávky těchto bylin měly stejné účinky.

Pokud se rozhodnete podpořit zdraví doplněním výtažků, tinktur nebo jiných rostlinných produktů, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče a zajistěte bezpečné používání.

 

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Monika (Pá, 7. 2. 2020 - 13:02)
Ano, plno příznaků je vlastně léčebnou, detoxikační reakcí těla a neměly by být hned potlačovány.
Blanka Gregorová (Út, 17. 3. 2020 - 10:03)
Tak až na 3 bylinky, mám ostatní doma :-)! Budeme si s manželem posilovat imunitu ještě více :-) :-).
Magda (Čt, 16. 4. 2020 - 13:04)
Já mám kromě citronového balzámu vše. Ještě nedám dopustit na kopřivu, Dělám čaje, peču placky, nádivku, vařim špenát...
Anežka (Čt, 16. 4. 2020 - 18:04)
Když to začalo s koronavirem tvrdili, že bylinky jsou na nic. Nevěřila jsem tomu. Jsou bylinky proti virům.
! (Čt, 16. 4. 2020 - 20:04)
Na všechny nemoci pomáhá Bororo. Ale pozor - stačí kapka vody navíc a Bororo pak ne život, Bororo pak nic.
Jana Duričková (Pá, 27. 11. 2020 - 15:11)
Musím uznat, že jsem s covidem změnila hodně návyků :) Nechávám si pravidelně vozit zeleninu a ovoce (pro zajímavost firmou Gastrofresh.cz ) a postupně si u mě místo dělají i bylinky a sirupy.
monolaurin (Po, 7. 12. 2020 - 13:12)
Tento seznam jsem uz nekde videl.
Existuji i dalsi moznosti, viz odstavec Prirodni latky v clanku https://www.svetfarmacie.cz/farmacie/zajimavosti/222-covid-19-sars-chripka-virove-infekce
Z nich dlouhodobe pouzivam kokosový tuk (obsahuje antivirotikum monolaurin). 1 cl pri prvnich priznacich nakazy = 100% uspesnost. Nevidim duvod ho nevyzkouset proto covidu.
Zaroven zvysuji telesne pH pridavanim 0.5 cl jedle sody do 1 l vody.
! (Út, 8. 12. 2020 - 14:12)
Jedlá soda je pevná látka a vyjadřovat její množství v centilitrech je nesmysl.
klement (Ne, 13. 12. 2020 - 10:12)
"cl" je čajová lžička.
Návštěvník (Čt, 17. 12. 2020 - 04:12)
Jedlá soda se nesmí ve velkém množství.
Lenka (St, 16. 12. 2020 - 17:12)
Zkoušeli jste někdo i přírodní antibiotika? Mi osobně to pomáhá, ale nevím jestli to můzu podávat i svým dětem. Máte někdo zkušenosti?
Zuzka (Út, 12. 1. 2021 - 18:01)
Já znám tak akorát phytoxan a ten dětem normálně dám :)
Věrka (Čt, 17. 12. 2020 - 04:12)
Bylinkám se musí rozumět ,vždy pokud užíváte pravidelně léky na nemoc je dobré to řešit se svým lékařem.
děda75 (Pá, 7. 2. 2020 - 01:02)
Výborný článek. Za něho potlesk. Ale vážení, moc to nepřehánějte! Když jsem před několika lety dostal rýmu, s náramnou chutí a vervou jsem si pořádně zasmrkal. Proč? Protože víc jak 10 let před tím jsem tuto možnost neměl.
Reklama