Potravinářské přísady
Tyto příznaky se mohou projevit u malé části lidí, kteří mají narušený metabolismus. Lidé citliví na tyto přísady jsou převážně astmatici, u nichž mohou přísady vyvolat záchvat, osoby přecitlivělé na acylpyrin a hyperaktivní děti.
Přísady se přidávají ve velmi malém množství. Výrobce má povinnost uvádět na obalu přísady, které jsou použity. Uvádějí se většinou jako číslo nebo chemickým názvem nebo obojím. Mnoho označení začíná písmenem "E", to znamená, že přísada je schválena pro používání v zemích EU. U přísad bez "E" má komise EU pochybnosti nebo nemá dostatek informací.
Existuje 17 přísad podle funkcí: kyseliny, regulátory kyselosti, látky bránící tvorbě sraženiny, látky bránící tvorbě pěny, antioxydanty, umělá sladidla, barviva, emulgátory, přísady pro zlepšení chuti, tresti, přísady do pečiva, želatinizační přísady, látky dodávající lesk, konzervační látky, kvasné přísady, stabilizátory, ztužovače.
Nejdůležitější ze všech jsou konzervační látky, jsou umělé a zpomalují růst bakterií a dalších organismů, které jídlo kazí a otravují. Existují obavy, že jich přijímáme nadměrné množství, neboť jejich příjem se z různých zdrojů sčítá. Voda z vodovodu a čerstvá zelenina z obchodu jich díky hnojivům mohou obsahovat více než upravované potraviny. Soudí se, že u některých osob působí nevolnost, bolesti hlavy a závratě.
Na www.dama.cz naleznete seznam přísad, které je dobré sledovat. Vyberte si podle názvu, podle skupiny lidí, kteří mohou mít negativní reakce, nebo podle použití.
Komentáře
No, to byl jen blbej vtip. Chci tě jen povzbudit, naše rodina sice alergická není, ale pokouším se vařit zdravě, kupuji vegetu bez gluamatu, kečup jen Heinz, ten je jediný bez konz.láte, jogurty jen bílé Holandie a mixuju do nich domácí kompoty..atd. Já než něco dětem koupím, tak to hodinu studuju...Vše stoví víc peněz, času, vaření je složitější ale dobrý pocit je tu.
- Odpovědět
Pošli odkaz