Reklama

Snídejte jako král

"Prostá strava" má dva zvláštní rysy. Za prvé je to způsob, jak je vaše jídlo během dne rozloženo - tato cesta vyžaduje, aby se obrátilo pořadí jídel co do jejich objemu. Ráno jezte jako král, obědvejte jako princ a povečeřte jako chuďas. "Prostý jídelníček" za druhé požaduje, abyste si mezi jídly dopřáli klid. Klinická praxe ukázala, že když mezi jídly vynecháte drobné svačiny a budete pít pouze vodu, zlepší se tím zažívání, regulace hladiny cukru v krvi a odbourá se chronický hlad, se kterým se tolik lidí na dietách potýká.

Vědecký výzkum prokázal, že mezi dobrou snídaní a dobrým zdravotním stavem existuje přímý vztah. V 70. letech se v Kalifornii uskutečnil pokus za účasti 7000 lidí. Vědci zjistili; že u mužů, kteří vynechávali snídani, se riziko úmrtnosti zvýšilo o 40 %, u žen o 30 %. Výsledek potvrdila ještě dodatečná studie, která zahrnovala 3000 mužů a žen. Když nesnídáte, ubíráte si energii a psychickou motivaci pro celé dopoledne, narušuje se vaše schopnost soustředění a často jste velmi podráždění.

Dobrou snídaní se myslí jídlo bohaté na polysacharidy. Výzkum prokázal, že taková snídaně dodá energii, potlačí únavu a podpoří spalování tuku mnohem více než standardní snídaně - vejce na slanině - s vysokým obsahem proteinů. Polysacharidy z celozrnných obilovin, pečiva nebo bobů pomohou udržovat hladinu cukru v krvi ještě hodiny po jídle. Bohaté jídlo brzy zrána je navíc pro vaše tělo pohonnou hmotou v době nejvyšší aktivity. Nejdůležitější pro ztrátu nadváhy je ale vědecky prokázaný fakt, že kalorie, které přijímáte časně, se neukládají zdaleka tak snadno do tukových zásob jako kalorie konzumované později.

Zdroj: Štíhlá revoluce - Leslie Kenton

Reklama
Reklama

Komentáře

marti (St, 29. 8. 2007 - 11:08)
.. ja som to hovorila, že cereálie sú lepšie na raňajky ako hemendex :P ... a že raňajkovať sa z hµadiska udržiavania hmotnosti vyplatí :D
Reklama